Kanada Çalışma Vizesi

Kanada Çalışma Vizesi 2022

Bir Kanada çalışma vizesiyle Kanada’ya giderek Kanada istihdam piyasası dâhil olabilmek için Kanada’ya çalışma üzere gidecek yabancı uyruklu kişinin yaptığı mesleğe son derece ihtiyaç duyuluyor olmakta ve Kanada içerisinde oluşmuş olan eleman açığı doldurulamaması gerekmekte. Bu eleman açığını yabancı işçinin Kanada’ya giderek orada istihdam edilmeleri ile kapatılması Kanada ekonomisine çeşitli yarar sağlayacağına ait bir izlenim yaratılmış olması gerekmekte. Bu kategori de başvuru yapabilecek kişinin genellikle yüksek eğitim sahipleri ve revaçta olan meslek grubundan olması tercih edilmekte. Üniversitede araştırma görevlisi olarak görev yapan, tarım, gıda, petrol gibi endüstrisinde çalışan ve bilgisayar teknolojisi ile ilgili mesleğe sahip olanlar örnek olarak verilebilirler. Bazı meslek grubundan Kanada çalışma vizesi alarak Kanada’da çalışmak başlayan kişi 2 yıl tam zamanlı olarak çalıştıktan sonra göçmen başvurusunda bulunabilmektedir. Yükseköğrenim gerektirmeyi meslek grubuna sahip olan kişi de Kanada çalışma vizesi alarak Kanada gidebilmektedir. Hasta ve çocuk bakıcı, inşaat işçisi, ağır sanayi makinaları operatörü, çiftçi gibi kişi için de başvuru seçeneği mevcuttur. Kanada’ya göçmen olarak ya da bir çalışma vizesi ile gidilerek orada yaşamanın ön koşulundan biri olan belli bir seviyede İngilizce ya da Fransızca konuşmak ve anlamak mecburiyeti tüm meslek grubundaki kişi için geçerlidir. Vasıflı işçi, Kanada ekonomisine sağlayabileceği katkıya göre değerlendirilerek, sürekli çalışmak izni alabilir, kalıcı olarak Kanada yerleşebilir ve Kanada’da çalışabilir. Express Giriş yöntemi kullanarak bazı program kapsamında Kanada çalışma vizesini alabilirsiniz.

Kanada Vize Başvuru Formu ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

Kanada Çalışma Vizesi Nedir?

Kanada çalışma vizesi, Kanada’ da çalışmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çalışma iznini de almaları için başvurmaları gereken bir vize türüdür. Kanada ekonomik olarak ferah bir düzeyde olduğu için bir çok ülkeden çalışma amaçlı başvurular almaktadır. Bu başvurularda aradığı en önemli şart kendi ülke vatandaşlarından birinin o işi yapıp yapamadığı konusudur. Ülke içerisinde personel açığının olduğu meslek dallarından biri üzerinden bir iş teklifi alındığında vizenin onaylanması daha kolay olmaktadır.

Kanada çalışma vizesini ülke içerisinde bir işyeri açarak da almak mümkündür. Ancak Kanada devletinin bu konuda yerine getirilmesini istediği bazı şartlar vardır. Bu şartlardan en önemlisi vize başvurusu yapanın daha önce yurt dışına kendisine ait bir iş yerini en az 12 ay süre ile işletmiş olması. Bu şartı yerine getirenlerin vize başvuruları genellikle olumlu olarak sonuçlanmaktadır. Kanada ülke olarak vize başvurularını oldukça sıkı kurallarda işleme almaktadır.

Kanada Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada çalışma vizesine başvuruda bulunabilmek için ilk olarak Kanada’ da bulunan bir iş yeri ile temasa geçip iş başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Bu başvurulan firma işe alım gerçekleştirecekse ülkesine bu özelliklerde birini istihdam etmesi gerektiğini ve Kanada içerisinde de bu özelliklerde birini bulamadığını ispatlaması önemli bir şarttır. Sonrasında işe alımının olması planlanan personele gönderilen bir davetiye mektubu ile çalışma vizesi başvurusu işlemlerine başlanılabilir. Vize başvurularında bulunurken dilenirse Kanada Konsoloslukları tarafından da yetki verilen vize danışmanlık firmalarından destek alınabilmektedir. Bu firmaların konusunda uzman personelleri sayesinde vize başvuru süreçleri uzamadan olumlu olarak sonuçlanmaktadır. Bireysel olarak veya bir vize danışmanı firma aracılığıyla Kanada konsolosluklarına işyerinden gelen davet mektubu ve diğer gerekli evraklar ile çalışma vizesi başvurusunda bulunulabilir. Konsolosluklara vize başvurusu esnasında teslim edilecek evraklarda bir hata veya eksiklik olmaması vize başvuru sonucunun olumlu olarak sonuçlanmasında önemli bir şarttır.

Kanada Çalışma Vizesi Nereden Alınır?

Kanada çalışma vizesi için başvuruları Kanada Konsolosluklarından, Ankara’ da bulunan Kanada Göçmenlik, Mültecilik ve vatandaşlık bürosundan ya da bu büronun web sitesinden online olarak yapılabilmektedir. Vize başvurularında bulunurken konusunda uzman bir vize danışmanlık firmasından destek alınabilir ve prosedürlerde destek alınabilmektedir. Kanada vize başvurularında bir çok evrak talep etmekte olup bu evrakların incelenmesinde çok hassas davranmaktadır.

Vize evrakları arasında en önemlisi denilebilecek vize başvuru formunu almak için Kanada Konsolosluğuna veya Göçmenlik Bürosuna kadar gitmeye gerek olmadan internetten bulunabilir veya çalışılan yetkili vize danışmanlık firmasından talep edilebilmektedir. İstenilen evrakların içerisinde Kanada’ daki firma tarafından hazırlanmış olan davet mektubu da eklenmeli ve evrakların güncel bilgilerle eksiksiz ve hatasız olarak hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir. Evraklarda bir tutarsızlık olması durumunda başvurulan vizenin sonuçlanma süresi uzayabilir veya vize başvurusu olumsuz olarak sonuçlanabilir.

Kanada Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kanada çalışma vize başvuruları Kanada Konsolosluklarına, Kanada Büyükelçiliği tarafından yetki verilen vize danışmanlık firmaları aracılığıyla Kanada Büyükelçiliğine ve Ankara’ da bulunan Kanada Göçmenlik, Mültecilik ve vatandaşlık bürosundan gerçekleştirilebilir. Başvuru evrakları teslim edildikten sonra bütün evraklar Kanada Büyükelçiliğinde değerlendirilmektedir. Kanada Devleti vize başvurularının sonuçlandırılmasında Kanada Büyükelçiliği’ yetkili birim olarak görevlendirmiştir.

Kanada çalışma vizesi başvurularının sonuçlanma süresi Büyükelçilik tarafından 11 ile 15 iş günü arası olarak belirtilmiştir. Daha öncesinden alınmış olan ABD vizesi var ise başvurunun sonuçlanma süresi 5 iş günü olarak belirtilmektedir. Ancak bu süreler net değildir. Büyükelçiliğin yoğunluğuna ve resmi tatillere göre vizelerin sonuçlanma sürelerinde değişiklikler olmaktadır. Büyükelçiliği bazı vize başvuru evraklarında eksiklikler görüp tekrar evrak talebince bulunabilir veya hatalı evraklarda düzeltmeler talep edebilmektedir. Böyle durumlarda vizelerin sonuçlanma süresinde artışlar yaşanacaktır. Planlanan seyahat tarihinde bir aksaklık olmaması açısından Kanada çalışma vizesi başvurularını 90 gün öncesinde yapmak aksaklıkların önüne geçecektir.

TOP ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp