Kanada Duyurular

Kanada Vizesi Açıldı Mı?  

Kanada dış temsilcilik yetkililerin yaptığı açıklamaya göre kişiler Kanada vize başvuru işlemlerini önceden olduğu gibi ancak belirli kategoriler için yürütebilecekler.  

Önemli Bilgiler:  

  • Kanada Büyükelçiliği kişilerin şahsen yaptığı, postalama yoluyla yaptığı ya da e-posta üzerinden yaptığı vize ve göçmenlik işlemelerini kabul etmeyecek. 
  • Kanada Büyükelçiliği biyometrik toplama hizmeti vermeyecek. 
  • Kişiler online olarak şu işlemlere başvurabilecekler: 

  1. Ziyaretçi Vizesi 
  2. Çalışma İzni  

Kanada temsilciliklerinden işleme açılan kategoriler aşağıdaki gibidir: 

  • Kanada’ya acil nedenlerle seyahat etmek isteyen kişiler için ziyaretçi vizesi 
  • Kanada vatandaşların aile üyeleri için ziyaretçi vizeleri 
  • Kanada’dan kısa süre önce ayrılmış kişilere daimî ikamet, seyahat belgeleri başvuruları 

Kanada temsilciliklerinin öncelik verdiği işlemler aşağıdaki gibidir: 

  • Noter talepleri 
  • 3 ay içerisinde acil seyahat etmesi gereken kişilerin bu durumu evraklarla kanıtlama şartıyla pasaport ve vatandaşlık başvuruları. 

Kişiler Kanada vize işlemleri için güncel bilgiler alabilmek adına Kanada dış temsilcilikleri ile irtibata geçebilir ya da Kanada dış temsilciliklerinin onayladığı temsilcilikler ve acentelerle görüşebilirler.  

Kanada Büyükelçiliği Duyuruları

Kanada Bakanlığı Belirlediği Şart Dahilinde Yabancıya Negatif Takdir Yetkisi Kullanabilecekler!
Kanada Vatandaş ve Göçmen Bakanlığı’nın takdir yetkisi ile ülkeye girişi yapmak isteyen yabancının, halk güvenliği nedeniyle maksimum 3 yıl süre ile Kanada’ya giriş yapabilmek iznine ve Kanada Vize başvurusu izin vermeme hakkını saklı tutmakta.
Kanada Göçmen ve Mülteci Koruma Yasası (IRPA) ülkeye kabul edilemez maddesi uyarınca, Kanada Göçmen Bakanlığı Kanada’ya giriş yapma için Kanada vizesi başvurusuna bulunan kişi, IRPA tarafından kabul edilemez davranışı, etkinliği ve durumu sergilediği belirlenmesi durumunda, hakkında Kanada’ya giriş yapamaz ve Kanada Vize alamaz kararı verilmesi kararı alınmıştır.  

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısında Geçiş Şartı:
Kanada’ya eğitim amacı ile gidecek olan öğrenci, Kanada sınır kapısında, Kanada gümrük görevlisi (CBSA Officer) tarafından karşılanmakta. 
CBSA yetkilisi Kanada’ya giriş yapma isteyen öğrenciden, Kanada’ya seyahat amacı belirten evrakı göstermesini belirtirler. Kişi adına düzenlenmiş geçerli pasaport ile, Kanada öğrenci vize başvurusu yapılan Kanada Konsolosluk vize ofisinden verilen Okuma İzin Onay Belgesinin birlikte sunulması önem taşımakta. CBSA görevlisi ancak bu belge yardımıyla Kanada Okuma İzni (Study Permit) düzenleyebilmekte.

Kanada Konsolosluğu 29 Ekim Bildirgesi:
Kanada Konsolosluk ve Kanada Büyükelçilik Türkiye’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayram nedeniyle 29 Ekim 2021 gün hizmet veremeyecektir.
Kanada Konsolosluklarına ve Kanada Büyükelçiliği’ne işlem yaptıracak kişi resmi tatil gününü dikkate alarak işlem gerçekleştirmeli. 

Covid 19 Kapsamında Kanada Vizesi ile İlgili Son Durum Ne?

Covid 19 kuralları kapsamında vize işlemlerinin ve yurt dışı seyahatlerinin nasıl yapılacağı herkes tarafından merak edilmekte. Merak edilen ülkelerden birisi de Türkiye’den sıkça seyahat yapılan Kanada. Kanada dış temsilciliklerinden Covid 19 kapsamında yapılan en güncel açıklama ise şöyle: 

Kanada dış temsilcilikleri vize işlemlerinin güncel olarak devam ettiğini buna ek olarak pandemi kapsamında önlemler alındığını da ekledi.  

TOP ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp