Kanada Ticari Vize Dilekçe Örneği

Kanada Ticari Vize İşlemler

Kanada'ya iş amacıyla girmek isteyen kişiler için ticari vize gereklidir. Bu vizeler altı aylık bir süre için geçerlidir. Vize başvurusu yapan kişiye iş toplantılarına katılmak, sözleşmeleri müzakere etmek veya konferanslara veya ticaret fuarlarına katılmak gibi ticari faaliyetlerde bulunma izni verir. Kanada ticari vize işlemleri, ilk olarak bir ticari vize başvuru formu doldurulmasıyla başlanılır. Kanada ticari vize başvuru formu doldurulduktan sonra vize için gerekli evrakların toparlanmasına başlanılır. Bu esnada kanada Konsolosluğu’ndan randevu alınır. Randevu tarihinde vize için gerekli evraklar teslim edilir ve vize başvurunuzu tamamlamış olursunuz.

Ticari vizeye ihtiyaç duyan kişiler, ikamet yerlerine en yakın Kanada büyükelçiliğine veya konsolosluğuna destekleyici belgelerle birlikte doldurulmuş bir vize başvuru formu sunmalıdır. Vize başvurusu için gerekli belgeler, başvuru sahibinin Kanada'da ticari faaliyetlerde bulunma niyetinin kanıtını ve kalışları sırasında kendilerini geçindirebilecek mali yeterliliklerinin kanıtını içermelidir.

Bir ticari vizenin Kanada'ya girişi garanti etmediğini not etmek önemlidir. Giriş limanındaki göçmenlik yetkilileri, başvuranın ülkeye kabul edilebilir olup olmadığına dair nihai kararı verecektir.

Kanada Ticari Vize İşlemleri Nelerdir?

Kanada ticari vize işlemleri hakkında merak edilen birçok soru bulunuyor. Kanada ticari vize işlemleri nelerdir? Ticari vize evrakları nelerdir? Ticari vize başvurusu nasıl yapılır? Bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağım. İlk olarak vize işlemlerinden bahsedelim; ticari vize başvurusunu resmi web sitesinden yaptıktan sonra istenilen evrakları ayarlamanız gerekiyor. Elektronik bir şekilde yaptığınız başvuru formunda bulunan bilgilerinizin eksiksiz olduğuna emin olmalısınız; doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlamanız oldukça mühimdir. Yanlış bilgi halinde vize başvurunuz otomatik olarak reddi alıyor bilginiz olsun. Ticari vizeyi almanızın sebebi iş faaliyetlerinizi bu ülke içerisinde yapmak veya çalıştığınız firmanın işlerini tamamlamak içindir; bu sebepten dolayı kısa dönem C tipi olarak sayılan bir vize türüdür. Bu işlemler için gerekli temel belgeler, şirkete ait geçerli olan bir iş ruhsatı, gidilen ülkenin şirket veya yetkili tarafından gönderilmiş olan, iş hakkında bilgi veren bir davet mektubu. Fuar gözlemcisiyseniz gözlemci olduğunuza dair belge, gittiğiniz ülke ve kendi ülkeniz arasındaki ilişkiyi gösteren materyaller de bu evrakların arasında yer alıyor.

Kanada Ticari Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kanada ticari vize işlemleri, başlatılmadan önce Kanada’ da iletişim halinde olunan ve ziyaret sebeplerinin nedenlerinden biri olan bir firmadan İngilizce olarak hazırlanmış bir davet mektubu almak gerekir. Kanada’ ya yapılacak ticari ziyaretlerden önce yapılması gereken ilk adım budur. İkinci adım ise ticari vize başvuru formunun hatasız ve eksiksiz olarak doldurulması olacaktır. Sonrasında gerekli evrakların vize dosyası içerisinde hazır edilmesiyle vize danışmanlığı yapan bir firma ile iletişime geçilebilir. Kanada Konsoloslukları ticari vize başvurularını direk olarak kabul etmedikleri için vize danışmalığı yapan firmaların aracılığıyla Kanada Konsolosluklarına başvuruda bulunarak gerçekleştirilebilir.

Kanada ticari vizenin alınmasındaki amaç, Kanada’ ya ticari amaçla gidilerek iş faaliyetlerinin yürütülmesi, toplantılara, konferanslara ve ticari fuarlara katılım sağlanabilir. Türk vatandaşlarında pasaport türü ayırt edilmeden ticari vizenin alınması zorunludur. Kanada ticari vize alınarak Kanada’ da 6 ay kalınmasına izin alınmış olur. Bu 6 aylık süre içerisinde bir iş yerinde çalışılması kesinlikle yasaklanmıştır. Kanada’ da kalınan süre boyunca ticari faaliyetler kapsamında fuarlara, seminerlere ve toplantılara katılım sağlanılabilir.

Kanada Ticari Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Kanada ticari vize dilekçesi ticari amaçlarla yapılması planlanan seyahatler öncesinde Kanada Konsolosluklarına vize başvuru formu ile teslim edilmesi gereken vizenin başvurusunda istenilen gerekli evraklardan biridir. Kanada ticari dilekçesini hazırlarken aşağıda belirtilen hususlara dikkat edilmeli ve bu ayrıntılara göre dilekçe hazırlanmalıdır.

 • Vize talep dilekçesi Kanada’ ya personel göndermeyi planlayan firmanın antetli kağıdına firma yetkilisinin kaşe ve imzası da yer alarak hazırlanmalıdır. 
 • Dilekçe üzerine yapılması planlanan seyahatin amacının açık ve net olacak bir şekilde yer alması gerekir.
 • Kanada’ ya seyahat etmesi planlanan personelin firma içerisinde görevi yazılmalıdır.
 • Kanada’ ya yapılması planlanan seyahate ait gidiş ve dönüş tarihleri de açıklamalı olarak belirtilmeli.
 • Kanada’ ya yapılan seyahat süresince Kanada’ daki konaklama bilgileri ve konaklama esnasında oluşacak mali giderlerin nasıl karşılanacağının belirtilmesi.
 • Vize talep dilekçesinde yer verilen bilgiler ayrıca hazırlanan dökümanlar ile ispat edilebilir nitelikte olmalı.

Kanada ticari vize dilekçesi hazırlanırken Kanada’ da ziyaret edilecek iş birliği halinde olunan firmanın resmi ve adres bilgilerinin de eklenmesi unutulmamalıdır.

Kanada Ticari Vize Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

Türkiye’den Kanada’ya ticari amaçla gitmek isteyen kişiler Kanada’ ticari vizesine başvuru yapmaları gerekir. Kanada ticari gezisi için ilk önce kanada Konsolosluğu’na hitap edilecek şekilde bir ticari vize dilekçesi yazılır. Yazılan bu dilekçe Kanada ticari vize başvurusunda konsolosluğa teslim edilir. Kanada ticari vize dilekçesi nasıl yazılır? Kanada ticari vize dilekçesi şu şekilde yazılması gerekir.

Kanada’ya personel göndermeyi düşünen firmanın antetli kağıdına firma yetkilisine ait olan imza ve kaşesiyle başlanılır. Dilekçeye yapılacak olan seyahatin nedeni net bir şekilde yazılır. Kanada’ya gidecek personel firma içerisinde hangi görevi yapıyorsa yaptığı görev yazılacak. Personelin Kanada’ya yapacağı ticari amaçlı seyahatinin gidiş ve dönüş tarihleri net olarak yazılması zorunludur. Kanada ülkesine vardıktan sonra burada kalacağı yerlerin bilgileri yazılır. Kanada’da kaldığı süre içerisinde yapacağı harcamaları nasıl karşılayacağı da açıkça belirtilir. Daha sonra verilecek bilgiler ile hazırlanan evraklardaki bilgiler aynı olması gerekir. Diğer yandan Kanada ülkesindeki firmanın adı ve adresi de açık olarak yazılması zorunludur.

Kanada Ticari Vize Dilekçesi Yazılmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ticari vize dilekçesi yazmak, ticari vize başvurusunda oldukça mühim bir iştir. Bu ticari vize dilekçesi hakkında nasıl yazılması gerektiğinden bahsedeceğim; bu durumlara dikkat ederek dilekçeyi yazmanız halinde herhangi bir problem çıkmayacaktır. Zaten makalenin devamında da ticari vize dilekçe örneğini de göreceksiniz; ilk olarak turistik vizeyle ticari vize dilekçelerinin hemen hemen aynı olduğunu söyleyelim. Ticari vize yazacak kişinin de ticari vize dilekçe örneğini kullanarak yazabileceğini görülebilir; ticari vize dilekçede ilk olarak seyahat amacının ticari bir amacı kapsadığının belirtilmesi gerekiyor. Bununla birlikte seyahat edilecek ülke içerisinde yer alan şirketin yerel bilgileri verilmelidir; seyahat tarihlerinin de evraklarla uyuşması gerekiyor. Ticari amaçla yapılan seyahatte üstlenilen masrafların şirket tarafından karşılanacağının da belirtilmesi gerekiyor. İşte anlattığımız şekilde Kanada ticari vize dilekçesi yazılmalıdır; bu söylediklerimize dikkat ederek ticari vize dilekçesini yazabilirsiniz. Aşağıda da ticari vize dilekçesi örneğini vereceğim; bu ve bu örnekler dahilinde gideceğiniz ülkeye ticari vize dilekçesi gönderebilirsiniz.

Kanada ticari vize dilekçesi, ticari amaçlı Kanada vizesi başvurularında gerekli belgelerden biridir. Dilekçe, iş amaçlı planlanan herhangi bir seyahatten önce vize başvuru formu ile birlikte Kanada konsolosluğuna sunulmalıdır. Kanada ticari vize dilekçesyazılırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır.

 • Dilekçe, Kanada'ya personel göndermeyi planlayan şirketin antetli kağıdına yazılması gerekir. Şirket yetkilisinin kaşe ve imzası olması gerekir.
 • Dilekçede planlanan gezinin amacı açıkça belirtilmelidir.
 • Kanada'ya seyahat etmesi planlanan personelin görevleri dilekçede belirtilmelidir.
 • Kanada'ya planlanan seyahatin gidiş ve dönüş tarihleri de yazılması zorunludur.
 • Dilekçede Kanada'da konaklamaya ilişkin bilgiler ve konaklama sırasındaki mali giderlerin nasıl karşılanacağı bilgisi yer almalıdır.
 • Vize talep dilekçesinde yer alan bilgiler destekleyici belgelerle desteklenmelidir.
 • Kanada'da ziyaret edilecek firmanın resmi ve iletişim bilgileri dilekçede yer almalıdır.

Dilekçe yazıldıktan ve gerekli belgeler toplandıktan sonra Kanada ticari vize başvuru formu ve dilekçe Kanada konsolosluğuna teslim edilmelidir. Vize başvurusunun işlenmesi birkaç hafta sürebilir, bu nedenle önceden plan yapmak ve gerekli tüm belgeleri mümkün olduğunca erken sunmak önemlidir.

Kanada Ticari Vize Dilekçesi Örneği

Kanada ticari vize dilekçesi şirket antetli olan kağıda yazılmalıdır; bununla birlikte şirkette yetkili olan kişinin kaşesi ve imzası da ticari vize dilekçesine atılmalıdır. Kağıda ticari vizenin alınmasındaki seyahat amacının yazılması gerekiyor; örneğin “şirketimizin iş ortağı olan ….. şirketi ile toplantı yapılmaya gidilecektir.” Bununla birlikte şirket bilgilerinin de verilmesi gerekiyor. Ticari vize dilekçesinde bu vizeyle seyahate çıkacak kişinin firma veya şirket üzerindeki görevi de belirtilmelidir. Bununla birlikte kişinin ülkeye giriş ve çıkış tarihinin de belirtilmesi gerekiyor; talep dilekçesinde bu tarihlere yer vermeyi unutmayın. Kanada ticari vize dilekçesinde talepte bulunurken ülkede herhangi bir şekilde kişinin durumlarının masraflarının karşılanması gerektiği de yazılmalıdır; bu durumları da bildirdikten sonra Kanada ticari vize dilekçesini konsolosluğa gönderebilirsiniz. Dilekçenin ardından bekleyeceğiniz süre zarfı da konsolosluğun iş günleri içerisinde 5 ila 7 gün civarıdır; bu durumun ardından konsolosluk size dilekçe hakkında bilgilendirme de bulunacaktır. Şimdiden iyi şanslar diliyoruz.

Kanada Ticari Vize Dilekçe Örneği 2022

Kanada ticari vize dilekçeleri İngilizce olarak çalışılan firmanın antetli kağıdına hazırlanmalı ve hazırlanırken aşağıda da belirtildiği gibi Türkiye’ de çalışmaya devam edilen firmanın bilgilerine, firmada kaç yıldır çalışıldığına, aylık olarak alınan maaşa veya ekstra bir kazanç var ise eklenmelidir.

Kanada vizesi dilekçe örneği 

                                                                                                                            …./…/2022                                                           

To Embassy General of Canada

Dear Sir / Madam 

This is to certify that…personelin ad ve soyadı… is an personnel at …çalışılan firmanın adı…….  and is working as a …firmada çalışılan pozisyon….since …../ …./ 2010 (işe başlama tarihi). His monthly salary is …maaş olarak alınan tutar……TRY with bonus. ( ek kazançlar)

He / She will visit your country for business negotiations between dates.

 …/…/2022 - …./…./2022 

All costs will be paid by the our company.

We guarantee that she will return to the country on the date of departure stated above.
If you have any other questions or requests for documents, please contact us.
Thank you for your kind assistance.

Best Regards,

Kaşe + imza

   Kanada Ticari Vize Dilekçe Örneği  (İndirmek İçin Tıklayınız!!)

TOP ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp