Amerika Duyurular

Covid 19 Kapsamında Amerika Birleşik Devletleri Vizesi ile İlgili Son Durum Nedir?

Covid 19 kuralları kapsamında vize işlemlerinin ve yurt dışı seyahatlerinin nasıl yapılacağı herkes tarafından merak edilmekte. Merak edilen ülkelerden birisi de Türkiye’den sıkça seyahat yapılan Amerika Birleşik Devletleri. Amerika Birleşik Devletleri dış temsilciliklerinden Covid 19 kapsamında yapılan en güncel açıklama ise şöyle: 

Amerika Birleşik Devletleri dış temsilcilikleri vize işlemlerinin güncel olarak devam ettiğini buna ek olarak pandemi kapsamında önlemler alındığını da ekledi.  

Amerika Birleşik Devletleri Vizesi Açıldı Mı 2022?  

Amerika Birleşik Devletleri dış temsilcilik yetkililerin yaptığı açıklamaya göre kişiler Amerika Birleşik Devletleri vize başvuru işlemlerini önceden olduğu gibi ancak belirli kategoriler için yürütebilecekler.  

Önemli Bilgiler:  

  • Kişiler mutlaka Amerika Birleşik Devletleri vize işlemlerinden önce randevu almak zorundalar. 
  • Kişiler Amerika Birleşik Devletleri randevularına yalnızca https://ais.usvisa-info.com/en-tr/niv adresinden alabilmekteler  
  • Amerika Birleşik Devletleri temsilciliklerinden işleme açılan kategoriler aşağıdaki gibidir: 

  1. ABD Büyükelçiliği ile İstanbul ABD Başkonsolosluğu ile yapılacak görüşmelerle öğrenci ve değişim vizeleri yapılabilmekte. Bu kategoriye F-M-J tipi vizeler dahildir. 
  2. Dilekçe ile yapılacak Geçici İstihdam vizesi için sınırlıda olsa ABD Büyükelçiliği ile İstanbul ABD Başkonsolosluğu hizmet sağlamakta. 

  • Kişiler eğer Türkiye’de ikamet etmiyorlarsa göçmen olmayan vize hizmetlerinden faydalanamamaktalar. 

Kişiler Amerika Birleşik Devletleri vize işlemleri için güncel bilgiler alabilmek adına Amerika Birleşik Devletleri dış temsilcilikleri ile irtibata geçebilir ya da Amerika Birleşik Devletleri dış temsilciliklerinin onayladığı temsilcilikler ve acentelerle görüşebilirler.  

Amerikan Konsolosluğu Ne Zaman Açılacak 2022?

 Amerika Birleşik Devletleri tartışılmaz bir biçimde dünyanın en gelişmiş, dünyaya yön veren en güçlü ülkelerinin en başında gelmektedir. Düşler ülkesi olarak kabul edilen Amerika Birleşik Devletlerine ülkemizden çok sayıda insan farklı nedenlerden ötürü gitmek istemektedir. Bazen gidip görmek için bazen bu ülkede iş yapmak için, bazen eğitim almak için bazen de tamamen bu ülkede yaşamak için. Lakin ülkemizde ve tüm dünyada son derece ciddi bir pandemi süreci yaşanmıştır. Bu da beraberinde tüm ülkeler açısından hastalığın yaygınlaşmasını önlemek ve ölümleri azaltmak adına bir takım kısıtlamaları beraberinde getirmiştir. Nitekim Amerikan Konsoloslukları da bu süreçte diğer ülkelerin konsoloslukları gibi kapalı kalmıştır. Tam da bu noktada en çok merak edilen sorulardan bir tanesinin cevabı ise Amerikan Konsolosluğu ne zaman açılacak 2022 açılacak sorusunun yanıtıdır. En kısa bir biçimde yanıt vermek gerekir ise hali hazırda Amerika Konsolosluğu açıktır.

Amerika Şu An Vize Veriyor Mu?

Üstte verilen bu bilgilerden sonra şimdi de bir diğer önemli olan olgu olan ve bu konu ile doğrudan alakalı olan Amerika şu an vize veriyor mu sorusunun yanıtını vermek gerekir ise o noktada da verilebilecek olan yanıt şu şekildedir. Corona dönemi tahmin edildiği gibi Amerika bir süre gerek kendi ülkesinde yaşayan kişilerin gerek diğer ülkelerden gelecek olan kişilerin sağlığını korumak için vize vermeme kararı almıştır. Lakin pandemi döneminde yavaş yavaş azalma başlayınca bu durumda belli kriterlere uyan kişilere adım adım vize verilmeye başlamıştır. Şubat 2022 itibarı ile adım adım Amerika Türk vatandaşlarına vize vermeye başlamış iken Mayıs 2022 sürecinde ise tamamen olarak Amerika Birleşik Devletleri kendi verdikleri vize türlerinde Amerika Büyükelçiliği ve Amerika Konsolosluğu üzerinden vize vermeye resmen başlamış durumdadır. Bu konuda söylenebilecek olan temel şeyler bu biçimde özetlenebilir.

Amerika Seyahat Kısıtlamaları Kalktı Mı?

Son olarak da merak edilen bir diğer olgu olan Amerika seyahat kısıtlamaları kalktı mı sorusunun yanıtını vermek gerekir ise o noktada da verilebilecek olan yanıt ise şöyledir. Üstte yer alan bilgilerden de net bir biçimde anlaşılacağı gibi diğer ülkelerde de olduğu gibi Amerika Birleşik Devletlerinde de bir dönem seyahat kısıtlaması olmuş ve bu özgürlükler ülkesine giriş tamamen yasaklı olmuştur. Pandemi de belli bir iyileşme dönemine gidildiği için Amerikan Hükümeti de adım adım seyahat kısıtlamaları noktasında yeni adımlar atmaya başlamıştır. Bu noktada adım adım keskin sınırlar bir takım kurallara uygun olarak ortadan kalkmaya başlamış durumdadır. Seyahat kısıtlamaları Amerika Birleşik Devletlerinde ülkelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Ülkemiz açısından ele alındığı zaman corona yani PCR testi yaptıran ve bu testi temiz çıkan ilgili evrakları eksiksiz ve tam olarak hazırlayan kişiler için belli bir sağlık problemleri de yok ise o zaman kısıtlamaları tamamen ortadan kaldırmış durumdadır.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp