Kanada Duyurular

Kanada Duyurular

Kanada ülkesini ziyarette bulunmak isteyen turistik vatandaşlar ve ya Türk vatandaşlar  Kanada Konsolosluğu  vize başvurusu yapmaları gerekir. Hizmet pasaport, bordo pasaport, diplomatik pasaport gibi hususi pasaporta sahip vatandaşlarımız Kanada vizesine tabidir. Başvuru süresi sonrasında genel olarak 10 günde vizeniz çıkar.

 

Kanada  artık parmak izi uygulamasına başlayan ülkeler arasında yerini almıştır. Vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşların biyometrik veri talebinde bulunması için Kanada Vize Başvuru Merkezine müracaat etmeleri gerekir. Kanada ülkesinde vize başvuruları Kanada Büyükelçiliği tarafından görevlendirilmiş Vize Başvuru Merkezi tarafından sorulmaktadır. Vize başvuruları ise 10 ile 15 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Kanada Büyükelçiliği resmi tatiller ve vize başvuruları ile birlikte çakışan yoğunluklar sebebi ile vize başvuruların değerlendirme zamanı da uzamaktadır. Bu sebep ile Kanada vize başvurusu yapacak vatandaşların tüm bu süreleri göz önünde bulundurarak işlemleri yapması gerekmektedir. Herhangi bir zamanda sıkıntı yaşanmaması için vatandaşların en az 1 ay öncesinden başvuru gerçekleştirmeleri önerilmektedir. 

Kanada Vizesi Açıldı Mı?  

Kanada dış temsilcilik yetkililerin yaptığı açıklamaya göre kişiler Kanada vize başvuru işlemlerini önceden olduğu gibi ancak belirli kategoriler için yürütebilecekler.  

Önemli Bilgiler:  

  • Kanada Büyükelçiliği kişilerin şahsen yaptığı, postalama yoluyla yaptığı ya da e-posta üzerinden yaptığı vize ve göçmenlik işlemelerini kabul etmeyecek. 
  • Kanada Büyükelçiliği biyometrik toplama hizmeti vermeyecek. 
  • Kişiler online olarak şu işlemlere başvurabilecekler: 

  1. Ziyaretçi Vizesi 
  2. Çalışma İzni  

Kanada temsilciliklerinden işleme açılan kategoriler aşağıdaki gibidir: 

  • Kanada’ya acil nedenlerle seyahat etmek isteyen kişiler için ziyaretçi vizesi 
  • Kanada vatandaşların aile üyeleri için ziyaretçi vizeleri 
  • Kanada’dan kısa süre önce ayrılmış kişilere daimî ikamet, seyahat belgeleri başvuruları 

Kanada temsilciliklerinin öncelik verdiği işlemler aşağıdaki gibidir: 

  • Noter talepleri 
  • 3 ay içerisinde acil seyahat etmesi gereken kişilerin bu durumu evraklarla kanıtlama şartıyla pasaport ve vatandaşlık başvuruları. 

Kişiler Kanada vize işlemleri için güncel bilgiler alabilmek adına Kanada dış temsilcilikleri ile irtibata geçebilir ya da Kanada dış temsilciliklerinin onayladığı temsilcilikler ve acentelerle görüşebilirler.  

Kanada Büyükelçiliği Duyuruları

Kanada Bakanlığı Belirlediği Şart Dahilinde Yabancıya Negatif Takdir Yetkisi Kullanabilecekler!
Kanada Vatandaş ve Göçmen Bakanlığı’nın takdir yetkisi ile ülkeye girişi yapmak isteyen yabancının, halk güvenliği nedeniyle maksimum 3 yıl süre ile Kanada’ya giriş yapabilmek iznine ve Kanada Vize başvurusu izin vermeme hakkını saklı tutmakta.
Kanada Göçmen ve Mülteci Koruma Yasası (IRPA) ülkeye kabul edilemez maddesi uyarınca, Kanada Göçmen Bakanlığı Kanada’ya giriş yapma için Kanada vizesi başvurusuna bulunan kişi, IRPA tarafından kabul edilemez davranışı, etkinliği ve durumu sergilediği belirlenmesi durumunda, hakkında Kanada’ya giriş yapamaz ve Kanada Vize alamaz kararı verilmesi kararı alınmıştır.  

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısında Geçiş Şartı:
Kanada’ya eğitim amacı ile gidecek olan öğrenci, Kanada sınır kapısında, Kanada gümrük görevlisi (CBSA Officer) tarafından karşılanmakta. 
CBSA yetkilisi Kanada’ya giriş yapma isteyen öğrenciden, Kanada’ya seyahat amacı belirten evrakı göstermesini belirtirler. Kişi adına düzenlenmiş geçerli pasaport ile, Kanada öğrenci vize başvurusu yapılan Kanada Konsolosluk vize ofisinden verilen Okuma İzin Onay Belgesinin birlikte sunulması önem taşımakta. CBSA görevlisi ancak bu belge yardımıyla Kanada Okuma İzni (Study Permit) düzenleyebilmekte.

Kanada Konsolosluğu 29 Ekim Bildirgesi:
Kanada Konsolosluk ve Kanada Büyükelçilik Türkiye’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayram nedeniyle 29 Ekim 2021 gün hizmet veremeyecektir.
Kanada Konsolosluklarına ve Kanada Büyükelçiliği’ne işlem yaptıracak kişi resmi tatil gününü dikkate alarak işlem gerçekleştirmeli. 

Covid 19 Kapsamında Kanada Vizesi ile İlgili Son Durum Ne?

Covid 19 kuralları kapsamında vize işlemlerinin ve yurt dışı seyahatlerinin nasıl yapılacağı herkes tarafından merak edilmekte. Merak edilen ülkelerden birisi de Türkiye’den sıkça seyahat yapılan Kanada. Kanada dış temsilciliklerinden Covid 19 kapsamında yapılan en güncel açıklama ise şöyle: 

Kanada dış temsilcilikleri vize işlemlerinin güncel olarak devam ettiğini buna ek olarak pandemi kapsamında önlemler alındığını da ekledi.  

Amerika Vizesiyle Kanada’ya Gidilir mi ?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz ve Kanada ülkesini ziyaret etmek istiyorsanız Kanada vizesi almanız gerekir. Amerika Birleşik Devleti vizesine sahip iseniz bu işlem sizin avantajınıza olup daha  kısa sürede gerçekleşir ve Kanada vizesi alabilirsiniz. Amerika vizeniz olduğu için Kanada vizesi başvuru süreci ortalama 5 iş günü içerisinde gerçekleşir. Kanada başvurusu yapmanız için gerekli evraklar içerisinde pasaport, Kanada vizesi ücreti dekontu, Amerika Birleşik Devletine gittiğinizi kanıtlayan resmi belgeler, nüfus kayıt örneği, evliyseniz evlilik cüzdanı, Amerika vizesi gibi resmi belgeler ile başvuru yapabilirsiniz. Amerika Birleşik Devleti vizesi elinizde Kanada vizesi almak için size çok büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Kanada Vize Vermeye Başladı mı ?

Kanada vize başvuruları için hizmet vermeye başlamıştır. Online başvuru yapmak isteyen vatandaşlara gönderilecek olan biyometrik talimat mektubu ile parmak izlerini başvuru merkezine gönderebilirler. Kanda ülkesi vize başvurularında çok sıkı bir sistem uygulamayı kendilerine göre biçimlendirmiştir. Kanada, Türk vatandaşlarnın pasaportlarına tamamen vize uygulamaktadır. Türk vatandaşları Kanada ziyaretleri için kısa bir süre önce mutlaka ikamet ettikleri adreste bulunan Kanada Büyükelçiliğine başvuru yaparak vizelerini almalarını öneririz. Kanada Büyükelçiliği resmi tatiller ve vize başvuruları ile birlikte çakışan yoğunluklar sebebi ile vize başvuruların değerlendirme zamanı da uzamaktadır. Bu sebep ile Kanada vize başvurusu yapacak vatandaşların tüm bu süreleri göz önünde bulundurarak işlemleri yapması gerekmektedir. Herhangi bir zamanda sıkıntı yaşanmaması için vatandaşların en az 1 ay öncesinden başvuru gerçekleştirmeleri önerilmektedir.

Kanada Hangi Mesleklerden Göçmen Alıyor ?

Kanada ülkesi gelişmiş ekonomi, eğitim, sağlık ve refah seviyesi ile yüz binlerce vatandaşın yaşama hayali düşüncesinde  bir ülke olarak bilinir. Kanada ülkesi biçimlendirdiği göçmenlik politikaları dünyada diğer ülkelerden farklı olarak insanlara rahat bir yaşam sürme imkanı tanımayı amaçlamıştır. Ayrıca Kanada ülkesi istihdam açığı gösteren meslek gurupları için kadro açan  göçmenlik sürecinde  bulunmaktadır. Kanada ülkesi göçmenlik başvurusu için bir çok meslek gurubu aramaktadır. Örneğin; inşaat mühendisi, makine mühendisi, kimya mühendisi, yer ve deniz bilimcileri, fizyoterapist, yazılımcı, bilgisayar mühendisi, uzay mühendisi, elektrik mühendisi, kaynakçı, demirci, tamirci, inşaat denetçisi, makine teknisyeni, inşaat denetçisi, yatırım analisti,şantiye elemanı, elektrik teknisyeni  gibi meslek gruplarından göçmen almaktadır. Alanında yetkinliği ve başarısı yüksek olan bireylerin başvuru sonuçlarının olumlu çıkma ihtimali çok  yüksektir.

TOP ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp