Kanada Başkonsolosluk Bölümleri

Kanada Başkonsolosluk Bölümleri 2022

Kanada Başkonsolosluğu, Türkiye ve Kanada arasında ticari, ekonomik, kültür, sosyal ve siyasal ilişkisi düzenleme ve geliştirmek ile görevlidir. Ayrıca Türkiye’de yaşayan Kanada vatandaşına hukuk, sağlık, eğitim alanında destek olmakta. Kanada Başkonsolosluğu bu hizmetin her biri için farklı bölümü bünyesinde barındırmakta. Aşağıda Kanada Başkonsolosluğu bölümü verilmiştir. Kanada Başkonsolosluğu, Türkiye’de bulunan Kanada temsilciliğinden birisidir. Amacı Türkiye’de Kanada çıkarını koruma ve Kanada vatandaşına vatandaşlık hizmet vermektir.  Türkiye ile Kanada arsında ki bağı güçlendirmek, korumak ve belirli bir seviyede tutmayı amaçlamakta.
Yönetim Bölümü: Kanada Başkonsolosluk bölüm arasında bulunan Yönetim Bölümü başkonsolosluğu yönetim ile ilgilenmektedir. Başkonsolosluk binası bakımı, personel işi, bütçe dağılım gibi konu yönetim bölüm kapsamına girmektedir.
Vize Bölümü: Kanada Başkonsolosluk bölümü arasında bulunan bir diğer bölüm vize bölümü. Vize bölümü Türkiye Cumhuriyet vatandaşına ve Türkiye’de oturum izini olan diğer ülke vatandaşına vize hizmeti vermektedir.
Ticaret Bölümü: Kanada Başkonsolosluk bölümü arasında bulunan bölümden birisi de ticaret bölümü. Bu bölüm Kanada ve Türkiye arasındaki ticari ilişki ile ilgilenmektedir.
Basın Bölümü: Kanada Başkonsolosluk bölümü arasında bulunun bölümden birisi de basın bölümü. Basın bölümü Başkonsolosluğu basın açıklaması ve diğer basın işi ile ilgilenmektedir.
Konsolosluk İşleri Bölümü: Konsolosluk işi bölümü, Kanada Başkonsolosluk bölümü arasında bulunmakta. Bu bölümün görevi Türkiye’de yaşayan Kanada vatandaşına resmi işinde hizmet vermektedir.
Eğitim Bölümü: Eğitim bölüm, Türkiye’de yaşayan Kanada vatandaşının eğitimi için danışabileceği bölümdendir.

Kanada Konsolosluk İşlemleri ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

Bölümlerine Göre Kanada Başkonsolosluğu

Kanada Başkonsolosluğu, Kanada ve Türkiye arasında olan ilişkiler açısından çok önemlidir. İki ülke arasında olan ticari, kültürel ve siyasal ilişkiler konsolosluk üzerinden devam etmektedir. Aynı zamanda Türkiye’ de hayatını devam ettiren Kanada vatandaşları da resmi işlemleri konuşunda Kanada Başkonsolosluğundan destek alabilirler. Konsolosluğun hizmet alanları geniş olduğu için kendi içinde farklı bölümlere ayrılmıştır. Yapılacak olan herhangi bir başvuruda ilgili bölüm ile iletişim kurularak randevu talep edilmelidir.

Kanada Başkonsolosluğu Bölümleri;

  • Yönetim Bölümü: Kanada Başkonsolosluğunun tüm yönetim ve idari işlemlerinden sorumlu olan bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Vize Bölümü: Başkonsolosluk bölümleri arasında yer alana neredeyse en çok ziyaretçi alan bölümü olarak tanımlanabilir. Vize bölümü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurularını yaptığı bölümdür. Vize bölümü sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları değil Türkiye’ de yaşayan farklı ülke vatandaşların da hizmet vermektedir.
  • Ticari Bölüm: Kanada ile Türkiye arasında olan ticari ilişkilerin denetimi, ve geliştirilmesi üzerinde çalışır. Ticari anlaşmaların hazırlanmasına zemin hazırlar.
  • Eğitim Bölümü: Türkiye’ de hayatına devam eden Kanada vatandaşlarını eğitim konusunda destek aldığı gerekli evrakların hazırlandığı bölümdür.
  • Konsolosluk Bölümü: Bu bölüm sadece kendi vatandaşlarına hizmet vermektedir. Türkiye’ de yaşayan vatandaşlarının vize işlemlerinde ve diğer resmi işlemlerde yardımcı olur.

Kanada Başkonsolosluğu Vize Bölümü

Kanada Başkonsolosluğu vize bölümü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ya da Türkiye’ de yaşayan farklı ülkelerin vatandaşlarına vize hizmetleri konusunda hizmet vermektedir. Başkonsolosluk vize başvurularında son karar mercii olup vize işlemleri buradan sonuçlandırılabilmektedir. Vize bölümü ile ilgili vize konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Türkiye’ ye ve Kanada’ ya ait resmi tatillerde Başkonsolosluk kapalı olacağı için vize bölümü de hizmet vermemektedir. Vize başvuru randevusu alınırken bu tarihlere dikkat edilmeli seyahat planı da bu şekilde gerçekleştirilmelidir.

Kanada Başkonsolosluğuna vize işlemleri için konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş bir vize danışmanlık firması ile de başvuru yapılabilir. Konsolosluk bu tür başvuruları da kabul etmektedir. Kanada vizesi bir danışmanlık firması aracılığı ile yapıldığında Başkonsolosluk vize bölümü ile ilgili görüşmeleri hizmet alınan vize firması gerçekleştirecek başvuru sahibine sadece vize evraklarını eksiksiz olarak hazırlaman kalacaktır.

Kanada Başkonsolosluğu Randevu Bölümü

Kanada Başkonsolosluğu 2022 yılı ve öncesinde vize randevularını parmak izi uygulamasına gerek olmadan verebiliyordu. Ancak 2022 yılı Ağustos ayından itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için de parmak izi uygulamasına geçiş yaptı. Bu işlemde talep edilen vize başvurusunda gerekli evraklar hazırlandıktan sonra parmak izi verilebilmesi için Kanada konsolosluklarından birinden randevu alınması gerekmektedir. Parmak izi uygulaması için de randevu alacağınız yer konusunda tercih edilebilecek belirli bölgeler çıkacaktır. Başvuru yapılacak bölgeyi de seçerek randevu alma işlemlerine başarı ile başlanmış olur. Vize başvurunun yapılacağı gölge seçildiğinde parmak izi uygulaması için yer seçilmiş olur. Online olarak tün bilgiler verildiğinde sistem bir referans numarası verecektir. Bundan sonra randevu işlemleri bu referans numarası üzerinden ilerleyecektir.

Vize randevusu alınacakken randevu bölümünün de resmi tatillerde çalışmayacağı düşünülerek plan yapılmalıdır. Seyahat planlarının aksamaması ve vizenin istenilen tarihe yetişebilmesi için vize başvuru ve randevu işlemlerini sıkışmadan önceden tamamlanması daha iyi olacaktır.

Kanada Başkonsolosluğu Pasaport Bölümü

Kanada ülke olarak yapılacak olan seyahatlerde pasaport türü ve vize türü fark etmeden vize şartı aramaktadır. Kanada başkonsolosluğunun vize başvurularından sorumlu olan birimi pasaport bölümüdür. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’ de oturma iznine sahip olan diğer ülke vatandaşları Kanada için bir vize başvurusunda bulunmak istediklerinde pasaport bölümüne başvuruda bulunmak zorundadırlar.

Kanada Başkonsolosluğu pasaport bölümüne yapılacak vize başvurularında hazırlanan başvuru dosyasındaki evrakların eksiksiz ve doğru olmasına önemle dikkat edilmelidir. Başvuru yapılacak pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması ve vizenin de işlenebilmesi için en az iki sayfasının boş olması gerekmektedir.  Pasaport yenilemesi yapıldıysa Kanada Konsolosluğu pasaport birimi yetkilileri vize başvuru dosyasında eski pasaportun da yer alması talep etmektedirler. Pasaport birimi çalışanları vize başvuru dosyasında yer alan evrakların kontrolünü yaparken eksik evrak olması durumunda ek evrak talebinde bulunabilir veya evrakların tekrar hazırlanması konusunda bilgi iletebilirler. Konsolosluktaki pasaport bölümünde kontrolü yapılan evraklar daha sonra işleme alınarak vize bölümüne yönlendirilerek vize başvuru işlemlerine devam edilir.

TOP ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp