Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri için bir zorunlu seyahat programı yapılıyorsa mutlaka c tipi vize türlerinden olan, ticari vize başvurusu yapılmalıdır. Amerika seyahati genel olarak, iş görüşmesi, kurum toplantıları ya da yıllık yapılan konferanslar için olabilir.

Amerika’ya gidebilmek için yapılan ticari vize başvurusu, bazı önemli detaylara sahiptir. Kolay bir şekilde gidebilmek için, bazı noktalara dikkat etmek gerekir. En önemli husus, kurum personelleri ya da iş sahibi olanların başvuru yapabilmesidir. Aksi durumlarda ticari vize almak, imkânsız olabilir.

Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi Nedir?

Amerika B-1 ticari amaçlı ziyaretçi vizesi nedir sorusu ticari bir amaç için Amerika’ya gitmek isteyen kişilerin alması gereken bir vize türüdür. Amerika’daki geçici bir toplantı, konferans ya da iş görüşmesi gibi durumlarda alınması gereken vize türlerindendir. Bu vizeyi aynı zamanda fuar katılımcıları da almaktadır. Etkinliklere katılım amacı ile alınan bir vize türü olduğu da söylenebilir. B tipinde olan bu ziyaretçi vizesi iş toplantılarına ya da  konferanslara katılmak için verilir.

B-1 ticari amaçlı Amerika vizesi mesleki toplantı ve konferans katılımlarını gerçekleştirmelerinin yanında tüm iş görüşmelerine de katılabilirler. Ancak bu vizeyi alan kişilerin kesinlikle çalışma izni bulunmaz. Aynı zamanda kar amacı güden bir faaliyete de katılamazlar. Genel olarak B-1 vizesi 6 aylık süre kadar Amerika’da kalma hakkı verir. Bu vizenin başvurularını da Amerika Ankara Büyükelçiliği’ne ve İstanbul Başkonsolosluğu’na başvurulması gerekir. Bu vizeyi alabilmek için de kişilerin mutlaka vize işlemlerinde titiz davranması gerekir.

Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika B-1 ticari amaçlı ziyaretçi vizesi nasıl alınır sorusu da merak edilenler arasında yer alır. Bu vizeyi alabilmek için dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır. Amerika B-1 ticari amaçlı vize kişilere çalışma hakkı vermeyen bir vize olmakla birlikte en fazla 6 ay kalmanıza izin verecek bir vizedir. Bu nedenle mutlaka belgelerinizin eksiksiz olarak hazırlandığından emin olmalısınız.

  • Vize işlemleri sırasında pasaportta iki tane boş sayfa olması önemlidir.
  • Seyahat sağlık sigortanızın 30 bin Euro teminat içermesi ve tüm seyahati kapsaması gerekir.
  • Pasaportun seyahatten sonra 6 ay daha geçerli olması önemlidir.
  • Amerika vizelerini hazırlarken ilgili formları doldurmanız gerekir.
  • Formların vize türüne uygun olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Ticari vize davetiyeniz olmalıdır.
  • İş ve meslek belgeleriniz olmalıdır.
  • Finansal durumu gösteren evraklar olmalıdır.

Bu detaylara dikkat ettiğiniz taktirde sorunsuz bir şekilde vizenizi alabilirsiniz. Ancak vize alma sürecinde her zaman belgelerinizin güncel ve doğru olduğundan emin olmanız gerekir.

Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi Nereden Alınır?

Amerika B-1 ticari amaçlı ziyaretçi vizesi nereden alınır sorusu da araştırılanlar arasındadır. Bu vizeyi alabilmek için belgelerinizi Ankara Amerika Büyükelçiliği’ne ya da İstanbul’da bulunan Amerika Başkonsolosluğu’na teslim etmeniz gerekmektedir. Belgeler konusunda oldukça titiz bir şekilde davranmanız gerekir. Her şeyden önemlisi güncel evrak hazırlama şartı bulunur. Bu vize belgelerinin eksiksiz olması ve vize türüne de uygun olması en önemli şartlardan biridir. Bununla birlikte bu vize için vize davetiye mektubu da olmalıdır.

Vize işlemlerine başlamadan önce ilk olarak vize randevusu almanız gerekir. Amerika vize birimleri en yoğun şekilde çalışan birimlerdir. Bu nedenle seyahatten en az 1 ay öncesinden vize randevunuzu almış olmaya dikkat etmeniz gerekiyor. Bu süreçte vize davetiyesinin antetli bir kağıda, ıslak imzalı ve kaşeli olarak yazılmış olması önemli bir kriterdir. Bunun yanında davetiye gönderen kişinin tüm bilgileri ve ticari amaçlar da detaylı olarak belirtilmelidir.

Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi süresi minimum 30 gün, maksimum 90 gün olarak verilmektedir. Size verilmiş Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi vizesi süresi planladığı seyahatin süresi kadar olmaktadır. Amerika seyahat süresince vize süresi aşılmaması dikkat ediniz. Vizenizin size sağladığı yasal kalış süresinden daha fazla kalmanız durumlarında para cezası uygulaması ile karşılaşabilir sınır dışına edilebilirsiniz. Amerika'dan kendiniz ayrılma durumunda da Amerika'da size verilen asal kalışı süresinden fazla kaldığınız tespit edilirse para ceza uygulaması ile karşılaşılabilir ülkeden ayrılmaya ceza ücretlerini ödemeden ayrılmasına izin vermeyebilir. Bu sebeple alacağınız Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi vizesinin kalış süresi seyahatleriniz için önem taşımaktadır. Bununla beraber Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi tek giriş bir vizedir. Amerika'dan elinizde ki vizenin geçerlilik süresinde önce ayrılmanız durumunda bir daha bu vize ile giriş yapamamakta, Amerika'ya tekrar girişler için yeniden vize alma zorundasınız. Bu nedenle Amerika seyahati önceleri seyahat planınızı iyi belirlemelisiniz. Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi alınması için vize için istenilen gerekli evrak listesi eksiksiz ve doğru olarak verilmek ile  beraber vize başvuru ücretlerini ödemelisiniz. Eksik evrakları teslimi Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesinin alımını olumsuz etkileyebilmektedir. 

Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vize Randevusu

Amerika'ya ticari amaçlarla  gitmek isteyen Türk vatandaşı bu ülkeye yapmayı planladığı seyahat öncesi vizesini alması gerekmektedir. Amerika'ya iş için, toplantı, seminer, konferans gibi bir amaçla gitmek isteyen kişilerin alması gereken vize türü Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizedir. Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vize, Amerika Konsolosluğuna tarafından verilen kısa süre Amerika vizesi sınıf arası yer almaktadır. Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vize, Amerika'da ticaret bir faaliyet gerçekleştirebilme, Amerika'da gerçekleşecek bir fuarda yer almanız, Amerika'da bulunan şirketlerle ticaret amaçlı görüşmelerde bulunabilmesini sağlayacaktır. Ancak, Amerika ticaret vizesi ile Amerika'da çalışmak, iş başvurusu yapma ve Amerika'da iş yeri açmak hakkı verilmemektedir. Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi verilebilmesi için konsoloslukça belirtilmiş B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vize uyum koşulu eksiksiz olarak tamamlaması getirilmelidir. Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi başvuruları işveren ile SGK çalışanları olarak gerçekleştirilmekte. Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi başvurunun kabul olması için pasaportun seyahat sonrası en az altı geçerliliği süresine sahip olmalıdır ve pasaport on seneden eski olmamalı. Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vize için Ankara'daki büyükelçiliği konsolosluğa şahsen başvuru bildiğiniz gibi Amerika vizesi işlemleri için çalışma yürüten temsilcilikler de başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. 

Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vize Başvurusu

Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vize başvuruları, Amerika Konsolosluğu belirlediği prosedürlere göre evrakın eksiksiz ve doğru biçimlerde hazırlanıp düzenlemesiyle başlayan bir süreçtir. Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi için gerekli olan evrak doğru bir biçimde hazırlanmalı, Amerika vizesi başvuru formunda eksiksiz ile gerçeklere uygun bilgi yazılmalı ve vize başvurusu evrakları arasında olmalıdır. Başvuru için vereceğiniz evraklar arasında Amerika vizesi başvuru formu olmaması durumunda Amerika konsolosluğu başvuruyu kabul etmeyecektir. Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi için başvurularda verilecek olan güncel pasaporta istenilen formatlara uyması çok önemli, aksi takdirde vize işleminiz gerçekleştirilmemektedir. Pasaportun on seneden eski olmadığını ve seyahat sonrası 6 ay daha geçerliliği süresi olduğuna başvuruda bulmak öncesine mutlaka dikkat ediniz. İstenilen bir biçimde düzenlemiş başvuru evraklar ile şahsi olarak Amerika Konsolosluğu ya da Amerika Konsolosluğu yetkilendirilmiş olduğu vize temsilciliği aracılığıyla vize başvurusu yapabilirsiniz. Amerika B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi başvuru için gereken evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi ve birlikte vize ücretlerinin de ödenmiş olmaları gerekmektedir. Vize ücretlerini ödenmeden başvuru işlemlerin gerçekleşmesi mümkün olmamaktadır.

Amerika Ticari Vizesi Başvurusu Harç Ücreti Ne Kadar?

Amerika’ya ticari vize almak isteyenlerin merak ettiği konulardan biride ücretlerin ne kadar olduğudur. Mutlaka bir harç ücreti ödeme zorunluluğu vardır. Eğer vize için harç parası ödenmez ise başvuru yapma hakkı tanınmaz. Vize alabilmek için ilk olarak ön başvuru gerekir. Harç parası yatırıldıktan sonra, asıl randevu verilir.

Başvuru yapan herkesin, mutlaka Amerika Ticari Vizesi başvurusu harcı yatırması gerekir. Ödenen hiç bir ücret, geri iade edilmez. Harç ücreti ödemeleri, konsolosluğun internet sitesinde yapılır. Bunun için ilk olarak kimlik ve pasaport bilgileri kullanılarak, bir hesap açılmalıdır. Açılan hesaptaki adımları takip ederek, harç parası yaptırılmalıdır. Tüm işlemler online olarak yapıldığı için, bilgilerin doğru olduğundan emin olmak gerekir. Aksı bir durumda ödenen harç geri alınmaz.

Amerika Ticari Vizesi İçin Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Amerika ticari vize işlemi yaptıracak olan kişilerin dikkat etmesi gereken çok fazla detay vardır. Bu detayları şu şekilde sıralamak mümkün olabilir:

- Mutlaka Amerika’ da bulunan kurumdan davetiye almak gerekir.

- Konsolosluk ya da Büyükelçiliğe başvuru yapılmalıdır.

- Belge evrak ve seyahat sigortasını, eksiksiz olarak dosyaya eklenmelidir.

- Firma personeli olmak

Bunlara ek olarak ne kadar süre konaklama olacağını başvuruda belirtilmelidir. Aynı zamanda tüm belgelerin süresinin geçerli ve güncel olmasına dikkat edilmelidir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp