×

Archives

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

HOLLANDA OTURUM KARTI

Gelişmiş bir Avrupa ülkesi olan Hollanda meşruti monarşi ile yönetilen tek bir ülkedir. Avrupa’nın gelişmiş ekonomik imkânlarına sahip ülkelerden biri olan Hollanda laleleri, yel değirmenleri, alçak yapısı, turistik değerleri ile merak edilen ülkeler içerisinde yerini alıyor. Bu nedenle her yıl Türkiye’den binlerce kişi Hollanda’ya eğitim, çalışma ve kalıcı olarak yerleşme amaçları ile seyahat ediyor. Hollanda oturum vizesi 90 günden fazla Hollanda'da kalmak isteyenler tarafından alınır. Hollanda'yı oturum amaçlı başvurmak isteyenler öncelikle sponsor yolu ile başvurmalıdır. Bu doğrultuda başvuru şeklinin bir aile üyesi veya işveren gibi nedenlerden dolayı yapılması gerekir. Hollanda'ya gitmek isteyenler büyükelçiliğe ya da konsolosluğa şahsen başvurmaları gerekir.

Hollanda Büyükelçiliği Oturum Vizesi

Türkiye'den Hollanda’ya gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hollanda oturum vizesi alması gerekir. Bu doğrultuda başvurular kişiler tarafından şahsen yapılmalıdır. Başkonsolosluktan alınan randevu doğrultusunda başvurular işleme alınır. Randevu sırası sonra kişilerin kimlikleri ve parmak izleri kontrol edilerek doğruluğu teyit edilir. Başvuru sırasında konsolosluk tarafından birtakım belge ve evraklar istenir. Başkonsolosluk tarafından incelenen tüm belge ve dosyalar Hollanda göç ve yurttaşlık hizmetlerine gönderilir. Hollanda oturum vizesi hakkında olumlu ya da olumsuz karar veren kurum göç ve yurttaşlık hizmetleri birimidir.

Hollanda Oturum Vizesi Kriterleri

Kalıcı olarak Hollanda’ya yerleşmek ve oturum vizesi almak için ülke tarafından belirlenen kriterlere uygun izin talebinde bulunmak gerekir. Bu doğrultuda:

  • Serbest iş
  • Ücretli iş
  • Aile oluşturma amacı
  • Aile birleşimi izni
  • Çocuk yanında ikametgâh
  • Evlatlık olarak ikametgâh
  • Eğitim olarak ikametgâh
  • Ücretli stajyer çalışıyorum
  • Aile bireylerinin 3 aydan fazla bir süre kala

Bunlara ek olarak tıbbi tedavi gibi kriterler doğrusunda Hollanda oturum vizesi alınabilir.

Hollanda Oturum İzni İçin İstenilen Belgeler

Hollanda oturum vizesi için Hollanda büyükelçiliği tarafından birtakım belgeler istenilir. Bunlar; pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, nüfus kayıt örneği, evli kişilerin evlilik cüzdanı, reşit olmayan çocukların velayetin alındığını gösteren belge, aile birleşimi için ebeveynlerin pasaport fotokopisi, yerleşim temel bilgi sınavı yeterlilik belgesi, eşin pasaport fotokopisi bölgeler yer alır. İhtiyaç duyulduğu takdirde konsolosluk tarafından ek belgeler de istenilebilir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp