Vize Muafiyet Programı - VWP (Amerika ESTA Vizesi)

Amerika Vize Muafiyet Programı - VWP (Amerika ESTA Vizesi)

Amerika Vize Muafiyet Programı - VWP (Amerika ESTA Vizesi) Nedir?

Amerika vize muafiyet programı – VWP (Amerika ESTA vizesi) nedir konulu yazımız ile geldik. The Visa Waiver Program olarak da bilinen VWP programı, belirlenmiş ülkelerin kişilerini vize almak durumunda kalmadan doksan güne değin iş ya da turizm gibi amaçlarla ABD’ye olan seyahatlerine olanak tanıyan bir ABD programıdır. Bahsi geçen bu program, 50 Amerika Birleşik Devletleri eyaletinin yanında yine Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı halde olan Karayipler ve Porto Riko için de geçerlidir. Programda yer alan ve Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti aracılığı ile seçilmiş olan ülkelerin birçoğu bu programa katılmaktan büyük onur duymaktadır. Bu muhteşem programa günümüzde birçok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da aktif olarak katılmakta, katılmamış olanlar da bunu her daim istemektedir. Siz de detaylı bir araştırma gerçekleştirerek bu programa istediğiniz zaman başvurabileceğinizi bilmelisiniz. Bu konuya dair aktarmak istediklerimiz bu şekildeydi.

Amerika Vize Muafiyet Programı - VWP (Amerika ESTA Vizesi) İşlemleri

Amerika vize muafiyet programı- VWP (Amerika ESTA Vizesi) nedir sorusu Amerika’yı ziyaret etmek isteyen birçok kişinin merak ettiği konulardandır. Bu uygulama bir muafiyet uygulamasıdır. Yani Amerika belirli ülkelerin vatandaşlarını vizesiz bir şekilde ülkeye kabul etmektedir. 90 güne kadar turizm ya da iş nedeniyle ABD ziyareti yapacak olan kişiler vize almadan bu program kapsamında seyahatlerini gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor.

ABD hükümeti tarafından hazırlanan bu programa ülkedeki 50 eyalet de dahil edilmiştir. Programda yer alan ve ABD tarafından seçilen ülkeler arasında yüksek bir insani gelişme endeksine sahip olan ülkeler yer alır. Aynı zamanda yüksek gelirli ekonomileri ve gelişmiş ülkeler bulunmaktadır. Bu ülkeler arasında Almanya, Andorra, Hollanda, Monako, Danimarka, Estonya, Belçika gibi ülkeler yer alır. Seyahat amacı taşıyan ve Amerika B tipi ziyaretçi vizesine uygun olan bir vizedir. Bu vizeye başvuruda ticari, turistik, aile ziyareti gibi ziyaretlerin gerçekleştirilmesi daha kolaydır.

VWP (Amerika ESTA Vizesi) Nasıl Alınır?

VWP (Amerika ESTA vizesi) nasıl alınır sorusunun cevabı ile karşınızdayız. Amerika Vize Muafiyet Programı adı ile de bilinen Visa Waiver Programme, AB üyesi olan ülkeleri de kapsamak üzere 38 tane ülkenin vatandaşlarının vize almasına lüzum olmadan Amerika Birleşik Devletleri’ne doksan gün veyahut daha kısa zamanlı iş ve turizm seyahati yapılmasını kolaylaştıran bir vize türüdür. VWP kapsamı içerisinde Amerika yolculuğuna katılacak olan bireyin ilk olarak ESTA vizesi alması lazımdır. Vize muafiyeti programını içerisine alan ülke vatandaşları eğer isterse Amerika B adlı vizeye de başvurabilir. B vizesini içeren ticari vize ve turistik vize koşulları da önemlidir. ESTA vizesi başvurunuzu Amerika yolculuğunuzdan en az yetmiş iki saat önce yapmış olmalısınız. Bahsi geçen süreci geçirmiş olan kişilerin ESTA vize başvurusu yapma hakkı her daim vardır. ESTA Vizesi için devlete 14 dolar ödemelisiniz.

Amerika Vize Muafiyet Programı - VWP (Amerika ESTA Vizesi) Almak İçin Neler Yapılır?

Amerika vize muafiyet programı- VWP (Amerika ESTA Vizesi) nasıl alınır sorusu da oldukça önem taşıyan detayları ile öne çıkar. Bu vize programı kapsamında belirli noktalara dikkat etmek gerekir. Kişiler ticari amaç için başvuracaklarsa şu faaliyetlere izin verilmektedir:

  • İş ortakları ile görüşmeler ve fikir alışverişlerinde bulunmak
  • Bilimsel, eğitsel ve mesleki alanda konferanslara katılmak
  • Kısa süreli olarak eğitimlere katılmak
  • Bir sözleşme müzakeresini yapabilme durumu

Gibi konularda ticari amaçlı faaliyetlerde bulunulabilmektedir. Aynı zamanda turizm, tatil, arkadaş ve akraba ziyareti, tıbbi tedavi, sosyal hizmet kuruluşları tarafından düzenlenen etkinlikler gibi konular da yine vize muafiyet programı kapsamında geliştirilen unsurlardır. Bu seyahati gerçekleştirebilmek için kişilerin hava ya da deniz aracına binmeden önce ilk olarak ESTA vizesi alması gerekir. Ancak kişilerin bilmesi gereken en önemli nokta ise bu belge için de kişiler herhangi bir ret durumu ile karşı karşıya kalabilirler.

Amerika Vize Muafiyet Programı - VWP (Amerika ESTA Vizesi) Nereden Alınır?

Amerika vize muafiyet programı- VWP (Amerika ESTA Vizesi) nereden alınır sorusunun yanıtı da merak edilenlerden biridir. Vize başvurularının Amerika seyahatlerinden en az 72 saat önce yapılması gerekir. Bu süreyi geçirenler de başvuru yapabilirler. Lakin başvurular ret alırsa kişiler seyahatlerini iptal etmek durumunda kalabilirler. Seyahat gününden çok daha erken bir tarihte bu işlemin yapılmasında büyük bir fayda vardır.  Bu vizeye 38 ülke dahildir. İran, Irak, Sudan, Suriye vatandaşları listedeki ülkelerden birinde vatandaş olsalar da bu vize kapsamında ülkeye seyahat edemezler.

Vizenin geçerli olma süresi ise 2 yıldır. Yani başvuru sırasında bilgileriniz değişmemiş ise ya da pasaportunuz hala geçerli ise vize süresi dolana kadar istediğiniz zamanlarda ABD’ye seyahat etme şansı vardır. Vize onaylandıktan sonra da verilen referans numarasının mutlaka saklanması gerekir. Eğer ESTA bilgilerinizi güncellemeniz gerekir ise referans numarası son derece önemlidir. Bu işlemler için danışmanlık hizmeti alınabilir.

VWP (Amerika ESTA Vizesi) Başvurusu

VWP (Amerika ESTA vizesi) başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtıyla sizlerin karşısına çıkmış bulunuyoruz. Eğer siz de kolay bir biçimde Amerika’ya seyahat etmek istiyorsanız yapmanız gereken şey her zaman için VWP programına yani Amerika ESTA vizesine bizzat başvuruda bulunmaktır. Bu vize türü her daim sizin Amerika’ya rahat biçimde gitmenizi sağlayacaktır. Şayet Amerika vizesi almak istiyorsanız siz de ESTA vizesine başvuru yapabilirsiniz. Sizden bu vizeye başvuracağınız sırada birçok farklı evrak istenecektir. Bu evrakları muhakkak eksiksiz halde bir araya getirmelisiniz. Tek bir belgenizin dahi eksik olması sizi zor durumda bırakabileceği için dikkatli olmanızda fayda var. Bu şekilde sorun yaşamadan vize başvuru sürecinizi en güzel biçimde tamamlamış olmanın huzurunu yaşayabilirsiniz. Herhangi bir sorun çıkması halinde yetkili merciler size daimi bir biçimde yardımcı olacaktır. Endişe etmenize hiç gerek yoktur. Şimdiden kolaylıklar diliyoruz.

VWP (Amerika ESTA Vizesi) Randevusu

VWP (Amerika ESTA vizesi) randevusu almak için çok beklemenize gerek yoktur. Yetkili mercilere hızlıca bir telefon açarak siz de anında VWP yani Amerika ESTA vizesi için randevu bulabilirsiniz. Fakat yoğun dönemlerde randevu verilmediğini, hatta böyle durumlarda randevuların tamamen ileri tarihlere atıldığını unutmayınız. Seyahat planlarınızı da her bakımdan bu tür durumlara ayak uydurabilecek biçimde bir tarihe ayarlamayı kesinlikle unutmayınız. Aksi halde birçok sorunla baş başa kalarak can sıkıcı meselelerin oluşmasına neden olabilirsiniz. Bunun olmaması adına daha temkinli hareket etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. VWP Amerika ESTA vizesi randevusu aldıktan sonra işlemlerin arkası yani devamı daha kolay bir biçimde gelecek demektir.  Bu sayede kendinizi konfor alanınızın dışında hissetmeden tüm işlemleri tek bir kanaldan yönetebilmiş olursunuz ve hiç can sıkıcı bir şey yaşanmaz. Zamanınız da tamamen size kalmış olur.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp