Amerika Dil Okulu

Amerika Dil Okulu Hakkında Bilgi

Amerika, eğitim alanında birçok ülkeden donanımlı bir konumdadır. Amerika Dil Okulu sayesinde dünyanın yer yerinden insan bugün bir lisan öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor. Amerika dil eğitimi olanakları açısından ideal bir seçimdir. Amerika Dil Okulu eğitim dili olarak genellik İngilizce tercih edilmektedir. Dünyanın en çok konuşulan dili olarak İngilizcenin hem eğitim olarak sağlanması hem de ülke üzerinde sıklıkla konuşulması telaffuz ve öğrenim açısından çok önemlidir. Amerika Dil Okulu için başvuru yapabileceğiniz en iyi okullar EF, Embassy, Stafford House, Kings Education, St Giles olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu eğitim kurumları Boston, New York ve San Francisco şehirlerinde yer almaktadır.

Amerika Dil Okulu eğitim hakkından yararlanabilmek adına öncelikle vize işlemlerinizi başlatmak çok akıllıca bir davranış olacaktır. Amerika Dil Okulu eğer uzun dönem bir eğitimi kapsıyorsa F türünde bir vize çıkartmak çok daha akıllıcadır. Vize başvuru belgelerinde mutlak suretle tam zamanlı eğitim göreceğinize dair I-20 belgesi eklenmelidir. Bununla birlikte okul kaydı ve ödeme dekontlarınızda vize başvurusu sırasında teslim etmeniz gereken belgelerdir.

Amerika Dil Okulu Vizesi Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri birçok insanın hayallerini süsleyen fırsatlar ülkesi olarak adlandırılan bir yerdirÜlkemizden de birçok insan bu ülkeye gidip görmek istiyor. Aynı zamanda değişik türden eğitimler için bu ülkeye giden kişiler de her yaşta her zaman için bulunuyor. Amerika’ya gitmek için çok değişik türden gidiş nedenine göre vize türü bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Amerika Dil Okulu vizesidir. Bilmeyenler için Amerika Dil Okulu Vizesi nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise daha önce bu ülkeye gidenlerin son derece iyi bildiği gibi Amerika Birleşik Devletlerine giden insanların almaları gereken vizeler Avrupa’ya göre farklıdır. Eğer bu ülkeye dil eğitimi için gidilecek iki tür seçenek vardır. Kişinin Amerika’da alacağı dil eğitimi 12 haftadan uzun bir süre ise o zaman F1 vizesi alması gerekir. Lakin 12 haftadan kısa süreli ise o zaman Amerika turist vizesi alarak haftada 15 saati geçmeyecek bir biçimde dil eğitimi alabilir.

Amerika Dil Okulu Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika Dil Okulu Vizesi nasıl alınır sorusunun yanıtını da bu noktada vermek gerekir ise burada da süreç diğer vize türleri ile aynıdır. Öncelikli olarak dil okulu vizesi için istenen evrakların hazırlanması gerekir. İstenen bu evraklar şunlardır:

  •  En az 6 ay geçerliliği olan  pasaportun aslı
  • 2 adet biometrik güncel tarihli fotoğraf
  • DS-16 Vize Başvuru Formu 
  • I-20 Formu bu form dil okulu tarafından gönderilen formdur. İngilizce olarak doldurulmalıdır.
  • SEVIS I-901 harç bedeli ödeme dekontu 
  • Seyahat ve eğitim masraflarının karşılandığını gösteren gelir dokümanları  
  • Kişinin  dil eğitimi bittiği Türkiye’ye  geri Döneceğini gösteren ve bağlayıcı olan sebepler Taahhüt Eden Bağlayıcı sebepler
  • Bu gezinin neden yapıldığını açıklayan İngilizce dilinde yazılmış bir vize talep dilekçesi
  • Uçuç ve Amerika’da kalınacak yere dair konaklama bilgileri

Amerika Dil Okulu Vizesi Nereden Alınır?

Amerika Dil Okulu vizesi nereden alınır sorusunun yanıtı da en çok merak edilen sorular arasındadır. Hemen bu sorunun yanıtını da vermek gerekir ise o noktada da şu şekilde bir açıklama yapılabilir. Burada Amerika Dil Okulu vizesi almak için 2 adet seçenek vardır. Bunlardan ilki Amerika Birleşik Devletleri Ankara büyükelçiliğidir. Bir diğer adres ise Amerika Birleşik Devletleri İstanbul Konsolosluğudur. Kişi kendi yaşadığı kent ile ilgilenen kuruma giderek üstte belirtilen evraklar ile başvurusunu yapar. Yapılan bu başvuru sırasında evrakların tam ve eksiksiz olarak hazırlanması tek başına yeterli olan bir durum değildir. Bunun yanı sıra bu kurumlardan herhangi bir tanesine gidildiğinde öncelikli olarak kişiler bir mülakata alınır. Eğer yapılan bu mülakat başarılı geçer ise dil okulu vizesi alınması için başlı başına bir adım atılmış olur. Burada her bir adım son derece önemlidir.

Amerika Dil Okulu Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Son olarak da Amerika Dil Okulu vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı noktasında şu bilgiler verilebilir. Amerika Birleşik Devletlerine giderek dil eğitimi alacak olanlar işi kesinlikle son ana bırakmamalıdır. Bu durum hem Ankara, hem İstanbul’da olan konsolosluk için geçerli olan bir durumdur. Amerika Dil Okulu vizesi ortalama olarak 30 mesai günü içerisinde çıkar. Lakin eğer bizim ve/veya onların resmi tatil günleri var ise, kurumun iş yoğunluğu aşırı derecede fazla ise bu süre uzayabilir. Yine evraklarda, eksik, yanlışlık olması gibi durumlarda da süre uzayabilir. Özel bir süreçten geçiliyor ise yine dil okulu vizesi gecikebilir. O yüzden kesinlikle son ana bırakmamak ve öncesinden başvurmak gerekir. İdeal olanı 2 ay öncesinden başvuru yapılmasıdır.Kurumun yoğunluğu dönemsel bazda değişebilmektedir. Ayrıca Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Konsolosluğu’nda da iş yoğunlukları farklı olabilmektedir.

Amerika Dil Okulu Vize Başvurusu

 Amerika Birleşik Devletleri’nde 12 haftadan uzun sürecek bir dil eğitimi alacağınız taktirde Amerika dil okulu vize başvurusu yapmalısınız. Eğer dil eğitimiz 12 haftadan daha kısa sürecekse dil okulu vizesi yerine turist vizesi almanız gerekir fakat haftalık ders saatiniz 15 saati geçmemelidir. Dil eğitimi almak isteyen herkesin başvurabileceği bu vize size turist vizesi gibi çalışma izni vermez. Dil okulu vizesi F1 vize türüdür. Kısa süreli dil eğitimi için ise B1/B2 turist vizesi almalısınız.

 F1 vizesi alan öğrencilere eşlik edecek arkadaş ya da aile fertleri ise F2 veya M2 vizeye başvurmalıdır. Amerika’da bir dil okuluna kabul edildiğinizde size I-20 adı verilen bir belge gönderilecektir. Bu form online doldurmanız gereken bir formdur. I-20 formunu doğru doldurmak için başvurunuzun onaylanması çok önemlidir. Ayrıca her Amerika vize başvurusu için internetten doldurmanız gereken DS-160 formunu da doldurduktan sonra vize hizmeti veren bir kurumdan randevu alıp gerekli belgeleri de götürebilir ve başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.

Amerika Dil Okulu Vize Randevusu

 Amerika dil okulu vize randevusu alabilmek için bazı adımlar vardır. Adımları doğru olarak yaptıktan sonra başvurunuz birkaç gün içinde onaylanacaktır. Randevu tarihinde, gerekli belgelerle randevu aldığımız vize alma kurumunda olmalısınız.

Randevu alabilmek için yapılması gereken ilk adım Amerika resmi vize formu olan DS-160 formunu doğru bir şekilde doldurup onaylatmaktır. Formu doldururken dikkatli cevaplar vermelisiniz ve formun ingilizce olduğunu unutmamalısınız. Ayrıca formunuzu doldurduktan sonra randevu günü götürmeniz gereken belgeler arasına çıktısını koymalısınız. Bu adım için önemli olan bir nokta ise Official U.S. Department Of State Visa Appointment Service sitesi üzerinden bir hesap oluşturmaktır. Randevu için gereken DS-160 formuna bu siteden ulaşım sağlanacaktır. Siteye kaydolmak için mail adresinizi kullanmak yetecektir. Ayrıca yabancı karakterler kullanılmamaya dikkat edilmelidir. Sadece dil okulu vize randevusu bu site üzerinden yapılmamakta birçok türde almak istediğiniz vize başvuruları da buradan yapılmakta ve belli bir ücretin ödenmesi gerektirmektedir.

Amerika Dil Okulu Vize Başvuru Formu

 Dil okuluna başvururken doldurmanız gereken online formlar arasında sadece DS-160 formu vardır. Bu form dışında başka bir form doldurmak gerekmemektedir. Amerika dil okulu vize başvuru formu yanında bir dosya hazırlamalısınız. Dosyanızda doldurmanız gereken formlar ve bilgileriniz olmalıdır.

 Dosyanız içinde en az 1 yıllık bir pasaport, kimlik fotokopiniz, iki adet vesikalık fotoğrafınız, nüfus kayıt örneğiniz, mezun ise mezuniyet belgesi değilse okuldan alınmış öğrenci belgesi, evli ise evlilik belgesi ve çocuklarının kimlik fotokopisi gerekir. Ayrıca dil okulu okumuş ise dil okulundan aldığı mezuniyet belgesi gerekmektedir. Eğer bir sponsorunuz bulunuyorsa, sponsora ait varlık bilgileri ve tapuları da eklenmelidir başvuru formunuza. Ayrıca sponsorunuza ait bilgileri de dosyanıza eklediğiniz taktirde başvuru formunuz onaylanacaktır. 

 Amerika dil okulu vize başvuru formunu yeterli bir biçimde doldurduğunuz taktirde, bu form aracılığıyla vize başvurunuzu kolayca yapıp randevu gününüz geldiğinde bu form içinde bulunan dosyaları da düzenli bir şekilde derledikten sonra vize başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz. 

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp