Amerika Vizesi Başvuru Şubeleri

ABD vizeleri sadece bir Amerikan Temsilciliği veya Konsolosluğu aracılığıyla verilebilir. Vize, sahibine Amerika Birleşik Devletleri'ne yolculuk etme ve giriş yapma müsaadesi isteme hakkı sağlar. Fakat şahısın yurda girişini garantilemez.

Amerika Vizesi Başvuru Şubeleri Nerelerdedir?

Amerika Birleşik Devletleri’ne girmek isteyen yabancı ülke yurttaşının, pasaportuna işlenen bir ABD vizesi alması gerekiyor.  Bazı yabancı misafirler, vizesiz yolculuk şartlarını taşıması halinde ABD’ye vizesiz yolculuk yapabilir. Amerika Ankara Temsilciliği ve Amerika İstanbul Başkonsolosluğu Konsolosluk Kısımlarında muhacir olmayan vize mülakatı sadece randevu ile gerçekleşiyor. 

Amerika Ticari Vizesi de Amerika Turistik vizesindeki gibi T.C. yurttaşlarına, vizenin onay alması halinde 10 yıl vakitli çok girişli (multiple) olarak veriliyor.

ABD vizeleri genel olarak 6 ay, 1 sene, 5 sene ve 10 sene olarak veriliyor. Vize fiyatı süreye göre değişkenlik göstermiyor. Amerika vize randevusu için ekstradan bir ücret istenmez. Amerika vize reddi almanız halinde Amerika vize ücreti iade edilmez.

Adana, Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkâri, Hatay, İçel, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van şehirlerinde yaşayan Amerika Birleşik Devletleri Yurttaşları'nın konsolosluk prosedürlerini yürütmek ile sorumludur.

Amerika Vizesi Başvuru Şubelerinden Vize İşlemleri

Amerika vizesi almak için önce gayeyi saptamak gerekiyor. Genellikle turistik, aile ziyareti, ticari, öğretim ve bu gibi nedenler söz konusudur. Her bir neden için ayrı harfler üstünden vize prosedürleri ele alınır. Önce Amerika Konsolosluğu ya da temsilciliğine müracaat edilmesi gerekiyor. İnternet üstünden ABD resmi konsolosluk sitesi vasıtasıyla zorunlu vize belgesinin elde edilmesi gerekir. Müteakiben ilgili dil üstünden müracaat gerçekleştirecek şahıs üzerindeki tüm bilgiler hatasız ve noksansız bir biçimde yazılmalıdır. İlaveten bunun el yazısı ile yazılması gerekir. Yapılacak olan hatalı bilgilendirme vizenin iptal olmasına ve üstelik şahsın ceza almasına neden olabilir.

Bu işlemi bitirdikten sonra yine internet üstünden buluşma tarihi alınması gerekiyor. Bu dönemin yaklaşık olarak 45 gün kadar evvelden alınması önemlidir. Böylelikle herhangi bir mesele olması durumunda buluşma zamanı geçmeden zorunlu belge ve evraklar tamamlanabilir. Bilhassa konsolosluk yanında belge ve evraklar istenildiğinden ötürü erken tarihte müracaat her daim önem arz etmektedir.

Amerika Vizesi Başvuru Şubelerinden Vize Başvurusu

Amerika vizesi müracaatı için Amerika’ya yolculuk yapacak olacak şahısın Amerika Konsolosluğunun resmi sitesinde yer alan online müracaat formunu doldurması ve fotoğrafın yüklenmesi gerekiyor. Formu doldurduktan sonra vize randevusu alınır.

Amerika Vizesi müracaat dosyasına müracaat sahibinin yolculuk maksadını gösteren belgelerini; düzgün bir hasılata sahip olduğu hasılat döküm belgesini, Türkiye’de meskeni var ise tapusunu, kirada meskeni varsa tapusuyla beraber kira kontratını, otomobili varsa otomobilinin ruhsatını, uçak bilet bilgilerini gidiş-dönüş halinde Amerika Konsolosluğuna göstermesinde fayda vardır.

Amerika Vizesi müracaat prosesinde müracaat tarihinde konsolosluk memuru tarafından görüşme yapılır. Görüşme süresince şahıs sualleri net ve tereddüt halinde olmadan cevaplamalıdır. Görüşmeden sonra ret yiyen şahsa ret namesi ile birlikte pasaportu iade olur. Amerika vizesi tasdiklenen şahsa ise pasaportu iade olmaz, mesken ya da iş adresine en yakın konumundaki PTT merkezine pasaportunun üstüne vizesi yapılmış olarak 3 iş günü içinde gönderim sağlanır. Amerika vizesi buluşma gününde parmak izi de alınır.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp