Amerika Diğer Kategoriler Yoluyla Green Card

Amerika Diğer Kategoriler Yoluyla Green Card Nedir?

Birçok insan için Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat etmek, ulaşmak istedikleri çok önemli bir hedeftir, çünkü Disneyland veya Disney World gibi en seçkin turistik yerlerden bazıları, o dünyaya girmek için bilmek istediğimiz harika yerlerin bir parçasıdır. Peki, Amerika diğer kategoriler yoluyla Green Card nedir? sadece turist olarak seyahat etmenin ötesinde, bazı insanlar, hizmetleri karşılığında bir tür ücretli faaliyet yaparak, ailelerinin daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmasına yardımcı olmak için o ülkeye çalışma vizesi ile gitme olasılığını düşünüyorlar. İşte bu bağlamda, bugün bir kişiyi ABD'de ikamet eden biri olarak akredite eden ve dünyanın en gıpta ile bakılan kimlik kartlarından biri haline gelen bir belge olan ünlü Green Card devreye giriyor. Green Card ABD vatandaşı olmayan bir kişinin çalışma vizesi veya başka herhangi bir zorunluluk olmaksızın Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşamasına ve orada yasal olarak çalışmasına izin veren bir belgedir. Bu belge aynı zamanda kalıcı ikamet kartı olarak da bilinir çünkü onu taşıyan kişilerin bu ülkede bazı önemli hakları vardır. Ancak yasal statüleri bir vatandaşla aynı değildir, çünkü aralarında bazı önemli farklılıklar vardır ve öne çıkanlardan biri, bir mukim, yasalara uymadığı takdirde bu hakkını kaybedebilir.

Amerika Diğer Kategoriler Yoluyla Green Card Nasıl Alınır?

 Green Card sahibi olan kişiler Amerika içerisinde özgürce çalışabilir, yerleşebilir ve yaşayabilir. Bu yüzden kalıcı olarak Amerika’da ve hiçbir kısıtlama yaşamak istemeyen insanlar için Green Card en mantıklı yoldur. Fakat bu kadar olanak sağlamasının yanı sıra alması da oldulça zordur. Alabilmek için birçok kriter bulunmakta ve bu kriterlere uyan insanlar tarafından alınabilmektedir. Green Card almanın birçok yolu vardır. Şartları sağlamayan kişiler için en kolay yolu çekiliş ile Green Card almaktır. Ayrıca diğer kategoriler yoluyla Green Card almak mümkündür. Alabilmenin bazı şartları vardır:

Özel göçmen statüsü ile Amerika’ya giden kişiler diğer kategoriler yoluyla Green Card alabilirler. Ayrıca mülteci ve sığınmacı olarak gidenler, istismar kurbanı olarak giden kişiler, 1972 yılından itibaren Amerika sınırları içerisinde yakalanmadan gizlice kalan kişiler, ABD’ye diplomat olarak giden kişiler, dini kuruluşlarda çalışan gönüllü din adamları, ebeveynleri tarafından ihmal ya da istismar edilen çocuklar veya terkedilmiş göçmen çocuklar, ABD’de bir medya kuruluşunda çalışmak adına gelmiş kişiler bu kategoride Green Card sahibi olabilirler.

Amerika Diğer Kategoriler Yoluyla Green Card Nereden Alınır?

Ebeveynlerinizden biri veya eşiniz Amerikalı mı? Bazı durumlarda, bir aile üyesi Green Card almanıza kefil olabilir. 21 yaşın üzerindeki bir Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı, eşi, çocukları, ebeveynleri veya kardeşleri için başvurabilir. Green Card almanın bir başka yolu ise istihdam nedeniyledir. Yani Amerika’da çalışmak için bir firmadan kabul aldıysanız; Green Card’a başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Bunlara ek olarak mülteci veya sığınmacı statüsü ile de Green Card alma hakkınız vardır. Amerika diğer kategoriler yoluyla Green Card nereden alınır? Sorusu da sıklıkla sorgulanmaktadır. Bunun için konsolosluğa başvurmanız lazımdır. Örneğin, çalışma yoluyla Amerika’ya gidecekseniz, öncelikle Amerika’daki firmadan davet almanız gerekmektedir. İlk aşamada çalışma izni başvurusu yapmanız istenir. Amerika’daki firma davet ettiği çalışan için izin başvurusu gerçekleştirmelidir. Çalışma izni başvurusu iki farklı olur. Bunlardan biri normal çalışma izni, diğeri ise ihtiyaçtan dolayı çalışma iznidir. Çalışma izni sürecini tamamladıktan sonra göçmenlik başvurusu yapmanız gerekmektedir. Göçmenlik başvurusu onay alan birey sonraki aşamada statüsünü değiştirmelidir. Son adımda ise mülakata katılmanız istenir.

Amerika Diğer Kategoriler Yoluyla Green Card KGünde Çıkar?

Green Card, ABD vatandaşı olmayanların ABD'de yaşamasına ve çalışmasına izin verir. Adınız ve fotoğrafınız olan bir kimlik belgesidir. Yeşil kart, Yasal Daimî Yerleşik (LPR) olarak göçmenlik durumunuzun kanıtıdır. Yeşil kartların çoğu 10 yıl geçerlidir. Şartlı ikamet ediyorsanız, 2 yıl geçerlidir. ABD vatandaşları, ebeveynlerine, eşlerine, nişanlılarına, çocuklarına ve yetişkin kardeşlerine sponsor olabilir. Yeşil kart sahipleri, eşlerine ve evli olmayan çocuklarına daimî ikamet için sponsor olabilir. ABD vatandaşları ve yeşil kart sahipleri, kuzenler, teyzeler, amcalar ve büyükanne ve büyükbabalar gibi geniş aile üyelerine sponsor olamaz. İstihdama dayalı göçmenler için yeşil kart, belirli işçiler, doktorlar ve yatırımcılar için mevcuttur. Peki, Amerika diğer kategoriler yoluyla Green Card kaç günde çıkar? Tüm belgeler eksiksiz ise bu süreç genelde doksan gün içinde tamamlanmaktadır. Sürecin problemsiz tamamlanması ve Green Card sonuçlanma süresinin uzamaması adına alanında profesyonel bir danışmanlık merkezi ile iş yapmanız mühimdir.

Amerika Diğer Kategoriler Yoluyla Green Card Başvurusu

 ABD yasal göçmen almak için her yıl kuralar düzenlemektedir. Yılda 50.000 kişiye çekiliş yoluyla Green Card verilmektedir. Liseden mezun olmuş ya da bir işte 5 yıldan fazla uzmanlığı olan her kişi bu çekilişe katılabilmektedir. Ayrıca pasaportunuz bulunmakla birlikte ekim ve kasım aylarında Green Card çekilişine başvurulabilir ve sonraki sene ise size çıkıp çıkmadığını kontrol edebilirsiniz. ABD’nin resmi web sitesinden yapılacak başvuruların erkenden yapılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca her kişi sadece bir defa vurabilir. Aynı yıl içerisinde yapılacak birkaç başvuru başvurunuzu iptal edebilir.

 Amerika diğer kategoriler yoluyla Green Card başvurusu yapabilmek için 6 ay geçerli bir pasaporta sahip olmanız gerekir. Ayrıca ABD’nin resmi web sitesinden online şekilde DS-260 formu ile göçmen ve yabancı kayıt başvurusu yapılması gerekmektedir. İki tane vesikalık fotoğraf ve kişiyi tanıtan İngilice’ye tercüme edilmiş evlilik ve doğum belgesi gibi belgeler sunulmalıdır. Banka hesap dökümleri, aşı kartları ve Tıbbi muayene raporları da sunulacak belgeler arasında bulundurulduğu taktirde başvurunuzu yapabilirsiniz.

Amerika Diğer Kategoriler Yoluyla Green Card Randevusu

Amerika diğer kategoriler yoluyla Green Card randevusu yapmak isteyen kişiler öncelikle ABD’nin resmi web sitesinden bir başvuru formu doldurmalıdır. Bu başvuru formu kişisel bilgilerle ve İngilice dilinde doldurulmalıdır. Randevu için bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması çok önemlidir.

Öncelikle resmi web sitesinde kişisel bir hesap açılmalıdır. Hesap başvuru yapacak kişinin adına olmalıdır. Hesap kurulduktan sonra ise karşınıza “Göçmen Vizeleri” adında bir sayfa çalacaktır. Bu sayede göçmenlik ve Green Card adına randevu almak için giriş yapacağınız yer karşınıza çıkmaktadır. Sayfaya giriş yaptıktan sonra ise Randevunuzu Kaydedin düğmesinden randevu oluşturma sayfasına yönlendirilebilirsiniz. Unutmayın ki bu işlem sadece randevu almak için kullanılmakta başvuru için randevu aldığınız yere gitmelisiniz. Gerekli sayfalara girdikten sonra ise karşınıza çıkan formu özenle doldurmanız gerekir. Her bilginin doğruluğundan emin olmalısınız. Başvuru sahibi oluştura tıklayınca randevu talebiniz alınmış olacaktır. Ardından randevu yerini ve tarihini seçip işleminizi bitirebilirsiniz. 

 

Amerika Diğer Kategoriler Yoluyla Green Card nedir?

 

Green Card, bir göçmeni Amerika Birleşik Devletleri'ne daimî ikamet veya şartlı daimî ikametgâh olarak kabul etmek için verilen vize kategorisini tanımlar. Peki, Amerika Diğer Kategoriler Yoluyla Green Card nedir? Amerika Birleşik Devletleri'nde Green Card başvurusunda bulunmak ve daimî ikamet izni almak için bazı kategorilere uygun olmanız lazımdır. Bunlar; aile yoluyla, istihdam yoluyla, özel göçmen yoluyla, insan ticareti mağduru ya da suç mağduru olmak, istismar mağduru olmak, diğer kategoriler yoluyla uygun olmak, kayıt yoluyla uygun olmaktır. Bu kategorilerin, aile ilişkinize, istihdam durumunuza veya menşe ülkenize bağlı olarak birden fazla alt kategorisi vardır. Green Card kategorileri, Amerika Birleşik Devletleri'nde daimî ikametgâh sahibi olmak için başvurduklarında bireyler için geçerli olan durum türleridir. Bu kategoriler şunlardan birine dayanmaktadır: aile ilişkisi, çalışma durumu, suç veya insan kaçakçılığı mağduru, istismar, mülteci statüsü, özel göçmen statüsü, Amerika Birleşik Devletleri'nde sürekli ikamet süresi veya diğer kategorileri.

Amerika Diğer Kategoriler Yoluyla Green Card nereden alınır?

Green Card kategori kodu genellikle Amerika Birleşik Devletleri'ne daimî ikamet veya şartlı daimî ikametgâh olarak girmek için kullanılan göçmen vizesi kategorisini tanımlamak için kullanılır. Yeşil kartın ön yüzünde sahibinin A numarasının yanında tanımlanabilir. Green Card’ın kategori numarası genellikle bir veya iki harften ve ardından bir rakamdan oluşur. ABD'de daimî ikamet izni almak için, genellikle Green Card olarak bilinen daimî ikamet kartı edinmeniz gerekir. Bu statü, ülkede uzun süreli ikamet ve çalışma imkânı sağlar. Farklı Green Card türleri için başvuru süreci zor ve zaman alıcı olabilir. Bununla birlikte, bir danışmanlık firması, sizin için doğru olan ABD daimî ikametgahına giden yolda size rehberlik edebilir. Amerika Diğer Kategoriler Yoluyla Green Card nereden alınır? sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Bu oturum izni için ilk olarak konsolosluğa başvurmanız lazım. Gerekli evraklarla beraber konsolosluğa müracaat etmeniz istenir. Vize danışmanlık firmalarından yardım alarak da bu süreci sorunsuz bir şekilde halletmeniz söz konusu olabilecektir.

Amerika Diğer Kategoriler Yoluyla Green Card kaç günde çıkar?

 

Bir aile üyesi, Amerika Göçmenlik Hizmetlerine I-130 dilekçesi vererek süreci başlatabilir. Onaylanırsa, daha sonra Green Card’a yükseltilebilecek bir vize için bekleme listesine alınacaksınız. ABD merkezli işverenler sizin adınıza dilekçe verebilir ve ülkede yaşamak ve çalışmak için Green Card almanıza olanak tanır. Sizinle en az iki yıl ikamet eden 16 yaşından küçük evlat edinilmiş bir çocuk vize alabilir. Kendi adınıza daimî ikamet izni almak adına başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Uygun evrakları doldurup dosyaladıktan sonra birçok göçmen, işlem süresinin ne kadar sürdüğünü merak ediyor. Green Card alma, ABD'ye taşınma ve vatandaş olma prosedürü karmaşık olabilir. Ayrıntılı formlara ek olarak, göndermeniz gereken başka destekleyici belgeler ve ücretler de vardır. Green Card alma süreci karmaşık ve potansiyel olarak uzun bir süreçtir. Özellikle bu konularda deneyimli danışmanlık ofislerinden yardım almak önemlidir. Amerika Diğer Kategoriler Yoluyla Green Card kaç günde çıkar? Süreç ağırlıklı olarak 90 gün kadar sürmektedir.

 

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp