Kanada Vatandaşlığı ve Göçmenlik

Kanada Vatandaşı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Kanada vatandaşı olmak ve çifte vatandaş olarak bu ülkenin haklarından yararlanmak isteyen birçok kişi bulunuyor. Burada ne yapılması gerektiğini iyi planlamak önem taşımaktadır. Eğer düzgün bir şekilde başvuru yapılırsa vatandaşlığa kabul edilmek kaçınılmaz olacaktır. (Kanada Göçmenlik Başvurusu) Öncelikle Kanada’nın sunduğu bazı şartları taşımanız gerekmektedir.

Bu şartlardan ilki dil becerisidir. Kanada, vatandaşı olmak isteyen kişilerin öncelikle Kanada resmî dillerinden en az birisini iyi şekilde öğrenmesi gerekir. Fransızca ve İngilizce bu ülkenin ana dilleridir. Bunlardan birisini bilmek aranan ilk ön şarttır. Diğer bir şart ise sabıkasız olmak. Geçmişte suça karışmış olan kişilerin vatandaşlığa kabul edilmesi pek mümkün değil. Bunlara ek olarak 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Belirli bir gelire sahip olmak ve bir süredir Kanada’da ikamet etmek de aranan şartlar arasında yer almaktadır. (Kanada Göçmenlik Puan Hesaplama)

Kanada Vizesi Nasıl Alınır?

Başvuru yapabilmek için öncelikle evrakların toparlanması gerekiyor. Kanada vatandaşı olmak için gereken evraklar hazırlandıktan sonra konsolosluğa başvuru yapılabilir. Kanada içinde ne kadar uzun süredir yaşasanız da vatandaşlık almak için başvuru yapmanız gerekir. Mülteci olarak kabul edilmek veya iş icabı burada bulunmak gibi durumlar kalıcı olarak Kanada vatandaşı olmanızı sağlayamıyor. Sadece başvuru yapabilmenize imkân tanıyor. Başvuru için ilk olarak dil becerilerinizi ispatlayan belgeleri hazırlamanız önem taşımaktadır. Bu belgeleri dosyanızın içine ekleyebilir, süreci hızlandırabilirsiniz.

Kanada göçmenlik başvurusu nereye yapılır?

Diğer bir gerekli evrak ise gelir beyanıdır. Çalıştığınız ve belirli düzeyde gelire sahip olduğunuzu ispat etmeniz istenecektir. Bunu da belgelendirmek gerekiyor. Bir diğer evrak ise ikamet belgeleridir. Kanada, vatandaş olarak kabul etmek için son 6 yıl içinde 1460 gün Kanada’da oturma şartı sunuyor. Bunu ispatlamak ve evrak haline getirmek önemlidir. Diğer bir evrak ise adli sicil kaydıdır. Sabıka kaydı olan kişilerin başvurusu en başta iptal edilmektedir. Böyle bir durum söz konusu ise başvuru yapmanın bir anlamı olmayacaktır. Tüm bu belgeler tamamlandıktan sonra konsolosluktan gerekli başvuru ücreti yatırılır. Sonrasında ise vatandaşlık başvurusu yapılarak sonuçlanması beklenir. Sonuç 3-6 ay arasında belli olabilmektedir. Bu süreç evrak durumuna göre değişiyor.

Kanada göçmenlik başvurusu ücreti

TOP ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp