Kanada Oturma İzni

Kanada Oturma İzni 2022

Kanada’da kalıcı olarak ikamet etmek isteyen birisi Kanada oturma izni almalıdır. Her yıl binlerce kişi Kanada oturma izni alarak Kanada’ya yerleşmektedir. Oturma izni alacak kişiler henüz Kanada vatandaşı olmamış kişiler olmalıdır. 

Kanada’da yaşamak isteyen Türkiye vatandaşları Kanada oturma iznine sahip olmalıdırlar. Bu yüzden oturum iznine başvuracak kişiler gerekli şartları ve evrakları sağlayarak başvuruda bulunmalıdır.

Herhangi bir ülkeden Kanada’ya yerleşen mülteciler, Hükümet Destekli Mülteci Programı ile oturum ini alarak sürekli olarak Kanada’da ikamet etme hakkına sahip olabilirler. Ancak mülteci olduğunu iddia eden herkes Kanada oturma izni alamaz. Bunun için Kanada Göçmenlik ve Mülteci Kurulu tarafından belirlenen şartları yerine getirmelidir. Kanada oturma iznine sahip olmak isteyen kişiler 5 kategoride başvuru yapabilirler. Bu kategoriler nitelikli işçi kategorisi, işadamı kategorisi, şehir adayı kategorisi, aile kategorisi, seçilmiş göçmenlik kategorisidir.

Nitelikli İşçi Kategorisi: Nitelikli işçi kategorisi ile bir işte tecrübeli olan kişiler Kanada oturma izni alabilirler. Kanada vizesi başvurusu yapan kişiler iş deneyimi, dil yeteneği, eğitim düzeyi, yaşı, Kanada’yı ne kadar iyi tanıdığı, aldığı iş teklifi üzerinden bir puanlama ile puanlanırlar. 100 üzerinden yapılan puanlamada en az 67 puan alınmalıdır. Ayrıca kişinin suç geçmişi var ise bu durum da değerlendirilir.

İşadamı Kategorisi: İşadamı kategorisi 3 farklı sınıfta değerlendirilir. Bunlar yatırımcılar, girişimciler ve serbest meslek sahipleridir. Yatırımcıların en az 800.000 Kanada Doları varlığı olmalı ve en az 400.000 dolarını Kanada ekonomisine yatırım yapmalıdır. Girişimcilerin yöneticilik ve işletme konusundaki tecrübelerini kanıtlamaları gerekmektedir. Ayrıca en az 300.000 Kanada Doları birikimi olmalıdır. Serbest meslek sahiplerinin ise Kanada’ya fayda sağlayacak bir iş kurma niyetinin olması gerekmektedir.

Şehir Adayı Kategorisi: Bu kategori ile Kanada oturma izni almak isteyen kişi yerleşmek istediği şehrin göçmenlik bürosuna başvurmalıdır. O şehir için adaylık başvurusunda bulunmalıdır. Adaylığı kabul edilen kişi daha sonra Kanada vatandaşlığına geçmelidir.

Aile Kategorisi: Eğer Kanada’da oturma izni olan bir akrabanız var ise onun referansı ile Kanada oturma izni alabilirsiniz.

Seçilmiş Göçmenlik Kategorisi: Kanada’nın Quebec Eyaleti en uygun göçmenleri sererek oturma izni vermektedir. Bunun için Kanada Devleti ile özel bir sözleşme yapmıştır.

Kanada dışına seyahat eden oturma izni sahipleri Kanada oturma iznini Kanada oturma izni kartı ile kanıtlamaktadır.

Gerekli Belgeler;

 • Sağlık durumunuzu gösteren belgeler
 • Sabıka kaydı
 • Oturum izni başvuru ücreti
 • Banka hesap dökümü
 • Oturum izni başvuru formu
 • Pasaport
 • Kimlik fotokopisi
 • Dil testi sonuçları
 • Başvuru türüne göre istenen diğer belgeler

Kanada Oturma İzni Nasıl Alınır? 

Kanada oturma izni 5 kategoriden oluşmaktadır:  

1. Nitelikli İşçi  

Başvuru sahipleri bu kategori ile oturum izni talebinde bulunabilirler. Ancak, Kanada değerlendirme sistemine göre 100 üzerinden en az 67 puan almaları gerekmektedir. 

2. İş adamı  

Bu kategoriden başvuru yapabilecek 3 sınıf bulunmaktadır: 

Yatırımcılar, girişimciler ve serbest meslek sahibi kişiler. 

3. Şehir Adayı  

Belirli bir Kanada şehrine yerleşmek isteyen kişilerin başvurabileceği kategoridir. Kişiler tercih ettikleri şehirler tarafından oturum iznine aday gösterilebilirler. Bu da başvuru sahiplerinin tercih ettikleri şehrin göçmenlik bürosu temsilcisi ile iletişime geçmeleri ile mümkündür. 

4. Aile Kategorisi 

Başvuruda bulunacak kişilerin Kanada oturum iznine sahip akrabaları varsa bu kategori ile başvuruda bulunmaları mümkündür. 

5. Québec-Seçilmiş Göçmenlik  

Québec şehrine yerleşmek isteyen kişilerin başvurabileceği kategoridir. Ancak, aşağıdaki kategoriler için ve ayrı bir değerlendirme süreciyle sonuçlandırılan bir seçenektir. 

 • Daimî işçiler 
 • İş adamları 
 • Öğrenciler 
 • Geçici işçiler 
 • Aileler 
 • Sponsorlu mülteciler 

Kanada Oturma İzni Şartları

Henüz Kanada vatandaşlığı almamış diğer ülke vatandaşı Kanada Oturma İzni alarak Kanada’da sürekli olarak ikamet edebilir. Kanada’da geçici olarak bulunan öğrenci ya da işçi süresiz oturum izni için başvuru yapamaz.
Başka ülkeden Kanada’ya giderek yerleşen mülteci, Mültecinin Özel Sponsorluğu veya Hükûmet Destekli Mülteci Programı’nda birine katılarak Kanada’da sürekli olarak ikamet edebilir. Bir mülteci olduğu iddia eden herkese Kanada sürekli oturma izni verilmemektedir. Kanada Göçmen Ofisi ve Mülteci Kurulu tarafında gerekli şartın sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilir ve şartın tümü sağlandıysa bu kişi mülteci olarak kabul edilir. Bu aşamada sonra mülteci Kanada süresiz oturum izni başvurusu yapabilir.
Kanada oturma izni başvurusu son derece karmaşık ve zaman alan işlem içermektedir. Ülkenin değişken dış politikası ve yeni düzenlemesi ortaya çıkması sebebiyle oturum izni başvurusu değişim halinde. Güncel olarak Kanada oturma izni almayı isteyen kişi 5 ayrı kategoride başvuru yapabilmektedir.
1-Nitelikli İşçi Kategori.
2-İş adamı Kategorisi.
3-Şehir Aday Kategorisi.
4-Aile Kategori.
5-Québec-Seçilmiş Göçmen Kategorisi.

 

Kanada Oturma İzni başvurusu olumlu sonuçlanarak oturum izni sahip olan kişi, Kanada dışı seyahat ettiğinde Kanada oturma izni sahibi olduğunu “Kanada Oturma İzni Kartı” ile kanıtlamaktadır. Kanada dışı seyahat eden tüm oturum izni sahibi, herhangi bir ulaşım aracı ile Kanada’ya geri dönme istediğinde mutlaka oturma izni kartını ibraz etmek zorundadır. Kanada Oturma İzni Kartının süresi dolmuş olsa dahi oturum izni hâlâ geçerliliklerini korumaya devam eder.

Kanada Oturma İzni İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? 

 • Kanada Vize Başvuru Formu: Oturum izni için gerekli başvuru formu doldurulup ibraz edilmelidir. 
 • Başvuru sahibinin sağlık durumunu kanıtlayan evrak ibraz edilmelidir. 
 • Sabıka kaydı ibraz edilmelidir. 
 • Kişilerin başvuru ücretini ödemesi gerekmektedir. 
 • Kişilerin Kanada’ya yerleştikten sonra geçimlerini nasıl sağlayacaklarını kanıtlayan belgeler ibraz edilmelidir. 
 • Dil yeterlilik evrakları ibraz edilmelidir. 
 • Beceri değerlendirme testi ibraz edilmelidir. 
 • Başvuru sahibi mülteci statüsündeyse bunu kanıtlayan evrak ibraz edilmelidir. 
 • Başvuru sahibinin diplomalarını ve sertifikalarını ibraz etmesi gereklidir. (Aslı, fotokopisi ve tercümesi) 
 • Başvuru sahibinin sponsor mektubu varsa bu evrakın aslı, fotokopisi ve tercümesi ibraz edilmelidir. 
 • Başvuru sahipleri göçmenlik temsilcileriyle görüşmelere katılmalıdırlar. 

Kanada Vize Reddi ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

TOP ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp