Hollanda Oturum İzni

Hollanda Oturum İzni 2022

Hollanda ülkesine kişiler yerleşmek için gitmek istediklerinde oturum izni almak zorundadırlar. Çünkü ülke 3 aydan daha uzun süre bu ülkede kalacak olan kişilerden oturum vizesi istemektedir. Oturum vize işlemleri için öncelikle bu ülkede daimi olarak yaşamayı amaçlamanız gerekiyor. Oturum için Hollanda vize işlemleri Hollanda’dan ya da Türkiye’den yapılabilmektedir.

Vize için gerekli olan tüm evraklarınız hazır ise tek yapmanız gereken Hollanda Konsolosluğu vize birimine ya da yetkilendirilen vize merkezlerine evraklarınızı teslim etmektir. Hollanda vize işlemleri sırasında en ufak bir eksiklik olmaması için mutlaka danışmanlık hizmeti almanız da önerilen durumlar arasındadır.

Hollanda Oturum İzni Nasıl Alınır?   

Hollanda oturum izni 2 şekilde alınabilmektedir: 

1. Hollanda Oturum İzni Talebinin Tavsiye İşlemi ile yapılması 

Türkiye’den oturum iznine başvuracak kişi için Hollanda’dan bir kişi referans olur ve Hollanda Göçmen ve Vatandaşlık Dairesine başvuruda bulunursa işlemler başlatılabilir. 

2. Hollanda Oturum İzni Talebinin Başvuru İşlemi ile yapılması 

Başvuru sahibinin Hollanda Konsolosluğu veya Hollanda Büyükelçiliğine şahsen başvuruda bulunmasıyla işlemler başlatılabilir. 

Hollanda vizesi alabilmek için öncelikle geçerli bir pasaportunuz olması gerekiyor. Bunun yanında tüm başvuru evraklarınızın güncel olarak listenizde bulunmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Hollanda oturum izni alabilmek için hazırlanan evrakların teslimi için de Hollanda vize randevusu almalısınız.

Hollanda’da 90 günden fazla süreyle ikamet etmek isteyen veya Hollanda’da yaşamak isteyen Türkiye vatandaşları Hollanda oturum iznine yani MVV ye sahip olmalıdırlar.   

Hollanda Oturum Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda oturum vizesi nasıl alınır sorusuna yanıt verebilmek için öncelikle hangi kategoride başvuru yapacağınızı bilmeniz gerekiyor. Serbest iş, ücretli iş, eş ya da akraba yanında kalma, aile birleşimi, çocuk yanına ikamet, evlatlık olarak ikamet gibi kategoriler bulunmaktadır. Bunların yanında tıbbi tedavi, stajyer çalışan, eğitim gibi konular için de oturum vizesi almanız gerekebilir.

Oturum vize işlemleri sırasında hazırlanması gereken tüm evraklar güncel olmak zorundadır. Bunun yanında davetiye son derece önemlidir. Eğer aile birleşimi, aile üyeleri yanında kalma gibi durumlar için bir oturum vizesi almak istiyorsanız mutlaka karşı taraftan bir davetiye almanız gereklidir. Eğitim için giden kişilerin de yanlarında okullardan kabul mektubu bulundurmaları önemli konular arasındadır.

Bununla birlikte çalışan ya da işveren olarak gidenlerin çalışma ve şirket belgelerini oturum vize evrakları arasına eklemeleri gereklidir. Bu süreçte Hollanda vize ücreti de yatırıldıktan sonra rahatlıkla evraklarınızı teslim edebilirsiniz. Hollanda’da bulunan Türk vatandaşları başvurularını oradan da yapabilmektedirler.

Hollanda Oturum Kartı Başvurusu

 

 

Pek çok kişi Hollanda vizesi olsun ya da olmasın Hollanda oturum kartı başvurusu yapmak istiyor. Günümüzde insanlar Hollanda’da yaşamak veya çalışmak istemektedir. Hollanda çalışmak için de yaşamak için de iyi bir tercihtir. Yaşam açısından yaşam standartları oldukça yüksek; çalışma açısında ise işçi hakları iyi savunulan, işçiyi koruyan bir iş hayatı vardır. Asgari ücret konusunda ise tam 1635 Euro’dur yani Türkiye’deki asgari ücretin yaklaşık 5,7 katıdır. Hem oturum hem de çalışma konusunda Hollanda iyi bir tercihtir. Hollanda’da oturum izni almanız çalışmanız için de yeterlidir aynı anda çalışma izniniz oturum izninin de yerine geçmektedir bu yüzden bu iki seçenekten birini elde etmeniz ikisini de elde etmeniz anlamına gelmektedir.

 

 

Hollanda’da üç ayı aşkın bir süre kalmak istiyorsanız Hollanda oturum kartı başvurusu yapmak zorundasınız. Hollanda oturum kartı başvurusu Hollanda’dan da Türkiye’den de yapılmaktadır. Fakat Hollanda’da başvurulması durumunda ülkeye davet eden kişi tarafından Hollanda makamlarına başvuru yapılması gereklidir.

 

 

Hollanda oturum kartı başvurusunun Hollanda dışından yapılması tasviye işlemi olarak adlandırılır. Eğer başvuru Türkiye’den yapılırsa işleme tasviye işlemi adı verilir. Hollanda oturum kartı alabilmek için aşağıdaki yollardan birine başvurmalısınız:

 

 

-Serbest iş.

 

 

-Ücretli iş.

 

 

-Hollanda aile birleşimi vizesi.

 

 

-Çocuk için.

 

 

-Evlatlık olarak.

 

 

-Eğitim ve eğitmen olarak.

 

 

-Stajyer.

 

 

-Tıbbi tedavi.

 

 

-Hollanda Au-Pair vizesi.

 

 

-Aile üyelerinin yanında üç aydan uzun kalma.

 

 

Bu sebeplerden birine sahipseniz konsolosluklara başvurabilirsiniz.

Hollanda Oturum İzni Başvurularının Kabulü 

 1. Başvuru sahipleri Hollanda Göçmen ve Vatandaşlık tarafından oturum onayı aldığına dair ileti alır. 
 2. Başvuru sahipleri iletiyi aldıktan sonra Hollanda Başkonsolosluğu veya Büyükelçiliğinden randevu alır. 

Hollanda Oturum İzni Başvurularının Reddi 

 

Başvuru sahipleri eğer ret yanıtı aldılarsa bu yanıt Hollanda Başkonsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından kişilere posta yoluyla iadeli taahhütlü olarak gönderilir. 

Hollanda Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?   

 • Pasaport: Kişilerin MVV vizesinin bitim tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekir. 
 • Başvuru Formu: Oturum izni için gerekli başvuru formu doldurulup ibraz edilmelidir. 
 • Fotoğraf: Güncel tarihli 2 adet fotoğraf ibraz edilmelidir. 
 • Doğum Kayıt Örneği: Uluslararası doğum kayıt örneğinin orijinali ibraz edilmelidir. 
 • Pasaport Fotokopisi: Eş yahut partnerin pasaportunun tüm yazılı, damgalı sayfalarının fotokopisi ibraz edilmelidir. 
 • Aile Toplum Belgesi  
 • Evlilik Cüzdanı    
 • Orijinal Boşanma Evrakı  
 • Reşit olmayan çocuk var ise velayetini gösteren mahkeme kararının yeminli bir tercüman tarafından tercüme edilmesi Dış İşleri Bakanlığı tarafında tasdik edilmesi gereklidir. Bu evrakın daha sonra ibraz edilmesi gereklidir. 
 • Yerleşim Temel Bilgi sınavından yeterlilik alındığını kanıtlayan evrak ibraz edilmelidir. 
 • Oturum Kartı Fotokopisi  

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp