Hollanda Erasmus Vizesi

Hollanda Erasmus Vizesi 2022

Hollanda ülkesi Erasmus programında katılıp ülkesine gelecek isteyen Türk vatandaşlarımız için bazı belgeleri konsolosluğa iletmenizi ister. Hollanda ülkesi tarafından belirlenen belgeleri derleyip konsolosluğa başvurduğunuz zaman bir süre beklemeniz gerekir. Diğer vize türlerine göre Hollanda hükümeti sunulan belgelerin yabancı dilde ol ası gerektiğini belirtir. Bazı belgelerinde tamamen orijinal şekilde olması gerekir. Hollanda Erasmus vizesi alırken bazı koşulları yerine getirmeniz gerekir. Ancak bu şekilde Hollanda Erasmus vizesi almanız mümkün hale gelir.

Hollanda Erasmus Vizesi Nedir?

Hollanda, Erasmus kapsamına en fazla tercih edilen ülke arasındadır. Hem dil öğrenme hem de farklı bir kültür tanıma isteyen birçok üniversite, yüksek öğretim, yüksek lisans ile doktora bölümü öğrencisi Erasmus için Hollanda’yı tercih ediyor. Ancak Hollanda Erasmus programı katılabilmek için öğrencinin hem vize alması hem de Erasmus programının şartını yerine getirmesi gerekiyor.
Erasmus programa katılabilmek için gerekli not ortalamanın sağlayan öğrencinin hem kendi okulundan hem de Hollanda da ki okuldan kabul edilmesi gerekir. Kabul sonrasında ise vize işlemine başlanması istenir. Vize işlemi sırasında öğrencinin hazırlaması gereken birçok önemli belge vardır. 
Hollanda erasmus vize genel olarak ticari anlamda herhangi bir araç yardım ile beraber Schengen bölgelerine girmek veya  geçiş sağlama amaçlı olarak alınması gereken vize türü arasında yer almaktadır. Hollanda erasmus vize aynı zamanda kısa süre Hollanda Vizesi başlığı altında yer almakta.

Hollanda Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda Erasmus Vizesi için kişinin en az 10 yıl olacak şekilde pasaport belgesi gerekir. Ayrıca pasaportun seyahat sonrası 3 ay boyunca geçerlilik süresini koruması gerekir. Bu sayede başvurunuzu onayı daha hızlı hale gelir. Hollanda’da gidilecek olan üniversite için kabul belgesi ve bu ülkedeki üniversite belgesi konsolosluğa sunulmalıdır. Kişinin nüfus cüzdanı ile başvurup ayrıca bazı fotokopileri ihtiyaç vardır. Ayrıca başvuracak kişinin tüm ülkelerde geçerli olmadı gereken sağlık sigortası ile ilgili belge ile başvuru yapması kesinlikle zorunludur. Konaklamanın karşılanması ile ilgili belgeler kişi tarafından iletilecek bununla ilgili tüm sorumluluk kişiye aittir. Önceden hazırlanan uçak biletleri rezervasyonları ile başvuru yaparak süreç beklemeye alınır.

Hollanda Erasmus Vizesi Nereden Alınır?

Hollanda Erasmus programı katılma hakkı kazanan tüm öğrencinin vize işlemleri yaptırması gerekir. Vize için hazırlanmaları gerekli olan tüm evrakını Hollanda Konsolosluğuna teslim etmelidir. Evrakın her birinin güncel olmaları ve doğru bilgiyi yansıtması son derece önemli. Vize işlemi için başvurusunun en az 20 gün önce başlaması önem verilmelidir. Aksi halde vizede yaşanan gecikme nedeni ile seyahatiniz iptal olabilir. Başvuru sırası konsolosluk vize görevlisi sizden ek evrak taleplerinde de bulunabilir. Hollanda’ya seyahat etmek isteyen vatandaşımız Erasmus vize başvurularını Hollanda Ankara Büyükelçiliği üzerinden yapabilmekte ancak Fahri Konsolosluk karar verme yetkisine sahip değil. 

Hollanda Erasmus Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda erasmus vizesi başvurusu işlemleri tam ve eksiksiz olarak yürütülme durumuna ortalama olarak 15 iş günü içerisinde sonuçlanmakta. Resmi tatil günü öncesi ve Türkiye ikamet izinli yabancı pasaportla yapılan Hollanda erasmus vizesi başvurusunda bu süre uzayabilmekte. COVID-19 salgın sebebiyle Hollanda erasmus vize başvurusunun sonuçlanması süreci uzama yaşanabilmekte.
Hollanda erasmus vizesi başvuru hakkında verilecek karar yalnızca Hollanda diplomatik temsilcilikinin inisiyatifindedir. Hollanda erasmus vizesi başvuru olumlu sonuçlandığında Hollanda Büyükelçiliği ya da Hollanda Konsolosluğu gerekli evrakların teslimi için Hollanda erasmus vize adayı ile irtibata geçecektir.
Hollanda Erasmus programı katılan kişinin işlem yaptırabilme süresi oldukça kısa. Evraklar konsolosluğa sunuldukdan sonra gerekli incelemeler yapılır ve en geç 10 iş günü içinde vize verilir. Ancak vize işlemleri sırasına ek evrak talep edilirse bu süre uzayabilir. 

Hollanda Erasmus Vize Başvurusu

Hollanda erasmus vizesi başvurusu bulunacak olan kişilerin öncelikli olarak Hollanda Dış işleri Bakanlığı tarafından belirlenen bütün koşulu sağlaması gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığı kontrol ettikten sonra Hollanda Dışişleri Bakanlığı belirlemiş olduğu gerekli evrakı derlemesi gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin Hollanda Dışişleri Bakanlığı belirlemiş olduğu gerekli evrakı derlemesinin ardından Hollanda vizesi başvuru formunun İngilizce ya da  Türkçe olarak online ortam da doldurması gerekmektedir. Sonrası da Hollanda Büyükelçiliğinden ya da Hollanda Büyükelçiliğinde randevu alması gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin randevu gününde ve saatide derlemiş olduğu evrakı ilgili kuruma ibraz etme gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin online sistemde ki parmak izi kayıtı 5 yıldan eski ise güncel parmak iz örneğini vermesi gerekmekte. Hollanda Konsolosluğu Hollanda erasmus vize başvuru sahiplerini mülakata çağırma ve dosya işlem sürecine ek evrak talebinde bulunma hakkı bulunmakta. Başvuru sahiplerinin sunduğu belgenin ilgili kurum tarafından incelenmesinin ardı Hollanda erasmus vize süreci sonuçlanmaktadır.

Hollanda Erasmus Vize Başvurusu İstanbul

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğuna başvurarak vize alacak kişilerin öncelikle Erasmus vize evraklarını eksiksiz hazırlaması gerekiyor. Erasmus  vize evrakları arasında başvuru formu son derece önemlidir. Başvuru formunda istenilen tüm bilginin eksiksiz olarak doldurulmasına özen göstermesi gerekiyor. Yanlış ya da eksik olarak verilen bilgi kişilerin Erasmus  vize reddi ile karşılaşmalarına neden olabiliyor.
Erasmus  vize işlemleri sırasında pasaportların okunabilir ve boş yaprak olan bir pasaport olması gerekir. Pasaport yenilemeyi yapan kişilerin mutlaka eski pasaportunu da evrak listesine koyması gerekiyor. Erasmus  vize başvurusu yaparken mutlaka finansal bilgi içeren evraklar, nüfus cüzdan fotokopileri, yaşı küçükler için izin belge, eğitim bilgileri, dilekçe ve davetiyeler, otel ve uçak rezervasyonu gibi evrakın da başvuru evrakında yer almasına özen gösterilmeli. Bu evrak vize türüne göre farklılık gösterebilir veya vize süreçlerinde ek belgeler de talep edebilir.

Hollanda Erasmus Vize Başvurusu Ankara

Hollanda Fahri Konsolosluğun herhangi bir diplomatik vasfı yoktur. Hollanda ve Türkiye arasındaki kurallara uygun olarak önemli bir turizm şehri olan Ankara’da faaliyet yürütmektedir. Hollanda Ankara Fahri Konsolosluğu çalışmasını Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ve Hollanda Ankara Büyükelçiliğine bağlı olarak yürütür. Hollanda’ya seyahat etmek isteyen vatandaşımız Erasmus  vize başvurularını Hollanda Ankara Büyükelçiliği üzerinden yapabilmekte ancak Fahri Konsolosluk karar verme yetkisine sahip değil. Tüm değerlendirme İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılır. Hollanda Ankara Büyükelçiliği, Türkiye  vatandaşına vize hizmeti de vermektedir. Hollanda’yı ziyaret edcek olan Türkiye vatandaşı seyahati öncesi seyahat amaçına uygun olarak Hollanda erasmus vizesi almalıdır. Hollanda’ya seyahat edecek olan kişi seyahatleri için erasmus vize başvurusunu buradan yapabilir.  Hollanda Ankara Büyükelçiliği, hafta içi her gün saat 09.00 ila saat 17.00 arası hizmet vermektedir. Hafta sonu, Hollanda resmi tatili ve Türkiye Cumhuriyet resmi tatilinde çalışmamaktadır.

Hollanda Erasmus Vize Başvurusu İzmir

Hollanda erasmus vizesi yani öğrenci değişim programı farklı ülkelerde bulunan yükseköğretim kurumlarının iş birliğini, öğrenci ve akademisyenlerin uzun veya kısa süreliğine tecrübe kazanmalarını sağlamak için AB projesi olarak bilinir. 90 günü aşan erasmus öğrenci değişim programları ulusal D tipi Hollanda vizesi kapsamı içerisinde bulunmaktadır. 90 günü aşmayacak bütün başvurular Schengen vizesi alanı içerisinde olmaktadır. Erasmus vize gidiş amacınız ve konsolosluk tarafından incelenmesi için gerekli evrakların hazırlanmasında yardımcı olur.

Türkiye’de yüksek öğrenim görmeye devam eden ve erasmus başvuruları olumlu olan gerekli şartları taşıyan ve bordo pasaportu olan herkes Hollanda erasmus vizesine başvuru yapabilir. Hollanda erasmus vizesi için gerekli evraklar şunlardır.

 • 2 adet biometrik fotoğraf
 • Pasaport
 • Kimliğin fotokopisi
 • Vize başvuru formu
 • 30.000 euro seyahat sağlık sigortası
 • Tren, uçak veya otobüs rezervasyon belgeleri
 • Otel rezervasyonları
 • Kendi adınıza olan banka hesabı
 • Nüfus kayıt örneği
 • Ek gelirlerinizin belgesi
 • Öğrenciler için öğrenci belgesi
 • Şahsi seyahat planını belirten dilekçe
 • Hibe yazısı
 • Kabul mektubu

Erasmus stajı için gidecek kişilerin hazırlaması zorunlu olan belgeler ise şunlardır.

 • Gerekli olan staj belgeleri
 • Staj sözleşmesinin aslı
 • İş sözleşmesi
 • 18 yaş altı olanlardan anne ve babalarının vekalet belgeleri

Hollanda Erasmus Vize Başvurusu Bursa

Hollanda erasmus programı doğrultusunda gidecek T.C. vatandaşı olan öğrenciler, Hollanda Konsolosluğu tarafından belirlenmiş Hollanda erasmus vize başvurusu için gerekli evrakları Hollanda Konsolosluğuna teslim etmeleri gerekir. Hollanda konsolosluğu tarafından istenilen bu belgeler güncel olması gerekir. Bazı evraklar orijinal olmalıdır. Hollanda’ya gidiş amacınıza uygun olacak şekilde belirtilen evraklar hazırlanıp, Hollanda Büyükelçiliğine verilmesi gerekir. Türkçe olarak hazırlanan belgeler İngilizceye çevrilip tercüme edilip evrakların arasında bulunması gerekir. Hollanda erasmus vizesi evrakları şunlardır.

 • İkamet izin belgesi
 • Son 3 ay içerisinde çekilmiş 3,5x4,5 cm ölçüsünde 3 adet fotoğraf
 • Pasaport
 • Hollanda’daki okul tarafından verilen kabul belgesi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Hastane tedavisi için hazırlanan belgeler
 • Türkiye’deki üniversiteden alınan bir yazı
 • Noter tasdikli olan bir taahhütname
 • Sponsorun evrakları
 • Muvafakatname
 • Eğitim programının sertifikası
 • Konaklama masraflarının karşılanması için teminatlar
 • Kurumun düzenlemiş olduğu eğitim bursunu gösteren belge
 • Uçak bileti rezervasyonu

Burada dikkat edilecek bir husus ise Hollanda’dan başvurunuzu kabul eden okul tarafından gönderilen mektubun aslı olması gerekir.

Hollanda Erasmus Vizesi Randevusu

Hollanda ülkesi, erasmus alanında en çok tercih edilen ülkeler arasında bulunuyor. Dil öğrenmek ve farklı kültürleri tanıma amacıyla birçok üniversite erasmus için Hollanda ülkesini tercih etmektedir. Fakat Hollanda erasmus programına katılacak öğrencilerin vize alması ve erasmus programının belirlemiş olduğu şartları yerine getirmesi istenmektedir. Erasmus programına katılmak isteyen öğrenciler istenilen not ortalamalarını sağladıktan sonra, kendi okullarından ve Hollanda’da bulunan okuldan kabul görmeleri gerekir. Kabul edilen öğrenciler vize işlemlerini yaptırmaları gerekir.

Hollanda erasmus vizesi başvuruları Hollanda temsilciliklerine veya vize başvuru temsilciliklerine yapacaklardır. Erasmus vizesi başvurusu için gerekli olan evraklar hazırlanıp Hollanda konsolosluğuna verilmelidir. Türkçe olarak hazırlanan belgeler İngilizceye çevrilmiş olması gerekir.

Hollanda Konsolosluğu gerekli belgelerin yanında ek bir belge de isteyebilir. Bunun yanında başvuruyu yapan kişiyi yüz yüze görüşmek için çağırabilir. Erasmus vize başvuruları en geç 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Hollanda Büyükelçiliğine erasmus vizesi başvurusu yapacak kişiler ilk olarak Hollanda büyükelçiliğinden randevu almaları gerekir. Randevu almadan vize başvuruları kabul edilmez. Bursa’dan Hollanda erasmus vize başvuruları için Fahri Konsolosluk bulunmaktadır. Hollanda Bursa Fahri Konsolosluk mesai saatleri 08.30 ve 16.30 arasında olmaktadır.

Adres: Odunluk Mah. Akpınar Cad. No 7 D.4 16130 Nilüfer/ Bursa

Tel: 0850 346 84 93

Hollanda Erasmus Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hollanda hükümeti öğrencilerden bazı belgeler talep ederek Erasmus vizesini onaylar. Bu vize belge ve evrakları şu şekilde sıralanır.

 • Sponsor belgeleri
 • Önlü arkalı nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport belgesi
 • Sağlık sigortası belgesi
 • Üniversite kabul belgesi
 • Taahhütname gibi belgeler kişiden istenir.

Bu evrakların olmadığı veya eksik olduğu bir durumda Hollanda Erasmus vizesi almanız olumsuzdur. Bu nedenle Hollanda Erasmus vizesi almak istiyorsanız, tüm evrak ve belgeleri tamamlamanız gerekir. Bu sayede Hollanda Erasmus vizesi alabilirsiniz.

Hollanda Vizesi ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp