Hollanda Duyurular

Hollanda Türkiye’ye Vize Veriyor Mu?

 Hollanda ülkesine seyahat planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hollanda’ya giriş yapabilmeleri için öncelikle Hollanda ülkesi adına vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Türkiye ile Hollanda arasında vize prosedürlerine göre Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi pasaporta sahip vatandaşların yeşil pasaport, siyah pasaport  ve  gri pasaporta hamili bulunanların Hollanda hükümeti için vize başvuru işlemlerine gerek kalmaz.  Pasaport geçerlilik süresinin Hollanda ziyaretinden minimum üç ay sonraya kadar geçerliliği olması gerekir. Pasaportun on seneden eski olmaması şartı ile yüz seksen gün zaman diliminde belirlenen doksan gün sınırını aşmamak koşulu ile seyahatlerde vize işlemlerinden muaf tutulur. Hollanda hükümetine ziyaret planlayan bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının pasaportunda Schengen vizesi geçerliliği bulunmuyor ise ülkeye gidebilmek için vize başvuru işlemlerini gerçekleştirmesi gerekir. Schengen vizesine sahip vatandaşlar, Schengen üyesi ülkelerden en fazla doksan güne kadar zaman geçirebilir. Schengen vizesi için ilk defa başvuruda bulunan vatandaşlara ise kısa süreli vize hakkı verilir.

Hollanda Vizesi Açılacak Mı?  

Hollanda dış temsilciliklerinden Covid - 19 kapsamında yapılan en güncel açıklama ise şöyle: 

Hollanda temsilciliği 01-07-2020 tarihli duyurusunda vize işlemlerinin durdurulduğunu duyurdu. İkinci bir duyuruda bulunmayan Hollanda yetkilileri aşı geçerlilik ve test geçerlilik durumlarına bakılmaksızın bütün Hollanda vize işlemleri durdurdu. Hollanda dış temsilcilikleri hem personel sağlığını korumak hem de Covid-19’un yayılmasını önlemek adına bu şekilde karar aldığını açıkladı. Temsilcilik açıklamasında vize başvurularının ne zaman açılacağı ile ilgili kesin tarih bilgisi olmadığı ileri tarih için şimdiden başvuru yapılamayacağı da eklendi. Yine temsilcilik açıklamasında önceden verilen Hollanda vizelerinin sürelerinde uzatma yapılmayacağı, uyum sınavı ve bütün mvv vizesi şartlarının durdurulduğunun altı çizildi. DNA testi randevularının da durdurulduğunu aktaran Hollanda temsilcilik yetkilileri kişilerin randevular için [email protected] adresinden iletişime geçebileceklerini bildirdi. 

İkinci bir duyuruya kadar kişiler Hollanda işlemleri için güncel bilgiler alabilmek adına Hollanda dış temsilcilikleri ile irtibata geçebilir ya da Hollanda dış temsilciliklerinin onayladığı temsilcilikler ve acentelerle görüşebilirler.  

Hollanda Konsolosluk Ne Zaman Açılacak?

Hollanda Konsolosluk dünya çapında yaşanılan covid-19 salgını nedeni ile vize başvurularını kapsam dışına almıştı. Covid-19 salgını dünya genelinde kontrol altına alındığı andan itibaren artık Hollanda Konsolosluğu vatandaşların vize başvurularını almaya başladı. Türkiye’de bulunan İstanbul Hollanda Konsolosluğu hafta içi her gün vatandaşlara saat 08.30 ile 17.00 arasında vize başvuru hizmetleri amacı ile hizmet vermektedir. Hollanda vize başvuru işlemleriniz için konsolosluk binasına giderek yardım alabilirsin. Zaman sıkıntınız var ise iletişim numarasını arayarak  danışanlardan bilmediğiniz konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.  Online olarak konsolosluk sistemine giriş sağlayıp vize başvuru işlemlerini mail yolu ile gerçekleştirebilirsiniz. Hollanda topraklarına planladığınız seyahat için en az üç ay öncesinden vize başvuru işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. Hollanda ülkesine seyahat edebilmek için vize başvuru formunu doldururken yanlış ve hatalı bilgiler girmemeye dikkat ediniz. Aksi takdirde vize başvuru işlemleriniz olumsuz açıklanır. Kabul edilmeyen vize başvuru işlemlerine itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz.

Hollanda Vize Veriyor Mu?

Hollanda hükümeti noel sebebi ile yıl başı resmi tatil günlerinde vize başvurusu işlemlerini kabul etmemektedir. Resmi tatil günleri ve özel tatil günlerinde Hollanda Konsolosluğu yetkisinde vize başvuru işlemleri için hizmete ara verilir. Normal günlerde hafta içi her gün Hollanda vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Hollanda, Schengen bölgesinin üye ülkelerinden biridir. Bu nedenle, kısa bir süre için  Hollanda'ya seyahat eden kişilerin Hollanda Schengen vizesine başvurmaları gerekir. Hollanda hükümeti Schengen vizesi sahipleri, seyahatlerine Hollanda ülkesinden başlamak şartıyla, diğer Schengen ülkelere Hollanda  hükümeti Schengen vizesi sayesinde  planlanlanan seyahati yapabilir. Hollanda ülkesi  vizesi için gün sayısını belirleyen merci Hollanda Konsolosluğu’dur. Belirlenen süre ortalama olarak on beş ile yirmi  gün arasındadır. Konsoloslukların hizmet vermediği tatil günleri ile resmi tatil günleri bu sürenin dışındadır. İstisnai durumlarda konsolosluk ek belge talep edebilir ve ya başvuru sahibi ile görüşme için iletişime geçebilir ve vize başvurusunun sonuçlanma  süresi değişebilir. Bu sınırlı süre, Hollanda'da kısa süreli kalışlar için Schengen vizelerinde geçerlidir. Hollanda'da aile birleşimi, oturma izinleri ve ya çalışma izinleri uzun süreli vize başvuruları açıklanma süresi daha uzun sürebilir.

Covid 19 Kapsamında Hollanda Vizesi ile İlgili Son Durum Hakkında 

Covid-19 kuralları kapsamında vize işlemlerinin ve yurt dışı seyahatlerinin nasıl yapılacağı herkes tarafından merak edilmekte. Merak edilen ülkelerden birisi de Türkiye’den sıkça seyahat yapılan Hollanda. Bilindiği üzere Hollanda Covid - 19 kapsamında tüm dünyada olduğu gibi vatandaşların vize talepleri ve elçilik işlemleri ile ilgili kararlarını duyurdu. 

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp