×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Fransa Duyurular

Fransa Konsolosluğu Duyuru

Sahte Vize başvuru sitelerine karşı uyarı

Fransa Konsolosluğu, vize başvurularını, yetkilendirilmiş olan aracı kurum VFS Global aracılığı ile kabul etmektedir. VFS Global Fransa vize başvurusu için yetkili tek aracı kurumdur. Bazı sahte internet sitelerinin, Fransa vize başvuru sahiplerinden para almak amacı ile kendilerini aracı kurum olarak tanıtmaktadır. Fransa Konsolosluğu olarak, Fransa vize başvurusu yapacak kişileri, dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz ve internet üzerinden bir ödeme yapmamaları gerektiğini bildiriyoruz.

Fransa vize başvurusu için fotoğraf ölçüsü

Fransa’ya seyahat edecek olan kişilerin vize başvurusu için hazırlaması gereken fotoğraf Fransa biyometrik fotoğraftır. Fransa vize başvurusu için biyometrik fotoğraf hazırlayacak olan kişiler 35X45 mm boyutunda olmalıdır. Ayrıca biyometrik fotoğrafın beyaz ya da gri fon üzerinde çekilmesi ve biyometrik fotoğraf özellikleri taşıması önemlidir.

Fransa Resmi Tatilleri

Fransa Konsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti ve Fransa resmi tatillerinde hizmet vermemektedir. Başvuru inceleme sürelerinin resmi tatillere denk gelmesi durumunda başvurunun incelenme süresi uzamaktadır. Resmi tatiller iş günü içerisinden sayılmamaktadır. Konsolosluk bu günlerde kapalıdır.

Fransa Vizesi Açıldı Mı 2022?  

Kişiler Fransa vize başvuru işlemlerini önceden olduğu gibi yürütebilecekler. Fransa vizesi işlemlerinde aranan tek şart Avrupa Birliği’nin onayladığı aşılardan olmuş olmak. İki doz Avrupa Birliği onaylı aşı olmayanların Fransa vize talepleri reddedilecek.  

Önemli Bilgiler:  

 • Kabul edilen aşılar: AstraZeneca (Vaxzevria), Moderna ve Pfizer-BioNTech.  
 • Kişilerin seyahatleri için ibraz etmeleri gerekenler:  
 • Seyahatlerinden 14 gün önce Covid-19 temaslısı olmadıklarını dair belgelerini imzalamaları gerekmektedir.
 • İmzalanan evrakın havayolu şirketi ve hudut polisine ibraz edilmesi gerekmektedir. 
 • 18 yaşından küçük kişiler ise aşılı olup olmadıklarına bakılmaksızın aynı prosedüre tabidirler. 
 • Negatif PCR testinin sonucu (maksimum 72 saat öncesini gösteren) teslim edilmelidir.
 • Bir antijen testinin sonucu (varıştan en az 48 saat önce) teslim edilmelidir. 
 • İki doz aşılamanın resmi kanıtı teslim edilmelidir.

Yukarıdaki şartlara uygun ve eksiksiz seyahat eden kişilere Fransa’da karantina ve test uygulamaları yapılmamaktadır. 

Kişiler bireysel vize başvurusunda bulunmak istemezlerse Fransa dış temsilcilikleri tarafından onaylanmış acenteler aracılığıyla başvuruda bulunabilirler.  

Fransa uçuşlarında PCR test istenmektedir.  

Türkiye’den Fransa’ya Kimler Seyahat Edebilir?

Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylanan aşıyı vurulmuş kişiler 17 Haziran 2022 itibari ile Türkiye’den Fransa’ya seyahat edebilir. Hudut kapısında aşağıdaki belgeler sunulmalıdır.

 • Başvuru sahibi kısa süreli konaklayacak ise maddi kaynaklarını ve Fransa konaklama yerini gösteren belgeler,
 • Uzun süreli ise ikamet adresi Fransa’da ise oturum kartı

Türkiye’den Fransa’ya hangi aşıyı olanlar seyahat edebilir? Avrupa İlaç Ajansı’nın onaylamış olduğu Moderna, Astra Zeneca, BioNTech Pfizer aşılarının ikinci dozunu olduktan sonra 7 gün geçmiş ise ya da Johnson & Johnson aşısının tek dozunu vurulmanın ardından 28 gün geçmiş kişiler aşılanmış olarak kabul edilir.

Aşılanmamış kişilerden sadece İçişleri Bakanlığı’nın sayfasında belirtilmiş kişiler Fransa’nın Avrupa Kıtası topraklarına girebilir.

 • Fransız vatandaşlarının yabancı eşleri ve çocukları
 • Birincil ikamet adresi Fransa’da bulunan AB ve Avrupa Serbest Ticaret üyesi ülkelerin yabancı eşleri ve vatandaşları
 • Havaalanının uluslararası transit alanında azami olarak 24 saati geçirecek olan kişiler.
 • Fransa’da konsolosluk, diplomasi hizmeti veren ya da uluslararası bir teşkilatta görevli olan kişiler, eşleri ve çocukları

Fransa Covıd-19 Kapsamında 2022

Tüm dünya son 2 yıldır Covid-19 salgını ile mücadele etmektedir. Birçok ülke bu süreçten ekilenmiş ve bir takım tedbirler almıştır. Fransa’da ülkesindeki pandemi salgınını yönetmek için bazı tedbirlere başvurmuştur.

4 Aralık 2022 tarihinden itibaren Avrupa Birliği dışından Fransa’ya gelmek isteyen kişiler aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

Aşı olanlar için

 1. Fransa’ya seyahat edeceğiniz uçağa binmeden 48 saatten kısa bir süre içerisinde alınmış olan antijen ya da PCR testinin negatif sonucu,
 2. Covid-19 semptomlarına sahip olunmadığı ve pozitif bir vaka ile temaslı olunmadığına dair yeminli beyan,
 3. Başvuru sahibinin aşı durumunu gösteren belge,
 4. Varış noktasında SARS-CoV-2 testi taramasına tutulacağının kabul edildiğine dair yeminli beyan.

Aşı olmayanlar için;

 1. Uçağa binmeden önceki 48 saat içerisinde alınmış PCR testi ya da 24 saatten kısa süre içerisinde alınmış antijen testi negatif sonucu,
 2. Covid-19 semptomlarına sahip olunmadığı ve pozitif bir vaka ile temaslı olunmadığına dair yeminli beyan,
 3. Fransa’ya giriş yaptıktan sonra antijen testine ya da biyolojik olarak muayeneye tutulacağının kabul edilmesine dair yeminli beyan
 4. Karantina süresi boyunca bulunacak olan yerin adresini doğrulayan belge.

Covid 19 Kapsamında Fransa Vizesi İle İlgili Son Durum Nedir?

Covid 19 kuralları kapsamında vize işlemlerinin ve yurt dışı seyahatlerinin nasıl yapılacağı herkes tarafından merak edilmekte. Merak edilen ülkelerden birisi de Türkiye’den sıkça seyahat yapılan Fransa. Fransa dış temsilciliklerinden covid 19 kapsamında yapılan en güncel açıklama ise şöyle: 

Fransa dış temsilcilikleri vize işlemlerinin güncel olarak devam ettiğini buna ek olarak pandemi kapsamında önlemler alındığını da ekledi. 

Fransa ve Türkiye Arasındaki Covıd-19 Seyahat Koşulları 2022

Türkiye, Fransız makamlarının aldığı karar ile 29 Ağustos 2022 tarihinden beri kırmızı bölgeler arasında yer almaktadır. Fransa’dan Türkiye’ye seyahat edecek olan kişiler aşağıdaki durumlarda seyahatlerini gerçekleştirebilir.

 • Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylanmış Astra Zeneca, BioNTech Pfizer ve Moderna aşılarının iki dozunu yaptırmış olan kişiler,
 • Kovid-19’a yakalanıp daha sonra Astra Zeneca, BioNTech Pfizer ve Moderna tek dozunun yaptırılmasından sonra 7 gün geçmiş olan kişiler,
 • Johnson & Johnson aşısının tek dozunu yaptırmış olan kişiler.

Türkiye’den Fransa’ya gidecek olan kişiler 29 Ağustos 2022 tarihinde alınan karar ile uçağa binmeden aşağıdaki belgeleri ibraz etmelidir.

 • Uçağa binmeden 48 saat içerisinde yapılmış olan antijen ya da PCR testinin negatif sonucu,
 • Kovid19 belirtisinin olmadığını ve herhangi bir Kovid-19 vakasına temas etmediğini dair taahhüt beyanı,
 • Aşı belgesi,
 • Fransa’ya varışta SARS-CoV-2 testine ya da virüs taramasına tabi tutulmayı kabul eden taahhüt

12 yaş üstü Türkiye vatandaşları aşağıdaki durumlarda aşılanmış kabul edilmektedir;

 • Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylanmış Astra Zeneca, BioNTech Pfizer ve Moderna aşılarının iki dozunu yaptırmış olan kişiler,
 • Kovid-19’a yakalanıp daha sonra Astra Zeneca, BioNTech Pfizer ve Moderna tek dozunun yaptırılmasından sonra 7 gün geçmiş olan kişiler,
 • Johnson & Johnson aşısının tek dozunu yaptırmış olan kişiler.

Fransa Covid-19 Koronavirüs Uçuş ve Seyahat Kısıtlamaları

Fransa’ya seyahat edecek olan kişiler, Covid-19 nedeni ile uçuş ve seyahat kısıtlamaları hakkında aşağıda bilgi verilmiştir.

Türkiye’den Fransa’ya gidecek olan kişiler 29 Ağustos 2022 tarihinde alınan karar ile uçağa binmeden aşağıdaki belgeleri ibraz etmelidir. Türkiye’den Fransa’ya aktarmasız şekilde Fransa’ya seyahat etmek isteyen kişiler;

 • Mücbir sebep sunulmalıdır.
 • Uçağa binmeden 48 saat içerisinde yapılmış olan antijen ya da PCR testinin negatif sonucu, 12 yaşına gelmemeiş olan çaocuklar muaftır.
 • Kovid19 belirtisinin olmadığını ve herhangi bir Covid-19 vakasına temas etmediğini dair taahhüt beyanı,
 • Fransa’ya varışta antijen testi yaptırmalıdır,
 • 11 yaşını geçmiş yolcular SARS-CoV-2 testine yada virüs taramasına tutulmayı kabul ettiğine dair taahhüt beyanı
 • Yolculuğun öncesinde 14 gün içerisinde Covid-19 vakası ile temas edilmediği
 • Kovid-19 belirtisinin gösterilmediği,
 • Fransa’ya varışta alınan valilik kararına göre 10 günlük karantinaya uyulacağının taahhüdü. Bu kurala uymayan kişiler 1000 Euro para cezası bulunmaktadır. Karantina masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

Fransa Covid-19 Koronavirüs uçuş ve seyahat kısıtlamaları için yukarıda bilgi verilmiştir. Ancak güncel bilgi için Fransa Konsolosluğu’nun resmi internet sitesini ziyaret etmelisiniz.

TOP