Kanada Üniversite Eğitimi

Kanada Üniversite Eğitimi 2022

Kanada üniversite eğitimi açısında dünyanın en iyi ülkeleri arasındadır. Kanadalı yetişkinlerin yüzde 51’i lisans düzeyinde eğitime sahiptir. Kanada, yetişkinlerin yükseköğretim düzeyinde eğitim alması açısından dünyada birinci sıradadır.

Kanada’da bulunan devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler yabancı öğrencilere ücretlidir. Üniversitelerin fiyatları eyaletlere göre farklılık göstermektedir. Üniversite eğitimi yabancı ülkelerden gelenler için pahalıdır. Ancak Kanada’da her bütçeye uygun üniversite bulmak mümkündür. Kanada üniversite diploması dünya genelinde en saygın üniversite diplomalarından birisidir.

Kanada Üniversitelerinde eğitim almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının herhangi bir sınava girmelerine gerek yoktur. Liseyi bitiren ve not ortalaması 65’in üstünde olan herkes Kanada Üniversitelerine kabul edilmektedir. Öğrencilerin okul içi ve okul dışındaki performansları, katıldıkları spor, müzik, tiyatro, seminer gibi aktiviteler üniversite kabulünde dikkate alınmaktadır.

Kanada Üniversiteleri tarafından kabul almanın ön şartı İngilizce dil yeterliliğidir. İngilizce dil yeterliliği İLETS ya da TOEFL gibi testler ile ölçülmektedir. Ancak bu testlerden geçemeyen öğrenciler Kanada Üniversitelerinde İngilizce hazırlık okuyarak üniversitelere kabul alabilir.

Kanada’daki Üniversitelerin eğitim süresi 4 yıldır. Öğrenciler bu 4 yıllık eğitimlerinde haftada 20 saat yarı zamanlı çalışabilmektedir. Bu şekilde hem çalışıp hem de eğitim alabilirler ve kendilerini iş hayatına hazırlayabilirler. Ayrıca Kanada Üniversitelerinden mezun olan birisi 3 yıl daha Kanada’da kalıp çalışabilir.

Kanada’da en çok tercih edilen bölümlerin başında mühendislik, mimarlık, finans, işletme, elektrik elektronik ve bilgisayar bölümleri gelmektedir. Ayrıca sanat ve sosyal bölümlerde çokça tercih edilmektedir.

Kanada’daki Üniversitelerin eğitim ücreti eyaletlere, okullara ve bölümlere göre değişmektedir. Ancak ortalama olarak 10.000 ile 20.000 Kanada Doları arasında değişmektedir.

Kanada’da bulunan bazı okullar şu şekildedir;

 • British Columbia Üniversitesi
 • Victoria Üniversitesi
 • Queen’s Üniversitesi
 • Thompson Rivers Üniversitesi
 • Brock Üniversitesi
 • Ryerson Üniversitesi
 • Saint Mary's Üniversitesi
 • Trinity Western Üniversitesi
 • Winnipeg Üniversitesi
 • Acadia Üniversitesi
 • Mount Royal Üniversitesi
 • Newfoundland Memorial Üniversitesi
 • Lakehead Üniversitesi

Bu makale de ilginizi çekebilir: Kanada Vizesi

Kanada'da Üniversite Okumak

Eğitim tüm insanların yaşamında başlı başına özel önem arz eden bir olgudur. Tüm bunların yanı sıra iyi bir eğitimin açamayacağı kapı yoktur. Eğitim alırken zorunlu eğitim bittikten sonra üniversite eğitimi almak için insanların karşısına sadece ülkemizde değil, dünyanın değişik yerlerinde defarklı seçenekler çıkar. Bunlar içinde Kanada'da üniversite okumak başlı başına özel bir yer teşkil eder. Kanada bilindiği gibi Amerika Kıtasının kuzeyinde yer alan bir ülkedir. Aşağıda verilen detaylarından da net bir biçimde anlaşılacağı gibi bu ülkede eğitim almanın kendi içinde çok önemli avantajları vardır. Kanada’da Türk öğrencilerin üniversite eğitimi alması için belli başlı bazı kriterleri taşıması gerekir. Bunların en başında lise diploması not ortalamasının en az 70 olması gerekir. 80 not ortalaması ise daha ileri düzeyde eğitim veren okullarda istenen bir durumdur. Bunun dışında elbette TOEFL ya da IELTS sınavlarından istenen düzeyde notun alınması gerekir.

Kanada Üniversite Eğitimi Almak İçin Nasıl Bir Yer?

Kanada’da üniversite eğitimi almak için istenen kriterleri üstte bu şekilde ifade ettikten sonra şimdi de merak edilen bir diğer soru olan Kanada üniversite eğitimi almak için nasıl bir yer sorusunun yanıtını en anlaşılır bir biçimde vermek gerekir. O noktada da verilebilecek olan bilgiler ana hatları ile şöyledir. Kanada dünyanın en gelişmiş yaşam kalitesi son derece yüksek olan ülkelerinden bir tanesidir. Dolayısı ile bu durum eğitimlere de yansır. Dünyada ilk bine hatta ilk yüze giren birçok köklü eğitim kuruluşu vardır. Bu eğitim kurumlarında alanında kendini kanıtlamış uluslararası olan bilinen son derece saygın bilim insanları eğitim verir. Bunun yanı sıra ülkede eğitim alırken öğrencilerin kendilerini geliştirmesine fırsat yaratan birçok alan vardır. Ülke dünyada eğitim alınabilecek en iyi ülkelerden bir tanesidir. Çok sayıda aktivite bulunur. Ülke öğrencilerin yaşamını her anlamda kolaylaştırır. Üniversitelerin içinde kütüphaneler, spor alanları, bilim kulüpleri yer alır.

Kanada Üniversite Eğitim Sistemi

Son olarak da  Kanada üniversite eğitim sistemhakkında bilgi vermek gerekir ise bu konuda da şu bilgileri verebiliriz. Kanada’da üniversite eğitimleri Collage ve üniversiteler olarak iki ana başlık altında toplanır. Dünyanın en güvenli ülkelerinden olan Kanada’da üniversite eğitimi ülkemizde olduğu gibi hem devlet hem de özel üniversitelerde verilir.  Okulların süresine gelindiğinde ise temelde üniversite eğitimleri dört yıldır. Lakin bazı teknik alanlar ve hukuk alanında ise eğitim süresi bazen 5 bazen ise altı yıla kadar uzar. Tıpkı Amerika Birleşik Devletlerinde olduğu gibi bu ülkede de üniversite eğitimi paralıdır. Eğitim ücretleri okula, okulun bulunduğu eyalete, eğitim alınan bölüme göre değişiklikler gösterir. Ülkede yer alan üniversitelerin birçoğunun YÖK tarafından denkliği bulunur ve ekstra bir sınava girilmesine gerek kalmaz.Sanat, mühendislik gibi birçok alanda eğitim olanağı mevcuttur.

Kanada'da Öğrencilik

Kanada’daki eğitim kurumunda eğitim almayı isteyen kişi mutlaka bir eğitim izni başvurusu yapmak zorundadır. Kanada vatandaşı olmayan kişi alacağı eğitim izni ile eğitim izinin de belirtilen ders ve programlar süresince Kanada’da onaylı eğitim kurumun da eğitim alabilir.
Kanada’da eğitim alma için eğitim izni almaya gerek olmayan durum şunlardır:
Kanada’da katılacak eğitim programı süresi 6 aydan kısa ise,
Kanada’da ki yabancı bir temsilci aile üyesinden biri ise ya da görevli ise,
Yabancı bir silahlı kuvvetin üyesiyseniz Kanada’da eğitim almak için eğitim izini almanıza gerek yoktur.
*Bu durumda eğitim izni almaya gerek yoktur fakat Kanada öğrenci vizesi almak gerekmektedir.
Eğitim izini, Kanada vatandaşı olmayan ancak Kanada’daki tanınmış eğitim kurumunda eğitim almak isteyen öğrencinin mutlaka alması gereken bir evraktır. Eğitim izni ile Kanada eğitim gören öğrencinin aşağıdaki koşulu yerine getirmesi gerekmekte:
DLI kayıtı her zaman yaptırmış olmalıdır.
Öğrencinin programını tamamlamak için ilerleme kaydetmesi gerekmektedir.
Eğitim izninde belirtilen koşula saygı gösterilmeli.
Gerekliliği yerine getiremeyen öğrenci eğitimini bırakmalı ve izninin süresi biter bitmez de Kanada’yı terk etmeli.
Eğitim izniniz kişisel duruma göre katılabileceğiniz eğitim seviyeleri, Kanada’da çalışıp çalışamayacağını ve eğitimi sona ereceği tarih gibi bazı bilgi yer alır. Eğitim izni vize değildir. Yalnızca eğitim izniyle Kanada’ya seyahatler edemezsiniz. Kanada’ya seyahat edebilmek için mutlaka Kanada öğrenci vize almanız gerekmekte. Kanada öğrenci vizesi eğitim izninizle beraber verilmektedir.

Kanada Üniversite Ücretleri

Kanada üniversite fiyatı yıllık 25 bin ve 50 bin Kanada Dolar arasında değişiyor. Üniversitenin ücreti her dönem başı ödenmek zorunda. Kanada Üniversitesi burs verebilmektedir. Üniversite başarılı ve maddi durumu iyi olmayan öğrenciye çeşitli oranda burs verebiliyor. Kanada üniversite eğitim birçok öğrencinin merak ettiği konudur. Kanada ülkesi eğitimi olarak dünyanın en iyi eğitim kurumuna sahip olan ülkenin başında geliyor. Kanada yaşama seviyesi üst düzey olduğu bir ülke. Kanada Üniversitesi dünya genelinde çok tercih edilen üniversite arasında yer alır. Eğitim sistemleri ve üniversitesiyle öğrencinin ilk tercih ettiği ülkeden olan Kanada kültürel bakımdan da dünyanın en ilginç çekici ülkesi arasında yer alıyor. Kanada gerek eğitimi gerek yaşam seviyesi gerekse de üniversite eğitimleri sonrasında fayda sebebiyle yıl içerisinde binlerce eğitim başvurusu alıyor. Kanada Üniversitesi diploması olan mezun öğrenci 2 yıl Kanada'da kalma imkânı sahip olmakla beraber iş bulma için de şanslı oluyor. Ülke genelinde yaklaşık 100 tane üniversite bulunmakta. Kanada genelinde tek eğitim sistemi denetleyen kurum yoktur. Kanada'da şehir, eyalet veya federal olarak üç farklı eğitim sistemleri denetim kurumu vardır. Her eyaletin farklı standartı ve farklı müfredat bulunur. Bununla beraber eğitim standardını koruyan ve denetim yapan eğitim bakanlıkları vardır. Kanada Üniversitesinden alınacak diplomanın ülkemizde YÖK Denliği' ne bir sorun yaşanmamakta. Kanada Üniversitesi'nin eğitim dili İngilizce. Kanada'da üniversite eğitim almak için seviyeniz yeterli olması gerekir.

Kanada Vize Randevusu ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

TOP ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp