Amerika Birleşik Devletleri Turistik Vize

Amerika Birleşik Devletleri’ne turistik ziyarette bulunmak isteyen kişilerin alması gereken vize türü Amerika Birleşik Devletleri B2 turistik vizesidir.

Amerika Birleşik Devletleri turistik vizesi için Amerika Birleşik Devletleri dış temsilciliklerine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Gerekli evrakların hazırlanabilmesi için kişiler Amerika Birleşik Devletleri dış temsilcilikleri tarafından yetki verilmiş başvuru merkezleri veya yetkili seyahat acenteleri ile görüşebilirler.

Amerika Turistik Vizesi Nedir?

Amerika turistik vizesi nedir? Amerika’ya gitmek isteyen, Diplomatik pasaport, umuma mahsus pasaport, hizmet pasaport ve hususi pasaport sahibi olan Türk vatandaşları Amerika vizesi almaları zorunludur. Bu nedenle Amerika vizesine başvuru yapacaklar, Amerika seyahatlerine uygun olan vize türüne göre vize başvurusu yapmaları gerekir.

Amerika turistik vizesi, göçmen olmayan vize kategorisi içine dahildir. Amerika turistik vize türü B1/B2 kategorisi içinde yer almaktadır. Türk vatandaşları, genel olarak 10 yıllık çok girişli vize almaktadırlar. Fakat Amerika vizesi ile seyahat edecek vatandaş yılda en fazla 6 ay yani 180 gün Amerika’da kalabilmektedir. Gümrük sınırında bulunan Amerikan memurları vize başvuru yapan kişinin Amerika’da kalma sürelerini belirleme hakkı vardır. Amerika seyahatinden önce vize başvurusunda bulunan kişi mesleki durumuna göre bazı evrakları hazırlaması gerekir. Kanuni olarak ikamet bilgisini, iş durumunu, Amerika’da konaklama türünü ve neden Amerika’ya gitmek istediğini belgeleyen evrakların hazır olması gerekir. Gerekli evraklar ile beraber randevu günü Amerika Konsolosluğu’nda bulunması gerekir. Amerika vize mülakatında bütün gerekli evraklar eksik olmayacak şekilde hazır olması gerekir.

Amerika Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika turistik vizesi nasıl alınır? Amerika B2 turistik vizesi almak için ilk olarak Online vize başvuru formu doldurulacak. B2 Amerika turistik vize başvuru formu İngilizce olarak doldurulması zorunludur. Vize başvuru formunda yer alan bilgiler doğru ve güncel bilgiler olması gerekir. Amerika seyahatinize uygun olan vize türünü belirledikten sonra Amerika vize başvurunuzu yapmanız gerekir. Vize başvurusunu yapmadan önce yukarıda belirttiğimiz vize başvuru formu doldurulur. Amerika’ya seyahat nedeniniz belirlendikten sonra size uygun olan vize türünün evrakları hazırlanır. Gerekli evraklar hazırlandıktan sonra Amerika turistik vize başvurusu randevusu alınır. Randevu alma işlemi Amerika Konsolosluğu’nun internet sayfasından veya telefonla arama yaparak randevunuzu alabilirsiniz.

Randevu alındıktan sonra, randevu tarihinde Amerika Konsolosluğu’na gidip hazırlanmış olan evraklar teslim edilir. Burada konsolosluk yetkilisi sizden ek bir evrak isteyebilir. Vize başvurusunu yapan kişi parmak izi verecektir. Bu işlemlerden sonra Amerika turistik vize başvuru işleminiz tamamlanmış olur. Başvuru yapıldıktan sonra vize başvuru sonucu 15 gün içerisinde açıklanır.

Amerika Turistik Vizesi Nereden Alınır?

Amerika turistik vizesi nereden alınır? Amerika turistik vizesi Amerika Konsolosluğu tarafından verilmektedir. Amerika’ya seyahat edecek Türk vatandaşları seyahat nedenlerine göre uygun olan vize türüne göre Amerika vize başvuru formu doldurması gerekir. Amerika turistik vize başvuru formu doldurulurken verilecek bilgiler güncel bilgiler olması gerekir. Amerika turistik vize işlemleri Amerika Konsolosluğu tarafından belirlenen vize merkezleri aracılığıyla da alınmaktadır. Amerika turistik vize başvuru formu seyahatinizin amacına göre doldurulduktan sonra gerekli olacak evrakların hazırlanmasına başlanır.

Amerika turistik vize başvurusu evrakları eksik olmayacak ve içinde yer alacak bilgiler doğru güncel bilgiler olması gerekir. Amerika vizesi başvuru evrakların hazırlanması durumunda Amerika Konsolosluğu’nun internet sayfası üzerinden veya telefonla Amerika turistik vize başvurusu için randevu alınır. Randevu tarihinde Amerika Konsolosluğu’na gidilmeli ve evraklar teslim edilmelidir. Burada konsolosluk yetkilisi sizi mülakata alabilir ve ek evrak isteyebilir. Diğer taraftan vize başvurusu yapacak kişi den parmak izleri alınır ve vize başvuru işleminiz tamamlanmış olur. Vizenizin olumlu veya olumsuz olarak açıklanma süresi 15 gün olmaktadır.

Amerika Turistik Vizesi İşlem Süresi Hakkında

ABD Turist Vizesi göçmen olmayan bir ABD Vizesidir. Geçerlilik süresi 1 ay ile 10 yıl arasında değişir ve ABD'ye tek, çift veya katları girişlere izin verir. En fazla 6 ay olan kalış süresi Gümrük ve Hudut Muhafaza memuru tarafından kayıt altına alınır. Bu, Vize sahibinin Form I-94'ündeki giriş limanındadır.

Geçerlilik süresi, Vizenin ABD'ye varmak için kullanılabileceği süreyi belirtir. Kalış süresi, her bir girişten sonra bir bireyin ABD'de kalabileceği süreyi belirtir.

ABD Turist Vizesi başvuru sahipleri, Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası hükümlerine göre uygun olduklarını göstermelidir. Yasanın varsayımı, Ziyaretçi/Turist Vizesi için başvuran her kişinin göçmen olma niyetinde olduğudur. Bu nedenle, bu Vize başvurusunda bulunanların bu varsayımı aşmaları gerekmektedir.

Başvuru sahipleri, menşe ülkelerinde bir evleri olduğunu ve burayı terk etmeye niyetli olmadıklarını kanıtlamalıdır. Ayrıca, niyetlerinin sınırlı ve belirli bir amaç için ABD'ye varmak olduğunu kanıtlamaları gerekir. Turlarının amacı, tıbbi tedavi, turizm veya iş için ABD'ye girmektir.

Resmi olarak ABD Turist Vizesi için gösterilecek paranın bir sınırı yoktur. ABD seyahatiniz için genel masrafları doğrulayabilecek herhangi bir miktar yeterli olmalıdır. Buna uçak biletleri, sağlık sigortası, biniş, konaklama, alışveriş vb. dahildir. Seyahatin süresini ve amacını göz önünde bulundurur. Miktar ne kadar yüksek olursa, o kadar iyidir.

Örneğin bir kişi için 15 günlük bir tur maliyetinin 5000 ila 6000 USD civarında olabileceği tahmin edilebilir. Bu nedenle, sizin veya sponsorunuzun bankasında eşdeğer miktarda para bulunmalıdır.

  • DS-160 Formunu gönderin.
  • Vize ücretlerini ödeyin.
  • ABD büyükelçiliğinde veya konsolosluğunda turist vizesi görüşmesi planlayın.
  • B-2 vize belge dosyasını tamamlayın.
  • Vize görüşmesine katılın.

Amerika Birleşik Devletleri Turistik Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Dilekçe İngilizce yazılmalıdır.
Dilekçe Amerika Birleşik Devletleri Başkonsolosluğa ya da Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliğe hitaben yazılmalıdır.
Başvuru sahipleri seyahat başlangıç ve bitiş sürelerini net bir şekilde belirtmelidir.
Yine başvuru sahipleri kimlik bilgilerini ve pasaport numaralarını dilekçelerine eklemelidirler.
Kişiler Amerika Birleşik Devletleri turistik vize başvurularında seyahat sebeplerini net bir şekilde ifade etmelidir.
Amerika Birleşik Devletleri’ne turistik ziyarette bulunacak kişiler konaklama ya da otel rezervasyon bilgilerini dilekçelerine eklemelidirler.
Amerika Birleşik Devletleri’ne turistik ziyarette bulunacak kişiler uçak rezervasyon bilgilerini dilekçelerine eklemelidirler.
Amerika Birleşik Devletleri’ne turistik ziyarette bulunacak kişilerin yemek, konaklama gibi masraflarını nasıl karşılayacağını detaylı şekilde açıklamalıdır. Dilekçede yer alan ifadeler başvuru evraklarıyla uyuşmalı ve beyanlarını kanıtlar nitelikte olmalıdır.
Başvuru sahibi ülkesine dönüşünü kanıtlayacak bilgileri dilekçesine aktararak kanıtlamalıdır.

Amerika Birleşik Devletleri Turistik Vize Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Amerika Birleşik Devletleri turistik vize başvurularında ek dilekçe gerektiren nedenler:

Amerika Birleşik Devletleri turistik vizesine başvuran kişilerin eğer sponsorları var ise dilekçelerine ek olarak sponsor dilekçesi eklemeleri gereklidir. (Ev hanımları ve öğrenciler vb. Durumlar için geçerlidir.)
Amerika Birleşik Devletleri turistik vizesine başvuran kişiler eğer çalışanı ise dilekçelerine ek olarak şirket dilekçesi eklemeleri gereklidir. Şirket dilekçesinin mutlaka kaşeli ve imzalı olması gereklidir. İçeriğinde ise kişinin hangi tarihlerde izinli olduğu açıklanmalıdır.

Amerika Vizesi ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp