Hollanda Vize İşlemleri

Hollanda’ya çeşitli nedenlerden dolayı seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Vize işlemleri, zor ve birçok prosedürün yerine getirilmesi gereken işlemlerdir. Hollanda Krallığı’na seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi kişiler, 180 gün içerisinde 90 günden daha fazla olmayacak şekilde vizesiz olarak ülkeyi ziyaret edebilirler.

Kişiler vize işlemleri sırasında mutlaka gerekli evrakların güncel olarak hazırlanması işlemini yerine getirmek zorundadır. Hollanda, Schengen kapsamında yer alan ülkelerden birisidir. Bu nedenle Hollanda vize başvuruları, Schengen vizesi kapsamında gerçekleştirilir. Hollanda Schengen vizesi alan kişiler, Hollanda üzerinden diğer Schengen ülkelerine vizesiz olarak geçiş yapabilirler.

Hollanda Vize İşlemleri Hakkında Bilgi 

Hollanda vize işlemleri yaparak Hollanda’ya turizm amaçlı seyahat etmek için gerekli olan Hollanda vizesini alabilmeniz mümkündür. Hollanda bir Schengen ülkesidir ve Hollanda vizesi de Schengen vize türüne girmektedir. Hollanda’ya seyahat gerçekleştirmek isteyenler, vize işlemleri için gerekli belgeleri hazırlayarak Hollanda Konsolosluğu randevu işlemlerini tamamlayabilirler. Daha sonra da Hollanda vizesi için gerekli evraklar Hollanda Konsolosluğu’na teslim edilmelidir. Konsolosluğun resmî web sitesinden daha ayrıntılı bilgi alabilir, Hollanda Konsolosluğu Duyurular bölümünü inceleyebilirsiniz. Peki Hollanda Vizesi Almak İçin Neler Gerekli?

 • Geçerliliği bulunan bir pasaport
 • Geçerliliği bulunan ve en az iki sayfası boş durumda olan pasaportunuzun fotokopisi
 • Pasaportunuzun dışında önceden alınmış Schengen vizelerinin fotokopileri
 • Hollanda Vize Başvuru Formu
 • Taahhütname
 • Konsolosluğa hitaben yazılmış olan turistik amaçlı Hollanda ziyaretini açıklayıcı vize başvuru dilekçesi
 • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı fotokopisi ya da T.C. kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanı fotokopisi
 • ​Vize standartlarına uygun olarak çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Güncel tarihli tam vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Seyahat planında kullanılacak olan gidiş-dönüş için uçak bileti ya da rezervasyon bilgilerini içeren belge
 • Hollanda’da konaklanacak olan otelin rezervasyon bilgilerini içeren evraklar (mümkünse konaklanacak otele ödeme yapıldığının kanıtlanması)
 • Seyahat süresince tüm masrafların başvuru sahibi tarafından karşılanacağını kanıtlayan finansal durum gösterir evraklar
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Mesleki durum bildirir belgeler
 • Evlilik yapmış olan başvuru sahipleri için medeni durum bildirir belgeler

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda vize başvurusunda bulunan kişilerin, Hollanda hükümetinin talep ettiği vize başvurularını yerine getirmeleri gerekir. Öncelikle ülkeye seyahat amacının belirlenmesi gerekir. Seyahat nedenine uygun şekilde talep edilen evraklar ve belgeler, seyahat edilecek süre veya meslek bilgilerine göre hazırlanmalıdır.

Hazırlanan evrak ve belgelerin, uzman ve profesyonel kişiler tarafından incelenmesi gerekir. Vize başvurularında en önemli Yapılan başvurunun işleme alınabilmesi için vize ücretinin de ödenmesi gerekir. Hollanda vize başvuruları, yaklaşık 15 iş günü içerisinde sonuçlanır. Vize müracaatlarında, Schengen ülkelerine gidebilmek için parmak izi prosedürleri uygulamasına tabi tutulur.

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır: 2022 Vize Ücreti Ne Kadar?

Hollanda turist vizesi Schengen vizesi olduğu için Schengen vize başvurusu yapılarak alınır. Eğer Hollanda’ya turistik amaçlı seyahat edecekseniz Hollanda’daki bulunma süreniz en fazla 90 gün olacak şekildedir. Her başvuru sahibine Hollanda vizesi 90 gün olarak verilmez. Vize başvuru dilekçesinde uzun süreli vize istendiğine dair bir talep metni yer alabilir. Eğer Hollanda Konsolosluğu tarafından uygun görülürse uzun süreli vize de alınabilmesi mümkün olmaktadır. Bu yüzden son günlerde pandemi nedenli Hollanda turist vizesi veriyor mu? sorusuna yanıtı evet şeklinde verebilmek mümkündür. Artık Hollanda vize vermektedir.

Hollanda vizesi almak zor mu? sorusu Hollanda turistik vize almak isteyenlerin yanıtını sıklıkla merak ettiği bir sorudur. Eğer Hollanda Schengen vizesi için turistik amaçlı bir seyahat düzenlemek istediğinizi belirterek başvuruda bulunursanız, başvuru belgelerinizi eksiksiz ibraz etmeniz durumunda Hollanda vizesi almak kolaydır. Değerlendirme sürecinde konsolosluk gerekli tüm şartların yerine getirildiğine kanaat getirirse vizenizi pasaportunuza ekleyerek tarafınıza teslim ederler. Peki pandemi döneminde çok da merak edilmeyen Hollanda vize ücreti 2021 yılı tablosu, 2022 yılında güncellendi mi? Hollanda vize ücreti 2022 yılında da aynı mı?

2022 Hollanda vize ücreti yine konsolosluğa verilecek vize harç bedeli ile bağlantılıdır. Buna göre Hollanda vizesi ücreti 2022 yılı için 115 euro olarak belirlenmiştir.

Hollanda Vize Başvurusu Açıldı Mı?

Hollanda 2022 vize başvurusu açıldı mı? Hollanda Konsolosluğu’na vize için gerekli evrakları dosyalaştırarak başvuruda bulunmak isteyenler için Hollanda vize başvuruları an itibarıyla açık durumdadır. Hollanda Konsolosluğu’nun çalışma saatleri göz önüne alınarak randevu alınabilir ve vize işlemleri başlatılabilir.

Hollanda, gerekli şartları sağlayan ve vize için gerekli evrakları doğru ve eksiksiz olarak ibraz eden tüm başvuru sahiplerine vize vermektedir. Hollanda vizesi almak için gerekli koşullar hakkında daha fazla bilgiyi Hollanda konsoloslukları ya da büyükelçiliğiyle iletişime geçerek alabilirsiniz.

Hollanda Vize Randevusu

Hollanda Konsolosluğu randevu alma işlemi nasıl yapılır? Hollanda için alınmak istenen vize randevuları seyahat tarihinden en az 15 gün önce alınmalıdır. Hollanda Konsolosluğu randevu alma işlemi için konsolosluk ile iletişime geçerek;

 • Adınız
 • Soyadınız
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığınız yoksa uyruğunuz,
 • Randevuya katılacak kişi sayısı
 • Hollanda’i seyahat etme amacınız
 • Ve seyahat tarihinizi

içerecek şekilde bilgi vererek randevu talep edebilirsiniz.

Hollanda vize randevusu alarak başlatılabilen vize başvuru süreci, konsolosluk tarafından talep edilen zorunluk evrakların teslimiyle devam eder. Hollanda vize randevusu almak için Hollanda Konsolosluğu’na şahsen başvurmanız gerekmektedir.

Hollanda Konsolosluğu randevu alma işlemlerinin yanı sıra Hollanda’ya Gitmek İçin Hollanda Vizesi Almak Zorunda mıyım? sorusu da oldukça merak edilmektedir. Bu soruya verilecek cevap nettir. ABD, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve diğer çoğu Avrupa ülkesi vatandaşıysanız Schengen vizesi ile Hollanda’yı 90 güne kadar vizesiz ziyaret edebilirsiniz. Schengen vizesi sahipleri Hollanda’yı vizesiz ziyaret edebilir. Ancak vatandaşlığınız Schengen üye ülkelerinden birinde değilse Hollanda Schengen Vizesi almak zorundasınızdır. Ayrıca Hollanda’da 90 günden fazla konaklayacak olanlar da Hollanda Schengen Vizesi almak durumundadır. Hollanda Konsolosluğu Schengen vize randevu alma işlemleri ile vize başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz.

Hollanda Vize Türleri Nelerdir?

Hollanda vize başvurusunda bulunanlar, öncelikle ülkeye seyahat nedenlerini belirlemeleri gerekir. Talep edilen evraklar ve belgeler, talep edilen vize türüne ve Türkiye'deki iş statülerine göre farklılık gösterir. Hollanda vize başvuruları, uzun süreli ve kısa süreli olmak üzere iki kategoride incelenir. Hollanda vize türleri şunlardır:

- Hollanda Turistik Vize

- Hollanda Ticari Vize

- Hollanda Aile Ziyareti Vizesi

- Hollanda Aile Birleşimi Vizesi

- Hollanda Göçmenlik Vizesi

- Hollanda Eğitim Vizesi

- Hollanda Transit Vize

Gibi vize türleri vardır. Bu vize türlerine göre kişiler evrak hazırlamak durumundadır.

Hollanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2022

Hollanda vizesi için gerekli evraklar 2022 yılında değişti mi? Hollanda vizesi için başvuruda bulunacak olanların öncelikle hamili oldukları pasaport ve vize başvuru formu doldurma konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Hollanda’ya giderken vize alınması gerektiği için Schengen vizesi başvurusu sırasında istenilen tüm belgelerin ve bilgilerin başvuru dosyasında eksiksiz yer alması gerekir.

Fotokopileri ve asılları bulunması gereken tüm belgelerin birbirleriyle tutarlı bir bütün oluşturması da gerekmektedir. Hollanda vizesi için yapılan başvuru sırasında beyan edilmek üzere hazırlanan tüm evraklarda tamamen gerçeği yansıtan bilgiler yer almalıdır.

Ayrıca Hollanda vizesi için gerekli evraklar arasında bulunması zorunlu olan bir diğer belge de finansal durum belirten belgelerdir. Bu belgelerin tamamı ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Hollanda vizesi için büyük önem teşkil eden hazırlıklardan biri de gerekli evrakları beyan etmektir. Buna göre Hollanda vizesi başvurusu için gerekli evrak listesi şöyle sıralanabilir:

 • Hollanda vize başvuru formu (eksiksiz ve tamamen doğru bilgilerle doldurulmalıdır)
 • 2 adet fotoğraf (pasaport formatında)
 • Pasaport ve daha önceki vizelerin birer kopyaları (ayrıca pasaportta en az iki boş sayfa)
 • Dönüş bileti için rezervasyon yapıldığına dair bir çıktı
 • Hollanda seyahatinin amacını ve seyahat planını belirten bir dilekçe
 • Hollanda’da ne kadar kalınacağına dair konaklama yerinin rezervasyonu
 • Hollanda’da kalınacak süre boyunca başvuru sahibinin kendi giderlerini karşılayabileceğine dair kanıtlar (bankada yeterli miktarda para olduğuna dair dökümler, hesap hareketleri)

Hollanda Vize İşlemleri Ankara

Hollanda vize işlemleri Ankara ili içinde yaşayanlar tarafından başlatılacaksa My Vize’ye başvuruda bulunabilmeleri mümkündür. Hollanda Schengen vize alma sürecini My Vize Ankara aracılığıyla başlatmak için, yaşadığınız bölgedeki en yakın konsolosluktan randevu almanız gerekir. Bunun dışında Hollanda Schengen vizesine başvurunun diğer aşamaları şu adımları içerir:

 • Konsolosluktan Schengen vize başvuru randevusu almak,
 • Hollanda Schengen vizesi için gerekli evraklar için eksiksiz bir dosya oluşturmak,
 • Son 6 ay içinde çekilmiş fotoğraf (2 adet)
 • Pasaport (10 yıldan daha eski olmamak kaydıyla en az üç ay geçerliliği olan)
 • 000 euroluk bir seyahat ve sağlık sigortası
 • Ziyaret amacının belirtildiği bir dilekçe
 • Ulaşım bilgileri (gidiş-dönüş bileti) edinmek
 • Hollanda’da konaklanacak yerin bilgilerinin yer aldığı evrakı almak
 • Medeni durum belgesi edinmek
 • Hollanda’da kalınacak süre boyunca kendi giderlerini karşılayabileceklerini gösteren finansal durum evrakları edinmek
 • Konsolosluk tarafından talep edilecek diğer ek belgeleri beyan etmek

Bütün bu süreci Hollanda Vize Başvuru Merkezi My Vize Ankara ile yürüterek Hollanda Schengen vize başvurunuzu konsolosluğun taleplerine en uygun şekilde gerçekleştirebilir, seyahat amacınız doğrultusunda Hollanda Schengen vizesi almak için kolaylıkla başvuruda bulunabilirsiniz.

Hollanda Konsolosluğu Duyurular

Hollanda Konsolosluğu COVID-19 Pandemisi kapsamında ülke giriş kısıtlamaları hakkında 2022 yılı güncel duyurusunu yayınlamıştır. Hollanda’nın Türkiye Cumhuriyeti’ndeki dış temsilcilikleri tarafından uygulanan bu kısıtlamalar önemli ayrıntılar içermektedir. Hollanda Konsolosluğu COVID-19 kısıtlamalarının dikkate alınması, Hollanda vize başvuruları sırasında oldukça önemlidir. Vize başvurularının COVID-19 kısıtlamaları kapsamında belirlenen kurallara uygun olarak yapılması, Hollanda Konsolosluğu tarafından zorunlu kılınmıştır.

Hollanda Konsolosluğu COVID-19 kısıtlamalarına yönelik yürürlükte olan 2022 güncel vize işlem koşulları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • 25 Haziran 2022 tarihli karara göre Avrupa İlaç Ajansı’nın onayladığı bir COVID-19 aşısının tüm dozlarını olanların Hollanda’ya tekrar seyahat edebilmelerinde bir engel bulunmaz.
 • Hollanda Konsolosluğu COVID-19 aşısı olmamış kişilerin Hollanda vizesi almasına izin vermez.
 • COVID-19 aşılarını olan herkes, ziyaret veya turistik amaçlı Hollanda vizelerini Hollanda Konsolosluğu’ndan kolayca alabilir.
 • Hollanda’ya giriş yapabilmek için Hollanda Konsolosluğu Duyurular kısmında ilan edilmiş aşı listesinde yer alan aşılardan birini olmak zorundasınızdır.
 • Ayrıca Hollanda Konsolosluğu resmî web sayfasındaki bu aşılardan birinin son dozunu olmanızın üzerinden de en az 14 günlük bir zaman dilimi geçmiş olması zorunludur.
 • Eğer vize alınacak olan kişi 12 yaşından küçükse ve COVID-19 aşısı olmamışsa, PCR ya da Antijen Testi yaptırmalıdır. Bu testlerden birinin negatif sonuçlu belgesinin Hollanda Konsolosluğu’na sunulması gerekir. Daha sonra bu kişiler, tüm doz COVID-19 aşıları tamamlanmış ebeveynlerinin eşliğinde Hollanda’ya giriş yapabilmektedirler.
 • Eğer vize alınacak kişi 6 yaşından küçükse bu kişi için Hollanda Konsolosluğu herhangi bir test sonucu talep etmez.
 • Bütün bu gereklilikler, Avrupa İlaç Ajansı’nın onay verdiği COVID-19 aşıları için geçerlidir.

Hollanda'ya Gitmek İçin Ne Kadar Para Gerekir?

Hollanda vizesi için hesabınızda ne kadar para olması gerektiğine dair belirli koşullar çerçevesinde bir tutar söylenebilir. Buna göre eğer Hollanda’ya planladığınız seyahat bir haftadan daha az bir şekilde sürecekse, otel rezervasyonu ve uçak bileti temini tamamlandıktan sonra hesabınıza 6.000 ila 7.000 Türk lirası bulunması gerekmektedir. Hesabınızdaki para bu şekilde ise, Hollanda konsolosluklarına yapacağınız vize başvurunuz için sunacağınız finansal durum uygundur demektir.

Eğer Hollanda’ya planladığınız seyahatiniz doğrultusunda henüz otel rezervasyonu yapmamış ve uçak bileti satın almamışsanız bu durumda hesabınızda bulunması gereken para miktarı daha fazla olmalıdır. Banka hesabınızda otel rezervasyonunu yapabilmek ve uçak biletlerini satın alabilmek için 9.000 ila 10.000 Türk lirası bulunması bu durumda yeterlidir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp