KANADA OTURUM VE ÇALIŞMA KARTI

Kanada yaşanabilir ülkeler içerisinde önemli bir konuma sahiptir. Gelişmiş ekonomisi, eğitim ve sağlık sistemi, milli geliri ve sosyal imkânları ile en çok gidilmek istenen ülkeler içerisinde yerini alıyor. Bu nedenle her yıl binlerce kişi oturum izni alarak Kanada'da yaşamak istiyor. Yapılan başvuru sonucunda Kanada'da oturum izni alan kişiler diledikleri gibi burada yerleşim sağlayabilirler. Başvuru yapmak isteyenler öncelikle Kanada göçmenlik merkezine giderek burada başvuru hakkında gerekli bilgileri alabilirler. Belirtilen şartlar ve belgeler tamamlandıktan sonra başvurular ön incelemeye alınarak onay sürecine girer. Kanada’da kalıcı olarak yaşamak ve burada hayatını idame ettirmek isteyen kişiler 5 farklı şekilde oturum izni alabilirler. Bunlar nitelikli işçi, aile, şehir adayı, seçilmiş göçmenlik ve iş adamı gibi oturum çeşitleri bulunur.

Kanada Oturum Ve Çalışma Kartı

Kanada oturum izni sahibi, Kanada dışı seyahat ettiğinde oturum izni sahibi olduğunu Kanada oturum izni kart ile kanıtlayabilmektedir. Kanada dışı seyahat eden oturum izni sahibi uçak, tren, tekne ya da otobüs gibi bir ulaşım aracı ile Kanada’ya geri dönme istediğinde mutlaka oturma izni kartı ibraz etme zorundadır. Kanada oturma izni sahibi olarak herhangi bir sebepten dolayı Kanada dışı oturma izni kartı olmadan çıktıysa, geri dönebilmek için oturum izni seyahat belgeleri almanız gerekir. Kanada oturma izni kartınız süresi dolsa bile hâlâ oturma izni sahibi olmaya devam edebilirsiniz.
Sağlık sigortası da dahil olma üzere Kanada vatandaşının aldığı sosyal yardımların bir çoğunda yararlanabilir.
Kanada’da herhangi bir yerde yaşayabilme, çalışabilir ya da eğitim görebilir.
Gerekli şartı sağladığında Kanada vatandaşlığa başvurabilir.
Kanada kânunu tarafından korunur.
Vergi öder ve federal, eyalet ya da belediye düzeyinde ki tüm Kanada kânununa saygılı davranma zorundadır.
Herhangi siyasi bir seçimde oy kullanamaz.
Aşağıdaki durumda Kanada oturma iznini kaybedebilirsiniz:

Bir soruşturma sonucunda kalıcı ikamet şartını artık taşımadığı konusunda karar verilirse.
Gönüllü olarak oturma izninizde feragat ederse.
Kanada vatandaşı olursanız.
Kanada oturma izni başvurusu işlemlerinde belirtilen belgeleri temin etmeniz gerekir:
Sağlık durumunuz belgeleyen bir rapor ile sabıka kaydı almalısınız.
Oturma izni başvuru formunu doldurmalısınız.
Başvuru ücretlerini ödemelisiniz.
Göçmenlik temsilciğiyle görüşmeye katılmalısınız.

Kanada Vize Randevusu ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

Kanada Oturum Ve Çalışma İzni

Kanada’da uzun süreli olarak ikamet etmek isteyen kişilerin Kanada oturum izni alması çalışmak isteyen kişilerin ise Kanada çalışma izni alması gerekmektedir. Kanada çalışma izni almış olan kişilerin ise Kanada oturum izni alması gerekmektedir. Kanada oturum izni ülkede uzun süreli ikamet etme ve yasal olarak ülkede bulunma hakkı vermektedir.

Kanada oturum ve çalışma izni dolan kişilerin ülkeden ayrılması gerekmektedir. Eğer oturum ve çalışma izni alan kişilerin izni sona ermeden ülkeden ayrılmaz ise kaçak durumuna düşer. Bu durum sonraki vize başvurularını olumsuz olarak etkiler.

Kanada çalışma izni kategorilere ayrılmaktadır. Çalışma izni türleri nitelikli işçi kategorisi, iş insanı kategorisi ve şehir adayı kategorisi olarak ayrılmaktadır. Çalışma izni alabilmek için Kanada’da bir iş kurmuş olmanız ya da bir iş bulmuş olmanız gerekmektedir. Ayrıca şehir adayı olmuş kişilere de çalışma izni verilmektedir.

Çalışma izni almış olan kişilerin Kanada oturum izni de alması gerekmektedir. Başvurular Kanada’nın Türkiye’deki yetkili diplomatik temsilciliklerine yapılmalıdır. Kanada oturum ve çalışma izni için profesyonel destek alabilirsiniz.

Kanada Oturum Ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Kanada’da çalışma isteyen ve uzun süreli ikamet etmek isteyen kişilerin Kanada oturum ve çalışma izni alması gerekmektedir. Bu yazıda ‘’Kanada oturum ve çalışma izni nasıl alınır’’ sorusunun cevabı verilmiştir.

Kanada oturum ve çalışma izni alacak olan kişiler başvurularını Kanada’nın Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerine yapabilir. Kanada Ankara Büyükelçiliği’ne ve Kanada İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılabilir. Başvuruda bulunacak olan kişiler, başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmek için çok dikkatli olmalıdır.

Çalışma ve oturum izni alacak olan kişiler online vize başvuru formunu doldurmalıdır. Form Kanada’nın Dışişleri Bakanlığı’na bağlı internet sitesinden doldurulabilir. Kanada oturum ve çalışma izni başvurusunda bulunacak olan kişilerin gerekli olan şartları karşılaması gerekmektedir.

Çalışma izni başvurusunda bulunacak olan kişilerin gerekli olan evrakları eksiksiz olarak hazırlaması gerekmektedir. Evraklar içerisinde Kanada çalışma izni davetiyesi de bulunmalıdır. Bu davetiye işveren tarafından yazılmalıdır.

 

Başvuruda bulunacak olan kişiler online vize başvuru formunu doldurduktan sonra randevu almalıdır. Randevu tarihine kadar Kanada oturum ve çalışma izni için gerekli olan evrakları hazırlaması gerekmektedir. Bu evraklar randevu tarihinde teslim edilmelidir.

Kanada Oturum İzni Ne Zaman Çıkar?

 

 

Farklı ülkelerden ve Türkiye’den Kanada’ya kalıcı olarak yerleşmek isteyenler öncelikle ilgili merciler tarafından değerlendirmelere tabi tutulur ardından Kanada oturum kartı verilir. Kanada oturum izni olan kişiler birçok avantaja sahip olurlar. Öncelikle Kanada vatandaşlık hakkı, Kanada kanunlarından yararlanma, eğitim ve çalışma izni, sağlık sigortası gibi haklar elde ederler. Kısacası oturum izni alındığında birçok haktan yararlanma şansları olur.

 

 

Kanada oturum izni alabilmek için farklı nitelikte başvurular yapılır. Başvurular değerlendirilir ve kişilere Kanada oturum izni verilir. Verilen oturum izni kart ile kanıtlanır. Bu kart sahipleri Kanada da kolay bir şekilde yerleşim imkânı elde edebilirler. Kanada’da geçici bir süre kalacak olan öğrenciler oturum izni alamazlar.

Kanada Oturum Ve Çalışma İzni Başvurusu

Kanada oturum ve çalışma izni alacak olan kişiler başvuruda bulunmalıdır. Başvurular Kanada Ankara Büyükelçiliği ve Kanada İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılmalıdır. Kanada oturum ve çalışma izni başvurusu yapacak olan kişiler online başvuru formunu doldurmalıdır. Formu dolduran kişilere randevu verilmektedir. Randevu tarihine kadar Kanada oturum ve çalışma izni başvurusu için gerekli olan evraklar hazırlanmalı ve randevu tarihinde teslim edilmelidir.

Kanada oturum ve çalışma izni başvurusu yapacak olan kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bunlardan birisi ve ilki Kanada resmi dili olan İngilizce ya da Fransızcayı iyi derecede bilmektir. Dil yeterliliğinizi hem sınav ile hem de konsoloslukta yaptığınız mülakat ile kanıtlamalısınız.

Kanada oturum izni ve çalışma izni başvurusu yapacak olan kişilerin Kanada anayasasına uygun yaşayacağını kanıtlaması gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin Kanada toplum yaşamı ve kamuoyu ile uyumlu yaşayacağını kanıtlaması gerekmektedir. Kanada oturum ve çalışma izni alacak olan kişilerin devlet desteği olmadan kendi yaşamını sürdürebileceğini kanıtlaması gerekmektedir.

Kanada oturum ve çalışma izni başvurusu yapacak olan kişiler başvurularını yerine gerekli olan işlemleri yerine getirebilmek için profesyonel destek alması gerekebilir.  

Kanada Oturum Ve Çalışma İzni Randevusu

Kanada oturum ve çalışma izni alacak olan kişilerin başvuruda bulunabilmesi için randevu alması gerekmektedir. Kanada oturum ve çalışma izni alacak olan kişiler randevularını aşağıdaki şekilde alabilir.

 • Kanada oturum ve çalışma izni randevusu alacak olan kişilerin öncelikle online vize başvuru formu doldurması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunacak olan kişiler online başvuru formunu doldurduktan sonra randevu alabilir.
 • Kanada oturum ve çalışma izni randevusu tarihine kadar başvuru için gerekli olan evrakları eksiksiz olarak hazırlaması gerekmektedir.

Başvuru için gerekli olan evraklar eksiksiz olarak hazırlandıktan sonra Kanada oturum ve çalışma izni randevusu tarihinde gerekli olan evrakları teslim etmesi gerekmektedir. Kanada oturum ve çalışma izni başvurusunda bulunacak olan kişiler randevu tarihinde vize ücretini ödemelidir.

Kanada oturum ve çalışma izni randevusunu kaçıran kişilere bakılmayabilir. Randevu tarihini kaçırmamak için çok dikkatli olunmalıdır. Randevu tarihini kaçıran kişilerin yeniden randevu alması gerekebilir. Bu nedenle randevu tarihine daha erken gitmeye çalışmalısınız. Kanada oturum ve çalışma izni randevusunu kaçıran kişilerin başvuru süresi uzayabilmektedir. Randevu alan kişiler randevu tarihini kendine en uygun şekilde seçmelidir.

Kanada Oturumu İçin İstenilen Belgeler

Kanada göçmenlik merkezi tarafından belirtilen belgeler Kanada’da kalıcı olarak yerleşmek isteyen kişiler tarafından toplanır. Göçmenlik bürosu tarafından istenilen belgeler şu şekildedir:

 • Kanada’ya yerleşmek isteyenler öncelikle başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgiler ışığında doldurmalıdır.
 • Kişinin sağlık durumu hakkında bilgi veren rapor
 • Sabıka kaydı
 • Başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont
 • Göçmenlik merkezi tarafından yapılan görüşmeleri katılmak
 • Başvurunun niteliğine uygun göçmenlik merkezi tarafından belirtilen diğer belgeler

Ek olarak Kanada’ya yerleşmek isteyenlerden diploma, sertifika, kişisel bilgileri gösteren kimlik bilgileri, sponsor mektupları, maddi kanıtlar, mülteci statüsünü gösteren kanıtlar gibi belgeler istenebilir.

Kanada Vatandaşlığı ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız. 

Kanada Oturum Ve Çalışma İzni Ücretleri

Kanada’da oturum ve çalışma izni alacak olan kişilerin Kanada oturum ve çalışma izni ücreti ödemesi gerekmektedir. Bu yazıda Kanada oturum ve çalışma izni ücretleri hakkında bilgi verilmiştir. Kanada oturum ve çalışma izni alacak olan kişilerin ödeyeceği ücretler aşağıda verilmiştir.

 • Kanada çalışma izni için ödenecek olan ücret 155 Kanada Dolarıdır.
 • Kanada geçici oturum izni ücreti ise 200 Kanada Dolarıdır.

Kanada oturum ve çalışma izni ücretleri içerisine Kanada oturum izni yaparken aldığınız ek hizmet bedelleri bu ücrete dahil değildir. Kanada oturum ve çalışma izni ücretleri Kanada doları üzerinden ödenmelidir. Kanada oturum ve çalışma izni başvurusu yapacak olan kişiler randevu tarihinde vize ücretini ödemelidir. Ücret ödenmeden başvurular kabul edilmemektedir.

Kanada oturum ve çalışma izni başvurusunda bulunacak olan kişiler başvuru sırasında ek hizmet almış ise ek hizmet bedeli ödemelidir. Ayrıca biyometrik hizmet bedeli de ödenmelidir. Bu ücretler Kanada oturum ve çalışma izni ücretlerine dahil değildir.

Kanada oturum ve çalışma ücreti belirleme yetkisi Kanada Hükümeti’ne aittir. Detaylı bilgi için Kanada Hükümeti ile iletişime geçebilir.

TOP ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp