Amerika Ticari Vize Dilekçe Örneği

Amerika Ticari Vize 

Amerika ticari vize işlemleri, yani Amerika B1 ticari ticari vize başvurusu yapmanız için, Amerika’da bulunan şirket tarafından davet mektubu gelmesi lazımdır. Amerika’ya gidiş nedeniniz bir fuara katılmak ise fuar bileti davetiye, fuara giriş kartını ticari vize başvurusu evraklarının arasına koymanız gerekir. Fuarda stand aşmayı düşünüyorsanız standın yerini gösteren fuar krokisinin de Amerika Konsolosluğu’na verilmesi gerekir.

Amerika ticari vize başvurusunda hazırlanacak evraklar bütün ticari amaçlı gidişler için aynı olmaktadır. Amerika ticari vize işlemlerinde gerekli evraklar şunlardır.

Şahsi olan evraklar;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Amerika vizesi başvuru formu
 • Nüfus kayıt örneği
 • Davet yapan şirketten istenen belgeler
 • Ticari davetiye
 • Fuar davetiyesi

Şirket sahibinin hazırlaması gereken evraklar

 • Şirketin antetli kağıdına yazılacak olan ve İngilizce yazılması gereken vize talep dilekçesi
 • Güncel faaliyet belgesi
 • Ticari sicil gazetesi fotokopisi
 • Şirket imza sirkülerinin fotokopisi
 • Son tarihli olan vergi levhası
 • Barkodlu olacak şekilde SGK hizmet dökümü
 • Şirketin banka hesap hareketleri
 • Şirketin kira gelirleri

Amerika Ticari Vize İşlemleri

Amerika’ya mesleki fuarlara, toplantılara, konferanslara katılmak amacı ile seyahat edecek olan kişilerin alması gereken vize türü Amerika ticari vizesidir. Bu vize Amerika B-1 vize kategorisine girmektedir. Amerika ticari vizesi alacak olan kişiler, Amerika ticari vize işlemlerinin nasıl yapılacağını merak etmektedir. Bu yazıda Amerika ticari vize başvurusu yapacak olan kişiler için Amerika ticari vize işlemleri hakkında bilgi verilmiştir.

 • Amerika ticari vizesi başvurusunda bulunacak olan kişiler, Amerika ticari vize işlemleri için öncelikle DS-160 vize başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmalıdır. Form online olarak doldurulmaktadır.
 • Formu dolduran kişiler, Amerika ticari vize başvurusu yapacağı yerden randevu almalıdır.
 • Amerika ticari vizesi için randevu alan kişiler, Amerika ticari vize randevu tarihine kadar gerekli olan evrakları eksiksiz olarak hazırlamalıdır.
 • Hazırlanan Amerika ticari vize evrakları randevu tarihinde yetkililere teslim edilmelidir.
 • Amerika ticari vize başvurularını inceleme ve değerlendirme yetkisi Amerika temsilciliğine aittir.

Amerika ticari vize başvurusu yapacak olan kişilerin Amerika’da bulunan kişi, kurum ya da şirketten davetiye almalıdır. Davetiyesi Amerika ticari vize işlemleri yapılmamaktadır.

Amerika Ticari Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Amerika'ya ticari amaçla seyahat eden kişinin yapacağı seyahat ile ilgili Amerika İstanbul Başkonsolosluğuna hitaben Amerika ticari vizesi dilekçesi sunması gereklidir. Amerika ticari vize talep dilekçesi yazılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmeli. Amerika ticari vize talep dilekçesi personelini iş seyahatlerine gönderecek şirketin yetkilisi tarafında şirket antetli kağıda yazması ve şirket yetkilisinin kaşesi ve imzasını taşımalıdır.
Amerika ticari vize talep dilekçesinde seyahatin amacı açık yazılmalıdır. Örneğin; kişi şirketlerin iş ortağı başka bir şirket toplantı yapmak üzere seyahat edecek ise Amerikadaki şirket ile ilgili bilgi yer verilmelidir. Kişi iş konferansa katılacaksa Amerika ticari vize talep dilekçesine konferans ile ilgili bilgi olmalıdır. Amerika ticari vize talep dilekçesinde seyahat çıkacak kişinin firmada ki görevi açıkça ifade edilmelidir. Amerika'ya seyahat edecek kişilerin seyahatinin başlangıç ve bitiş tarihi ile varsa ek seyahati hakkına Amerika ticari vize talep dilekçesinde net bilgiler verilmeli. Amerika Konsolosluğuna ticari vize talep dilekçesi hazırlanırken seyahat edecek kişilerin seyahat süresine oluşacak masrafının nasıl karşılanacağı bilgileri yer almalıdır.

Amerika Ticari Vize Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

Amerika ticari vize başvurunu da talep yazınız oluştururken dilekçeyi sunduğunuz evrak ile uyumlu olmalı. Vize talep dilekçeleri yazılırken dikkat edilmesi gerekenler:
Amerika ticari vize dilekçesi İngilizce olarak yazılabilmekte. Dilekçenin tarih yazılmalıdır. Amerika ticari Cumhuriyetinin hangi temsilciliğe ve hangi departmana hitap ettiğiniz mutlaka belirtilmeli. İsim, soyisim ve pasaport numarası bulunmalıdır. Seyahat tarihiniz net olmalıdır. Dilekçede belirttiğiniz seyahat tarihiniz ile başvuru form, otel, uçak  ve seyahat sağlık sigorta kapsamı üzerinde yazılı seyahat tarihi uyumlu olmalıdır. Seyahat planlamasına ait ayrıntıya vermeniz gerekir. Bunlar ulaşım aracı, konaklama bilgisi ve ziyaret amacıdır. Geçmiş seyahatden,  geçmiş vize reddi durumundan bahsedilmesi olumlu. Vize talebi süresine bağlı olarak tek, çift ya da çok giriş seçeneğini belirtmelisiniz.  Mesleki bilginiz yer almalıdır. Banka geliriniz yüksek ya da anlaşılamaz durum telafi etmek adına yaptığınız işler hakkında detaylar verilmelidir. Amerika ticari vize masrafınızı kimin ve nasıl karşılayacağı belirtilmeli. Verilen vize süresi sınırı içinde ikamet ettiğiniz ülkeye geri döneceğiniz taahhüt etmelisiniz.

Amerika Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerika ticari vizesi örneği ile Amerika’ya seyahat etme isteyenin dikkat etmesi gerekenler şunlardır;
Amerikan konsolosluğu iş çokluku sebebiyle başvurunuz ileri tarihe randevu verebilir. Bu sebeplerle en azından seyahatiniz 1 ay kala başvurunu yapmanız işinizi kolaylaştıracakdır. Amerika vize başvuru işlemi sırasında mülakata ve dijital parmak iz almaya çağırmaktadır. Amerika ticari vizesi örneği hazırlanırken seyahat edecek kişilerin masrafının nasıl karşılanacağına ait detaylı bilgiye dilekçe de yer verilmeli. Seyahat edecek kişişerin seyahat başlangıç ve bitiş tarihine dilekçesinde yer vermeli. Dilekçede seyahate çıkacak kişilerin firmada ki görevi ve konumu açıkça belirtmek gerekmekte. Personelini seyahate gönderecek firmalar antetli kağıda Amerika ticari vizesi talep dilekçesi yazılmalı, imzalanması ve kaşelenmelidir. Amerika Birleşik Devletleri  ticari vizesi istek dilekçesinde seyahatin amacını açıkça yazılmalıdır. Örneğin; şahıs firmasının iş ortağı başka bir şirketlerle toplantı yapmak suretiyle gezi edecekse ABD’de firma ile alakalı bilgiye yer verilmeli. Kişi iş konferansı katılacaksa ABD ticari vize istek dilekçesinde konuşması ile alakalı malumat olmalıdır.

Amerika Ticari Vize Dilekçesi Yazılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerika’ya ticari olarak seyahat edecek olan kişiler, Amerika ticari vizesi almalıdır. Amerika ticari vize başvurusu için gereli olan vize başvurusu evrakları hazırlamalıdır. Amerika ticari vize başvurusu yapacak olan kişilerin hazırlaması gereken evraklardan birisi de Amerika ticari vize dilekçesidir. Amerika ticari vize dilekçesi yazacak olan kişiler, dilekçeyi yazarken nelere dikkat etmesi gerektiğini merak etmektedir. Bu yazıda Amerika ticari vize dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gerekenler verilmiştir.

 • Amerika ticari vize başvurusu yapacak olan kişiler seyahat amacını net bir şekilde belirtmelidir.
 • Amerika ticari vize dilekçesinde seyahat tarihleri açık ve kesin bir şekilde belirtilmelidir.
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı Amerika ticari vize dilekçesinde belirtilmelidir.
 • Amerika ticari vize başvurusu yapacak olan kişiler, dilekçede yer alan bilgileri vize başvurusu sırasında teslim edilecek olan diğer belgeler ile desteklemelidir.
 • Amerika ticari vize dilekçesi İngilizce olarak yazılmalıdır.
 • Amerika ticari vize dilekçesinde Amerika ticari vize süresi bitmeden önce ülkeden ayrılacağını net bir şekilde belirtmelidir.
 • Ticari vize başvurusu yapacak olan kişiler dilekçeyi Amerika Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben yazmalıdır.
 • Amerika ticari vize başvurusu yapacak olan kişiler dilekçeye tarih yazmalı ve imza atmalıdır.
 • Çalışılan şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır.
 • Amerika’da konaklanacak olan yer dilekçede belirtilmelidir.

Amerika Ticari Vize Dilekçe Örneği

Ticari amaçlı olarak Amerika’ya seyahat edecek olan kişiler seyahatlerini yasal olarak gerçekleştirebilmek için Amerika ticari vize alması gerekmektedir. Amerika ticari vize başvurusu yapacak olan kişiler Amerika vize başvurusu için gerekli olan evrakları hazırlamalıdır. Bu evraklardan birisi de Amerika ticari vize dilekçesidir. Ticari vize dilekçesi yazacak olan kişiler, ticari vize dilekçesi örneği aramaktadır. Aşağıda ticari vize dilekçe örneği verilmiştir.

Amerika Ticari Vize Dilekçesi Örneği

Amerika Büyükelçiliği, Ankara                                                                   30.01.2022

Vize Bölümü

Sayın yetkili,

Firmamızda satış müdürü olarak çalışan Aziz Mümtaz, Amerika’da ABC Firması ile 30.02.2022- 30.03.2022 tarihleri arasında iş görüşmesi yapacaktır. Ticari görüşmelerin yapılabilmesi için Amerika’ya seyahat etmesi gerekmektedir. Kendisine gerekli olan Amerika ticari vizesinin verilmesini rica ederiz.

Amerika’da bulunduğu süre boyunca geçerli olacak seyahat sağlık sigortası şirketimiz tarafından yapılmış olup, sigorta poliçesi Ek 1’de belirtilmiştir. Amerika seyahat masraflarının şirketimiz tarafından karşılanacağını belirtiriz. Amerika’da bulunduğu süre boyunca New York’ta bulunan Belvedere Hotel’de konaklayacaktır. Firma çalışanımız olan Aziz Mümtaz’ın Amerika ticari vize bitimi öncesinde ülkenizden ayrılacağını taahhüt ederiz.

Ad Soyad

İmza

Amerika Ticari Vize Dilekçe Örneği 2022

Amerika ticari vize dilekçe örneği 2022 senesinde de sık sorulan sorulardan biri olmayı başardı diyebiliriz. Eğer siz de Amerika’ya ticari amaçlar dahilinde gitmeyi talep ediyorsanız Amerika ticari vize dilekçe örneğini mutlaka incelemeniz gerekecek demektir. Emekli bireyler için vize talep yazısı ötekilerden farklıdır. Bireyin çalıştığı bir şirket yoktur. Doğal olarak da işlemler farklı ilerleyecektir. Vize dilekçesini İngilizce dilinde yazmalısınız. Çünkü bu tamamen zorunlu bir kural haline getirilmiştir. Amerika ticari vizesini alabilmeniz için belli bir seviyede İngilizce diline hakim olmanız gerektiğini de lütfen unutmayınız. Ancak bu sayede vizeyi alma konusunda kendinizden emin bir adım atmış olacaksınız.  Amerika ticari vizesini aldıktan sonra ise her şey daha kolay ilerleyecek; çünkü bu vizeyi almaya hak kazanarak Amerika’daki işlerinizi yapabileceksiniz. Amerika Birleşik Devletleri’ne iş amacı ile gittiğiniz zaman almanız gereken bu vize sayesinde birçok açıdan konforlu bir ABD gezisi sizleri bekliyor olacak, şimdiden herkese iyi yolculuklar diliyoruz. Sizden istenen belgeleri doğru bir biçimde sunmayı ihmal etmeyin.

  Amerika Ticari Vize Dilekçe Örneği  (İndirmek İçin Tıklayınız!!)

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp