×

Categories

Almanya Ticari ve Fuar Vizesi

Almanya Ticari ve Fuar Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya vize başvurusu (C tipi Schengen vize), istisnai durum dışında direkt olarak Almanya Konsolosluğuna gerçekleştirilememektedir. Almanya Konsolosluğu, kısa süre Schengen vize müracaatını konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurum üzerinden kabul etmekte. Almanya kısa süre vize başvurunuzu yetkili başvuru merkezine müracaat ederek ya da Almanya vize işlemi üzerine hizmet veren yetkili seyahat acentesine gerçekleştirebilirsiniz. Almanya ticari vizesi başvuracak kişinin temel evrak ve biyometrik veri dışında hazırlaması zorunlu olan farklı evrak da bulunmaktadır. Başvuran kişi bir şirket çalışanı ise bağlı bulunduğu şirketin yetkilisi tarafında şirket antetli kağıda yazılan, kaşeli ve ıslak imzalı bir şirket yazısı almalı. Bu yazı konsolosluğa hitaben; İngilizce, Almanca veya Türkçe dilinden biriyle yazılmalıdır. Yazı da başvuran kişilerin görevi, seyahat tarihi, seyahat amacı ve sponsoru gibi bilgi yer almalıdır. Başvuran kişiler şirket sahibiyse aynı şekilde dilekçe hazırlaması gerekmekte. Başvuru sahibi ayrıca Almanya’da katılacağı organizasyon tarafından gönderilen davet mektubu da evrak arasına eklemelidir.
Ticari vize başvurusu sonuçlanma süre başvuru yapıldıktan sonra 7-15 iş gün arasındadır. Ancak Almanya ticari vize başvurularında kişilerin seyahatlerinden en az 1 ay öncesi başvuru yapması vizenin zamanında sonuçlanması açısından çok önemli. Vize işlemi süreleri konsolosluğun mülakat ve ek belge talep etmesi, resmi tatil, ek işlem süresi gibi duruma göre değişebilmekte. Seyahat tarihine 2 haftada az bir süre kalması durumu da vizenizin yetişmemesi ihtimali bulunmakta.

Almanya Ticari ve Fuar Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya ticari vizesi başvurunuzu ilgili kurumlara yaptıktan sonra 3 ve 15 iş günü içinde vize başvuru sonuçlanmaktadır. Yabancı pasaportda süreç uzayabilmektedir.  Başvuru sahibi ayrıca Almanya’da katılacağı organizasyon tarafından gönderilen davet mektubu da evrak arasına eklemelidir. Ticari vize başvurusu sonuçlanma süre başvuru yapıldıktan sonra 7-15 iş gün arasındadır. Ancak Almanya ticari vize başvurularında kişilerin seyahatlerinden en az 1 ay öncesi başvuru yapması vizenin zamanında sonuçlanması açısından çok önemli. Vize işlemi süreleri konsolosluğun mülakat ve ek belge talep etmesi, resmi tatil, ek işlem süresi gibi duruma göre değişebilmekte. Seyahat tarihine 2 haftada az bir süre kalması durumu da vizenizin yetişmemesi ihtimali bulunmakta.

Almanya Ticari ve Fuar Vize Başvurusu

Almanya ticari vize kısa süreli Schengen vizesinden biridir. Şirket çalışanı ya da şirket sahibi kişi Almanya’da bir ticari faaliyetde bulunma; toplantı, seminer ya da fuar gibi iş organizasyonuna katılım gibi ticari amaçla seyahat gerçekleştirecekise Almanya ticari vize türüne başvurmalıdır. Almanya turistik vizesi de olduğu gibi Almanya ticari vizesi başvurusu da Almanya Konsolosluğu tarafında yetkilendirilen başvuru merkezi ve acente üzerinden yapılmaktadır.
Almanya ticari vizeye başvuracak kişinin temel evrak ve biyometrik veri dışında hazırlaması zorunlu olan farklı evrak da bulunmaktadır. Başvuran kişi bir şirket çalışanı ise bağlı bulunduğu şirketi yetkilisi tarafından şirket antetli kağıda yazılan, kaşeli ve ıslak imzalı şirket yazısı almalıdır. Bu yazı konsolosluklara hitaben; İngilizce, Almanca veya Türkçe dilinden biriyle yazılmalıdır. Yazıda başvuran kişilerin görevi, seyahat tarihi, seyahat amacı ve sponsoru gibi bilgisi yer almalıdır. Başvuran kişiler şirket sahibiyse aynı şekilde dilekçe hazırlaması gerekmekte. Başvuru sahibi ayrıca Almanya’da katılacağı organizasyon tarafından gönderilen davet mektubunu da evrak arasına eklemelidir.

 Almanya Ticari ve Fuar Vizesi İçin Gerekli Evraklar 

Pasaport 
2 adet biometrik yeni fotoğraf
Seyahat Sağlık Sigortaları
Ticari davetiyesi
Şirketin banka hesabı dökümü
Ek gelir belgesi
Ön ve arka yüzü kimlik fotokopisi
Maaş bordrosu
Gidiş dönüş adınız düzenlenmiş uçak rezervasyon mak. 3 ay ve altı olacak şekilde düzenlenmelidir.
Aşı olduğunu gösteren uluslararası aşı sertifika
Pasaportunuzun kimlik sayfası fotokopisi varsa son 3 yıl içerisinde alınmış schengen vizenizin fotokopi.
Almanya fuar gezisi için gerekli evraklar 2022
Pasaport 
2 adet biometrik yeni fotoğraf 
Seyahat Sağlık Sigortası - Orijinal belge: 30.000 € teminat uluslararası geçerli poliçe seyahat tarihinizde bir gün önce başlayıp gün sonra sona ermeli. Uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçenizi kurumumuzda temin edebilirsiniz. Sigorta işleminiz için çağrı merkezi arayın. 
Adına düzenlenmiş fuar giriş kart, eğer bir firma tarafında davet ediliyor iseniz ada düzenlenmiş kaşe ve imzalı davetiye.
Çalışan ise: işe giriş bildirge ve 4A hizmet döküm barkodlu
Şirket sahibi ise: Faaliyet belge sicil gazetesi, vergi levha, imza sirküleri fotokopisi
Kurumunuzdan alınmış 90 günlük maaş bordrosu
Kurumunuza ya da size dair 3 aylık banka döküm
Şahsına ait varsa tapu ile ek gelir evrakı fotokopisi
Aşı olduğunuzu gösteren uluslararası aşı sertifikası
Pasaportun kimlik sayfası fotokopisi varsa son 3 yıl içerisinde alınmış schengen vizenizin fotokopisi.
 

Almanya Ticaret ve Fuar Vizesi Ücretleri

Almanya vizesi ücretleri vize türüne göre değişiklik göstermekte. 6 yaş altı çocukdan vize ücreti talep edilmemektedir. Almanya Konsolosluku kriterlerine göre belirlenen vize ücretleri konsolosluk harç bedelini ve vize başvuru merkezi ücretini içerir. Almanya vize başvurusu vize başvuru merkezi tarafından kabul edilmektedir. Kısa süre yani Almanya Schengen vizesi kapsamında turistik, aile ziyaret ve ticari vizenin ücreti uzun süre D tip vizeden farklı olmaktadır. 

  • Turistik Vize
  • 115€ 
  • Ticari Vize
  • 115€
  • Ticaret ve Fuar Vize
  • 115
ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp