KANADA OTURUM VE ÇALIŞMA KARTI

Kanada yaşanabilir ülkeler içerisinde önemli bir konuma sahiptir. Gelişmiş ekonomisi, eğitim ve sağlık sistemi, milli geliri ve sosyal imkânları ile en çok gidilmek istenen ülkeler içerisinde yerini alıyor. Bu nedenle her yıl binlerce kişi oturum izni alarak Kanada'da yaşamak istiyor. Yapılan başvuru sonucunda Kanada'da oturum izni alan kişiler diledikleri gibi burada yerleşim sağlayabilirler. Başvuru yapmak isteyenler öncelikle Kanada göçmenlik merkezine giderek burada başvuru hakkında gerekli bilgileri alabilirler. Belirtilen şartlar ve belgeler tamamlandıktan sonra başvurular ön incelemeye alınarak onay sürecine girer. Kanada’da kalıcı olarak yaşamak ve burada hayatını idame ettirmek isteyen kişiler 5 farklı şekilde oturum izni alabilirler. Bunlar nitelikli işçi, aile, şehir adayı, seçilmiş göçmenlik ve iş adamı gibi oturum çeşitleri bulunur.

Kanada Oturumu İçin İstenilen Belgeler

Kanada göçmenlik merkezi tarafından belirtilen belgeler Kanada’da kalıcı olarak yerleşmek isteyen kişiler tarafından toplanır. Göçmenlik bürosu tarafından istenilen belgeler şu şekildedir:

  • Kanada’ya yerleşmek isteyenler öncelikle başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgiler ışığında doldurmalıdır.
  • Kişinin sağlık durumu hakkında bilgi veren rapor
  • Sabıka kaydı
  • Başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont
  • Göçmenlik merkezi tarafından yapılan görüşmeleri katılmak
  • Başvurunun niteliğine uygun göçmenlik merkezi tarafından belirtilen diğer belgeler

Ek olarak Kanada’ya yerleşmek isteyenlerden diploma, sertifika, kişisel bilgileri gösteren kimlik bilgileri, sponsor mektupları, maddi kanıtlar, mülteci statüsünü gösteren kanıtlar gibi belgeler istenebilir.

Kanada Oturum İzni Ne Zaman Çıkar?

Farklı ülkelerden ve Türkiye’den Kanada’ya kalıcı olarak yerleşmek isteyenler öncelikle ilgili merciler tarafından değerlendirmelere tabi tutulur ardından Kanada oturum kartı verilir. Kanada oturum izni olan kişiler birçok avantaja sahip olurlar. Öncelikle Kanada vatandaşlık hakkı, Kanada kanunlarından yararlanma, eğitim ve çalışma izni, sağlık sigortası gibi haklar elde ederler. Kısacası oturum izni alındığında birçok haktan yararlanma şansları olur.

Kanada oturum izni alabilmek için farklı nitelikte başvurular yapılır. Başvurular değerlendirilir ve kişilere Kanada oturum izni verilir. Verilen oturum izni kart ile kanıtlanır. Bu kart sahipleri Kanada da kolay bir şekilde yerleşim imkânı elde edebilirler. Kanada’da geçici bir süre kalacak olan öğrenciler oturum izni alamazlar.

TOP ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp