Kanada Vatandaşlık Şartları Nelerdir? Kanada Vatandaşlığı

Kanada Vatandaşı Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Dünyanın en gelişmiş ülkesinden biri olarak bilinen Kanada, doğal yolla alınan vatandaşlığın yanında sonradan vatandaşlık kazanmak imkânı da sunmaktadır. Kanada vatandaşlığı başvurusu yapma isteyen bireyin bazı şartı karşılıyor olması gerekmekte. Aşağıda Kanada vatandaşı olmak için sağlanma gereken şarta yer verilmiştir.
Kanada’da doğma.
Annenin ya da babanın Kanada vatandaşlığı bulunması.
Kanada’ya göçmen programında Kanada’ya gitme.
Kanada’da belirli bir süreli oturum izni ile ikamet etme.
Bir Kanada vatandaşı ile evlenme.
Kanada’ya sığınma taleplerinde bulunma.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için sonradan Kanada vatandaşı olmak öncelikle bir göçmen programına dahil olarak burada göçmenlik statüsü ile üç yıl geçirdikten sonra alınabilmekte. Bireyler oturum izni ile Kanada da ikamet süresini doldurduktan sonra Kanada vatandaş başvurusu yapma hakkını kazanmaktadır.
Bireyler Kanada vatandaşlığını aldıktan sonra ülke içinde herhangi bir ikamet etmek zorunluluğu bulunmamakta. Vatandaşlık alındıktan sonra başvuru sahibi istediği ülkelerde yaşama hakkına sahiptir.
Kanada’da yabancı uyruk diplomat bir aile çocuğu olarak dünyaya gelen kişilere Kanada vatandaşlığı hakkı verilmez. Ayrıca daha önce de herhangi bir sebepten Kanada vatandaşlığı iptal edilen birey de yeniden vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkına da sahip değildir. Kanada vatandaşlık işlemini başlatarak süreci tamamlamada vazgeçen birey için de ne yazık ki ikinci bir başvurma hakkı bulunmamakta. Gerekli başvuruları prosedürlere uygun yapmak tavsiye edilmektedir.

Kanada Vatandaşlık Şartları Nelerdir?

  • Kanada vatandaşlığı başvurunuz kabul edilebilmesi için aşağıdaki kriter dikkate alınmaktadır:
  • Kanada oturma izni sahibi olup olmadığı.
  • Kanada'da yaşadığı süre.
  • Gelir vergisi beyanları.
  • Dil becerisi.
  • Kanada'yı ne kadar iyi tanıdığı.
  • Yasak, kanunlar.
  • Kanada Oturma izni sahibi olan.

Kanada oturum izni sahibi olarak Kanada’da yaşanıyorsa yaşınızın herhangi bir önemi yoktur. Ve aşağıdaki şartı yerine getirmeniz gerekmekte:

Kanada oturma izni sahibi olarak yerine getirmek gereken tüm koşulu yerine getirmiş olmalısınız.

Göçmen ya da dolandırıcılık nedeniyle herhangi bir inceleme geçirmemiş olmanız gerekmektedir.

Kanada yetkilisi tarafından ülkeyi terk etmek için bir emir almamış olmanız gerekir. Kanada vatandaşlığı başvurusu yapabilmek için Kanada’da fiziksel olarak bulunmak gereken belli bir süre var. Kanada’da bulunduğu bu süre içerisinde Kanada oturma izni sahipleri statüsüne olmanız.

Kanada’da doğmuşsanız, Kanada Vatandaş Yasası’nda yapılan değişiklik nedeniyle Kanada vatandaşlığı hak kazandıysanız, eğer Kanada vatandaşlık için yaptığınız başvuru kabul edildi ise, Kanada sınırı dışında doğmuş olmanız rağmen ebeveyninizden en az biri Kanadalı ise Kanada vatandaşlığı alabilirsiniz. Kanada’da yabancı diplomatik bir ailenin çocukları olarak doğduysanız, Kanada vatandaşlığı iptal edildiyse, Kanada vatandaşlık başvurunuzdan vazgeçtiyseniz ve yeniden başvurular yapmadıysanız Kanada vatandaşlığı alamazsınız. Bir Kanada vatandaşıyla evlendi iseniz, Bir Kanada vatandaşı tarafından evlat edindiyseniz, bir mülteci olarak Kanada’ya kabul edilmişseniz, Kanada’da süresiz oturma izni ile uzun yıllar boyunca yaşadıysanız otomatik olarak Kanada vatandaşı olmazsınız ancak Kanada vatandaşlığı için başvuru yapılabilir.

TOP ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp