Hollanda Au-Pair Vizesi

Hollanda Au-Pair Vizesi Nedir?

Hollanda Au Pair vize Hollanda’nın verdiği vize türünden biridir. 1 yıla kadar Hollanda’da kalmak isteyen için uygun şart taşır. Gezi ya da eğitimler gibi amaçla Au Pair vize alarak bu ülkeye giden ziyaretçi bir ailenin yanında kalır. Pansiyon ücretleri ödemez ancak yanında kaldığı aileye ağır olmayan ev işinde yardımcı olması gerekir.
Her ülkede başvuru konusu da hizmet veren au pair acentesi bulunur. Bu acenteden birinden yardım alınarak IND(Göçmen ve Vatandaşlık Geçiş Hizmeti)’ye başvuru yapılması sağlanır.
Au pair acentesine başvuru için gerekli evrakı eksiksiz olarak vermek gereklidir. Sürecin hızlanma ve olumlu sonuç alması için bu aşamada belge toplama işlemi titizlikle yapılmalı. Hangi evrakın gerekli olduğu konusunda acenteden bilgi alınabilir.
Eğer geçici oturum izni (MVV) de alınacaksa başvuru oturum izni ve geçici oturum izni birlikte başvuru yapılmalı. Geçici oturum izni alındığında acentelere bilgilendirme yapılır ve bilgilendirme yapılmasında itibaren bulunulan ülke Hollanda Büyükelçiliğinde izin belgesi alabilir.

Hollanda Au-Pair Vizesi İşlemleri

Hollanda Au-Pair Vizesi ev hizmetleri yardımcıları için çıkarılan bir vize tipidir. Çocuk bakıcıları ve hizmetliler için kullanılır. Dünyanın çoğu ülkesinden Hollanda’ya hizmetli olarak giderken bu vizeyi almak gerekir yalnız İsviçre’den giderken gerekmez.

Günümüzde Hollanda’da çalışmak yurtdışında çalışmak isteyenlerin ilk tercihlerinden. Maaşların dolgun olması ise bunda önemli bir etken. Hollanda’da asgari ücret 1635 Euro, yani en vasıfsız insan bile ayda 1635 Euro gelir elde ediyor. Bunun yanında alım gücünün yüksek olması, yaşam kalitesi, güven gibi pek çok etken ile de mantıklı bir seçim.

Hollanda’ya çocuk bakıcısı ya da ev hizmetleri yardımcısı olarak giderken alınan Au-Pair vizesi normal vizeye ek olarak alınmaktadır. Normal vize ücreti 110 Euro Au-Pair vizesi 35 Euro’dur.

Her ülkede Au-Pair vizesi başvurusu için yardımcı acenteler bulunur bu acentelerden yardım alınarak IND (Göçmenlik ve Vatandaşlığa Geçiş Hizmeti) Başvurulur. Hollanda Au-Pair vizesini alırken evrakların eksiksiz olarak tamamlanmış olması gerekir. Evrakların eksiksiz ve tam olması Hollanda vizesi alma sürecinizi kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır.

Hollanda Au-Pair Vizesi için gerekli şartlar ise şunlardır:

-On sekiz yaşını aşmış olmak.

-Otuz yaşını aşmamış olmak.

-Hollanda’da kalınacak ailenin en az iki kişi olması.

-Pansiyon imkanı sağlayacak ailenin en az bir yıl yetecek kadar gelirinin olması.

-Günlük çalışma süresi en fazla sekiz haftalık en fazla otuz saattir.

-Haftanın en az iki günü izinlidir.

-Pansiyonun yanında yemek ve harçlık da verilir.

-Aile ile bir antlaşma yapılır ve tüm koşullar kararlaştırılır.

Tüm bu koşullar sağlandığı sürece Hollanda Au-Pair vizesine başvurabilirsiniz, olumlu yahut olumsuz yanıt azami doksan günde gelecektir.

Hollanda Au-Pair Vizesi Şartları

Au Pair vizesi başvurusu için diğer Hollanda vizesinde istenen belgeden farklı olarak öngörülen şart şunlar:
Hollanda’da yanında kalıncak olan aile en az iki kişi bir çekirdek aile olmalı.
18 yaşında büyük, 30 yaşında küçük olmak
Pansiyon imkân sağlayacak olan ailenin en az 1 yıl yetecek kadar gelirin olması gerekir.
Pansiyon imkânları sağlayan aile ve daha önce çalışmamış olmalıdır.
Au Pair vize olan işi ile pansiyon sağlayan aile arası da 3. dereceye kadar bir akrabalık bağları olmamalı.
Haftada en fazla 30 saati çalışılır. Günlük çalışma süre ise en fazla 8 saat olabilir. Yapılan iş ancak ağır olmayan ev işi olabilir.
Au pair vize ile Hollanda’ya gelmiş olan kişi haftanın en az 2 günü izin kullanır.
Yanında kalınan aile ile au pair vize almış kişi arasında ayrıntı bir anlaşma yapılmış olmalı. Bu anlaşma da kaç saat çalışcağı, bir hafta içinde ki izinli olacak günün hangisi olduğu, yapılacak işin ailenin hangi ferdiyle paylaşılacağı gibi konu açıkça belirtilmiş olmasıdır.

Hollanda Au-Pair Vizesi Yaş sınırı

Genelde 18-26 yaş aralığı ve bekâr kişi başvurabilir ancak ülkeye göre yaş sınırları değişebilmekte. Au-Pair vize Hollanda şartı içerisinde bir diğer madde de Au-Pair ana dili Hollanda dilinden farklı olması. Au-Pair başvuru ülkeden ülkeye ufak farklılık göstermekte.
Au-Pair vize için gerekli koşulun başta gelen maddesi.
En az lise mezun olmak gerekmekte.
18-26 yaş aralığına olmak gerekir.
Daha önce ikamet edilen ülkede ya da başka ülke toprakında suç işlememiş olması gerekmekte.
Çocuk seven, ev işine yatkın biri olunmasıgerekmektirr.
Hollanda lisan, Almanca ya da İngilizce’yi orta derecede bilmesi gerekmekte.
Bakmakla yükümü olduğu (Eş, anne, baba gibi.) hiç kimse olmaması gerekmekte.
Kronik bir rahatsızlıkları bulunmama gerekmekte.
Au-Pair programları süresine Hollanda’da devlet okulunda ekonomi fiyatla dil eğitimi kursuna katılabilirsiniz. Hollanda Au-Pair vizesi belli ajans tarafından kabul edilmektedir.
Hollanda Au-Pair vize ortalama 15 gün ile 90 günü arasında sonuçlandırılmakta. Normal işlem süreleri 2 hafta olmakla birlikte inceleme aşamaları 15 - 90 gün bulabilmekte.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp