Amerika Birleşik Devletleri Turistik Vize

Amerika Birleşik Devletleri’ne turistik ziyarette bulunmak isteyen kişilerin alması gereken vize türü Amerika Birleşik Devletleri B2 turistik vizesidir.

Amerika Birleşik Devletleri turistik vizesi için Amerika Birleşik Devletleri dış temsilciliklerine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Gerekli evrakların hazırlanabilmesi için kişiler Amerika Birleşik Devletleri dış temsilcilikleri tarafından yetki verilmiş başvuru merkezleri veya yetkili seyahat acenteleri ile görüşebilirler.

Amerika Turistik Vizesi İşlem Süresi Hakkında

ABD Turist Vizesi göçmen olmayan bir ABD Vizesidir. Geçerlilik süresi 1 ay ile 10 yıl arasında değişir ve ABD'ye tek, çift veya katları girişlere izin verir. En fazla 6 ay olan kalış süresi Gümrük ve Hudut Muhafaza memuru tarafından kayıt altına alınır. Bu, Vize sahibinin Form I-94'ündeki giriş limanındadır.

Geçerlilik süresi, Vizenin ABD'ye varmak için kullanılabileceği süreyi belirtir. Kalış süresi, her bir girişten sonra bir bireyin ABD'de kalabileceği süreyi belirtir.

ABD Turist Vizesi başvuru sahipleri, Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası hükümlerine göre uygun olduklarını göstermelidir. Yasanın varsayımı, Ziyaretçi/Turist Vizesi için başvuran her kişinin göçmen olma niyetinde olduğudur. Bu nedenle, bu Vize başvurusunda bulunanların bu varsayımı aşmaları gerekmektedir.

Başvuru sahipleri, menşe ülkelerinde bir evleri olduğunu ve burayı terk etmeye niyetli olmadıklarını kanıtlamalıdır. Ayrıca, niyetlerinin sınırlı ve belirli bir amaç için ABD'ye varmak olduğunu kanıtlamaları gerekir. Turlarının amacı, tıbbi tedavi, turizm veya iş için ABD'ye girmektir.

Resmi olarak ABD Turist Vizesi için gösterilecek paranın bir sınırı yoktur. ABD seyahatiniz için genel masrafları doğrulayabilecek herhangi bir miktar yeterli olmalıdır. Buna uçak biletleri, sağlık sigortası, biniş, konaklama, alışveriş vb. dahildir. Seyahatin süresini ve amacını göz önünde bulundurur. Miktar ne kadar yüksek olursa, o kadar iyidir.

Örneğin bir kişi için 15 günlük bir tur maliyetinin 5000 ila 6000 USD civarında olabileceği tahmin edilebilir. Bu nedenle, sizin veya sponsorunuzun bankasında eşdeğer miktarda para bulunmalıdır.

  • DS-160 Formunu gönderin.
  • Vize ücretlerini ödeyin.
  • ABD büyükelçiliğinde veya konsolosluğunda turist vizesi görüşmesi planlayın.
  • B-2 vize belge dosyasını tamamlayın.
  • Vize görüşmesine katılın.

Amerika Birleşik Devletleri Turistik Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Dilekçe İngilizce yazılmalıdır.
Dilekçe Amerika Birleşik Devletleri Başkonsolosluğa ya da Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliğe hitaben yazılmalıdır.
Başvuru sahipleri seyahat başlangıç ve bitiş sürelerini net bir şekilde belirtmelidir.
Yine başvuru sahipleri kimlik bilgilerini ve pasaport numaralarını dilekçelerine eklemelidirler.
Kişiler Amerika Birleşik Devletleri turistik vize başvurularında seyahat sebeplerini net bir şekilde ifade etmelidir.
Amerika Birleşik Devletleri’ne turistik ziyarette bulunacak kişiler konaklama ya da otel rezervasyon bilgilerini dilekçelerine eklemelidirler.
Amerika Birleşik Devletleri’ne turistik ziyarette bulunacak kişiler uçak rezervasyon bilgilerini dilekçelerine eklemelidirler.
Amerika Birleşik Devletleri’ne turistik ziyarette bulunacak kişilerin yemek, konaklama gibi masraflarını nasıl karşılayacağını detaylı şekilde açıklamalıdır. Dilekçede yer alan ifadeler başvuru evraklarıyla uyuşmalı ve beyanlarını kanıtlar nitelikte olmalıdır.
Başvuru sahibi ülkesine dönüşünü kanıtlayacak bilgileri dilekçesine aktararak kanıtlamalıdır.

Amerika Birleşik Devletleri Turistik Vize Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Amerika Birleşik Devletleri turistik vize başvurularında ek dilekçe gerektiren nedenler:

Amerika Birleşik Devletleri turistik vizesine başvuran kişilerin eğer sponsorları var ise dilekçelerine ek olarak sponsor dilekçesi eklemeleri gereklidir. (Ev hanımları ve öğrenciler vb. Durumlar için geçerlidir.)
Amerika Birleşik Devletleri turistik vizesine başvuran kişiler eğer çalışanı ise dilekçelerine ek olarak şirket dilekçesi eklemeleri gereklidir. Şirket dilekçesinin mutlaka kaşeli ve imzalı olması gereklidir. İçeriğinde ise kişinin hangi tarihlerde izinli olduğu açıklanmalıdır.

Amerika Vizesi ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp