×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Fransa Üniversite Eğitimi

Fransa Üniversite Eğitimi Vizesi

Fransa üniversite eğitimi konusunda Avrupa standartlarına uygun olmasına rağmen, kendi ulusal özelliği de vardır: diploma sistemlerindeki farklılıklar, akademik dereceler, eğitim sürecini döngülere ayırma konusunda.

Üniversitelerde eğitimin ana aşamaları lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleridir. Lisans derecesi öğrencileri, Fransa’daki üniversite eğitimlerinde üç yıl okuduktan sonra, yüksek lisans derecesi beş yıl sonra ve doktora ise üniversitede sekiz yıl okuduktan sonra alınabilir. Fransız diplomalarının özel denklik sistemi sayesinde, öğrenciler eğitim alanlarını değiştirebilir, diğer üniversite ve fakültelere geçebilirler. Ayrıca Fransa'da yüksek öğrenimin faydalarından biri olarak kabul edilir.

Fransız yüksek öğretim sistemi, örneğin sadece üniversitede okumak gibi tek bir yüksek öğrenim elde etme yolu seçmeyi önermez (öğrencilerin çoğunluğunun okuduğu üniversitelerde olmasına rağmen).

Fransa’da Üniversite Okumak

Fransa ülkesinde her okulun kendine has bir giriş şartı olur. Fransa’da üniversite okumak kolay değildir; başarı, emek ve azim ister. Değerlendirme kısmında üniversite, başvuru yapan yabancı ülke insanını başvurduğu okula uygun olup olmamasını, Fransızca seviyesini ölçer. Fransa’da yer alan üniversitelerde sınıf içerisindeki öğrenci eğitim performansının aynı seviyede yer almasına dikkat edilir. Bunun sonucunda da sınıf içi eşitsizlik önlenmiş olur. Fransa üniversiteleri kendi vatandaşlarıyla dışarıdan gelen öğrenciler arasında hiçbir zaman ayrım yapmamaktadır. Fransa yasaları doğrultusunda kabul şartları, harç bedelleri ve diplomalar her daim eşittir. Fransa’da üniversite eğitimi almak bakımından ön kayıt yaptırmak gerekir. Bu ön kayıt için yabancı olan öğrenciler, Türkiye’de yer alan Campus France ofisinden randevu alıp başvuru yapmalıdır. Campus France’den onay almış olan öğrenciler Fransa vizesi için başvuru yapabilmektedir. Fransa üniversitelerinde uzmanlaşma konusuna her zaman önem veriliyor. Hizmet ve mühendislik sektörü gibi birçok alanda okulun bağlı olarak yer aldığı kısmın sosyo-ekonomik şartlarının da tesiri bulunmaktadır. Fransa’nın hemen hemen her bir yerinde, çok fazla sayıda uzmanlık alanı ile alakalı kaliteli eğitim verecek olan bir üniversite vardır. Toulouse Fransa’nın uçak sanayisi ile alakalı en önemli noktası, hatta merkez bölgesidir. Bunun yanı sıra burada yer alan üniversitelerin neredeyse tamamı uçak sanayi mevzusunda uzman hale gelmiştir. Rhona-Alp adlı bölge, Fransa ülkesinin ağır sanayisinin olduğu yerdir. Bu kısımdaki üniversiteler, bu duruma bağlı bir şekilde ilerleme kaydetmektedir. Fransa'daki en iyi üniversiteler arasında yer alan Sorbonne türündeki büyük üniversitelerde de turizm, sağlık, mühendislik ve sanat üzerine eğitim verilmektedir. Fransa’da lisans kaydı için olan ön kayıt, Campus France aracılığı ile yapılır. Master için de ilk önce öğrenci, eğitim almayı planladığı okuldan başvuru formu rica etmelidir.

Fransa Üniversite Eğitimi Kabul Şartları

Fransa Üniversite Eğitimi Kabul Şartları

Fransa Üniversite Eğitimi İçin Nasıl Bir Ülke?

Fransa üniversite eğitimi almak için oldukça avantajlı bir ülkedir. İngilizce konuşulmayan ülkeler arasında, içinde öğrenim gören yabancı öğrenci sayısı bakımından ilk sırada yer alan Fransa’da doktora derecesi alan her üç kişiden biri yabancı ülke vatandaşıdır.

Fransa'daki üniversitelerde hemen hemen her alanda temel bir eğitim alabilirsiniz. Yabancı uyruklu öğrenciler, yabancı diplomanın Fransa'daki eğitim programına uygunluğunun tanınmasına bağlı olarak herhangi bir eğitim seviyesinde eğitim kurumlarına kaydedilebilirler. Birçok ülkenin yükseköğretim kurumları, Fransız üniversiteleri ile öğrenci ve akademik değişim anlaşmaları imzalamıştır. Hem devlet hem de özel Fransız yüksek öğretim kurumlarının kalitesi, çeşitliliği ve özgünlüğü, onları sınıflandırmayı zorlaştırmaktadır.

Fransa Üniversite Eğitimi Sistemi

Fransa üniversite eğitimi almak için nasıl bir yer? Yurt dışında üniversite okumak isteyen kişilerin birçok avantajı bulunmaktadır. En iyi üniversitelerin bulunduğu Fransa da öğrencilerin yoğun olarak tercih ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. Hem öğrencilere sağlanan kaliteli eğitim koşulları hem de diğer birçok avantaj öğrencilerin Fransa’da üniversite eğitimi konusunda düşünmesine imkân tanımaktadır.

En iyi Fransa üniversitesinde okumak için öğrencilerin belli şartları taşıması ise gerekli olan durumlardan biridir. Dünya çapında üne sahip olan birçok üniversitenin yer aldığı bu ülkede üniversite eğitimleri 4 yıl sürelidir. Ancak bu ülkede bu eğitimleri alabilmenin en önemli şartı çok iyi derecede Fransızca bilmektir. Devlet üniversiteleri öğrencilerden Delf-Dalf sınav skoru aramaktadır.

Fransa Öğrenci Vizesi İşlemleri

Fransa Öğrenci Vizesi İşlemleri

Fransa üniversite eğitimi hakkında önemli detaylar (eğitim sistemi, eğitim ücretleri, en iyi üniversiteler, öğrenci vizesi) makalemizde. Fransa, günümüze bakıldığında dünya genelindeki en güçlü ekonomiye sahip olmasıyla dikkat çeken ülkelerin başında gelmektedir. Fransa’da yer alan ilgi çekici yükseköğretim kurumlarının sayısı da azımsanamayacak kadar çok olmaktadır. Fransa ülkesi, üniversite eğitimi konusunda birçok çeşitlilik de barındırır. Her öğrenci burada kendine uygun bir alanı rahatlıkla bulabilir. Fransa üniversite eğitimi açısından son derece güçlü olan ülkeler listesinde bile başlarda gelmektedir. Fransa yükseköğretim kurumları, Bakalorya adlı diplomaya sahip olan ve kişinin kendi gitmiş olduğu üniversitede yer alan önemli koşulları yerine getirmiş olması durumunda herkese açık olmaktadır. Fransa üniversite eğitim sisteminin görevi ise öğrencileri her daim araştırmaya, analitik yönlü olarak düşünmeye ve hızlı bir biçimde gelişen teknoloji olanaklarından da aktif olarak faydalanmaya doğru teşvik eden çağdaş bir düzeni temel olarak görür diyebiliriz. Fransa’da yer alan üniversite eğitim sistemi; üniversiteler, mimarlık okulları, uzmanlık ve sanat okullarından meydana gelmektedir. Fransa’da yer alan ve son derece geniş olan bir öğrenim ağı vardır.

Birçok farklı çeşitte diploma programlarını burada görebilirsiniz. Yükseköğretim kurumlarının her biri, öğrenimle alakalı olan nitelik kadar, uluslararası akademik diploma programlarını da göz önünde bulundurmaktadır. Fransa, dünya genelinde en çok yabancı öğrenci kabul eden ülkelerden biri olması ile de her daim dikkat çeker. Ülkede bulunan öğrencilerin yüzde on dörtlük bir kısmını yabancı öğrenciler oluşturur. Fransa’da üniversite okumak isteyen kişiler uluslararası standartlarda yer alan Bakalorya diplomasından almalıdır. Buna denk düşen bir diploma da kabul edilebilmektedir. Bu eğitime denk düşen bir eğitim almayan öğrenciler Fransa’da yer alan bazı eğitim kurumlarında bir senelik süre ile Baccalaureat eğitimine tabii tutulur. Campus France’den direkt olarak Bakalorya diploması için güncel şartların neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Fransa’da üniversite eğitimi farklı bir şekilde verilmektedir. Birçok ülkeye göre eğitim kalitesi son derece yüksektir. Burada okullar Grandes Ecoles yani Büyük Ekoller, sanat okulları, uzmanlık okulları ve mimarlık okulları olmak üzere farklı kategorilere ayrılmaktadır. Ülkede 87 tane devlet üniversitesi bulunuyor ve okullar öğrenciler araştırmaya yönelik olarak eğitim alırlar.

Grandes Ecoles yani Büyük Ekoller olarak bilinen üniversiteler çok prestijli üniversitelerdir. Bu üniversitelere kabul edilmek sanıldığından çok daha zordur. Bununla birlikte öğrenciler son derece zorlayıcı eğitimler alırlar. Bu okullarda öğrenciler işletme, sanat, ticaret, mimari gibi alanlarda farklı meslekler edinme şansı bulurlar.

Fransa Üniversite Eğitimi Başvuru

Fransa'ya uzun süreli çalışma vizesi için kayıt, MyVize Başvuru Merkezi ile yapılmaktadır.  Belgeleri göndermeden önce mutlaka MyVize ile iletişime geçin.

Vize başvurusu yaparken aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerekir:

 • Bankadan alınan ekstredeki tutar yılda en az 5.000 Euro olmalıdır
 • Öğrencinin pasaportunun mezuniyetten sonra en az 3 ay geçerliliği olmalıdır
 • Başvuru sahibi, öğreniminin başlangıcında 18 yaşında değilse, uzun süreli vize almak için bir ön şart, bir velinin iznidir.

Fransa'da eğitim veren üç tür üniversite vardır: üniversiteler, liseler ve lisansüstü eğitim veren okullar. Çoğu üniversite devlete aittir ve aslında diğer ülkelerdeki üniversitelerden çok az farklıdır. Ancak yüksek okullardaki eğitim sistemi ayrı bir açıklamayı hak ediyor. Bunlar, yıllık kayıtları 50 kişiyi geçmeyen küçük eğitim kurumlarıdır. Kural olarak, dar bir disiplin yelpazesinde uzmanlaşırlar (mühendislik, işletme, pedagoji gibi). İşletmeler veya devlet daireleri ile yakın ilişkiler kurmuşlardır. Enstitüler iki tür eğitim sağlar:

 • Zaten başlamış eğitimin üzerinde bir "üstyapı" olan Yüksek Okulun kendisi (Grande Ecole)
 • Şemaya göre lisans ve yüksek lisans dereceleri 3 + 2 yıl. İlk program türü yalnızca Fransızca olarak mevcuttur. Uzmanlaşmış okullar aşağıdaki alanlarda eğitim verir: güzel sanatlar ve uygulamalı sanatlar, mutfak, sağlık, tıp, gazetecilik, tiyatro vb. Bazı uzmanlıklar sadece uzmanlaşmış okullarda elde edilebilir.

Lisans derecesi (Lisans) almak için 3 yıl eğitim almanız gerekir. Bir veya iki yılda bir yüksek lisans derecesi, üç yılda bir özel yüksek lisans ve bir MBA elde edilebilir. Lisansüstü eğitim en az 3 yıl sürer.

Fransa Üniversite Eğitimi Kabul Şartları

 • Bir Fransız üniversitesinin ilk yılına kabul için diğer ülkelerde alınan bir okul sertifikası yeterlidir, ancak giriş şartları üniversitenin türüne göre farklılık gösterir.
 • Üniversiteler giriş sınavlarını uygulamaz, adayları okul performansına, motivasyonel makalelere ve yabancılar için uygunluk durumuna göre seçmez.
 • Yerli üniversitelerin öğrencileri, bir yıl kayıpla aynı uzmanlık için bir Fransız üniversitesine geçiş yapma olanağına sahiptir.
 • Bir yüksek lisans veya yüksek lisans okuluna başvururken, bir mülakattan geçmeniz gerekebilir. Fransız üniversitelerinde, bir sonraki kursa geçişin rekabetçi bir seçim yoluyla gerçekleştirildiği akılda tutulmalıdır: öğrenciler birinci yılı tamamlama diploması alır ve ikinci yıl için belgeler sunar, vb.
 • Üniversitelerdeki ve ayrıca yüksek okullardaki uzmanlaşmış enstitülere kayıt, giriş sınavlarının sonuçlarına dayanmaktadır.
 • Türkiye Cumhuriyeti üniversite diplomasına sahip mühendislik ve işletme okullarına ve yüksek pedagojik okullara ancak kendi ülkenizdeki bir üniversitede 3-4 yıl okuduktan sonra girebilirsiniz.
 • Master seviyesi için aday seçimi aynıdır. Uzman okullara kabul için kurallar bireysel olarak belirlenmektedir.

Fransa üniversite eğitimi için gerekli evrakların kabul tarihleri ​​her yıl değişmektedir. İki şekilde başvurabilirsiniz: Fransa üniversite eğitimi kayıt sistemi aracılığıyla veya doğrudan bu sisteme henüz kayıtlı olmayan üniversitelere. Okuldan hemen sonra kayıt yaptıracaksanız, Kasım-Ocak aylarında elektronik kayıt prosedüründen geçmeniz gerekir.

Fransa Üniversiteleri

Fransa'da 87 devlet üniversitesi vardır. 1179'da Sorbonne adı altında kurulan Paris'teki en eski üniversiteden, 1968'de kurulan Nice'in modern eğitim merkezi Sophia Antipolis'e kadar 87 devlet üniversitesi eğitim vermektedir.

Önemli sayıda yabancı öğrenci okumak için Fransa'ya gelmektedir. 2002-2003 öğretim yılında Fransız üniversitelerine kayıt yaptıran yabancı sayısı 180 bin olup, üniversitelerdeki toplam öğrenci sayısının %12,7'sine tekabül etmektedir.

 • Paris University of Sciences and Literature (Paris Sciences et Lettres University)
 • The University of Strasbourg
 • The University of Montpellier
 • University of Paris Sorbonne (La Sorbonne). 
 • University Paris Descartes (Université Paris Descartes);
 • University of Paris-South (Université Paris-Sud);
 • Higher normal school (École normale supérieure);
 • Ecole Polytechnique;
 • Institute for Policy Studies (Sciences Po Paris);
 • University of Bordeaux (Université Bordeaux);
 • Institut National des Sciences Appliquées de Lyon;
 • University of Paris Diderot (Université Paris Diderot).

Fransa'daki Üniversitelerde Okumanın Faydaları

 1. Fransız yükseköğretim sisteminin oluşumunda asırlık gelenekler hâkimdir. Yani bir ekol oturmuştur.
 2. Devlet üniversitelerinin özel üniversitelere üstünlüğü vardır denebilir.
 3. Eğitim kalitesi şehre bağlı değildir - hem büyük şehirlerde hem de küçük yerleşim yerlerinde eşit derecede yüksektir nitelikli üniversite eğitimi alınabilir.
 4. Fransız hükûmeti, devlet bütçesinin %20'sinden fazlasını yüksek öğrenimin gelişimine ayırmaktadır. Bu nedenle eğitim, yabancı öğrenciler için bile pratikte hemen hemen ücretsizdir.
 5. Fransız yüksek öğrenim dereceleri (diplomalar ve geçerlilikleri) tüm dünyada takdir edilmekte ve tanınmaktadır.
 6. İngilizce ve İspanyolcadan sonra dünyanın en popüler üçüncü dili olarak kabul edilen Fransızcada ileri seviye uzmanlaşma fırsatı sunarlar.

Fransa’daki En İyi Üniversiteler

Fransa’daki En İyi Üniversiteler

Fransa Üniversite Eğitim Ücretleri

Birçok kişi Fransa’da eğitim görmek istiyor. Fakat ücretlerin ne bazda değiştiğini de haklı olarak merak ediyor. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz: Fransız ve Uluslararası öğrencilerin her biri için devlet üniversitelerinde yüz yetmiş beş ila beş yüz elli avro arasında değişim gösteren senelik bir eğitim harcı istenir. Özel okullar ve Grands Ecoles okullarında ise harç ücreti on beş bin avroya kadar çıkabilmektedir. Fransa’da üniversite eğitimi görecek olan öğrenciler dilerlerse burslara da başvuruda bulunabilirler. Fransa üniversite burslarının büyük bir kısmı Fransa Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile öğrencilere sunulmaktadır. Yabancı hükümetlerle Fransız Büyükelçilikleri arasında bulunan iş birlikleri kapsamında verilmekte olan her bir burs ve üstün başarı bursu yani excellence gibi türlü burs opsiyonları da yer almaktadır. Campus France’ın resmi web sitesinde de yer alan Campus Bourse arama moturu, Fransa’da eğitim görmek isteyen yabancı vatandaşların finansman bakımından arayışlarını kolaylaştırmak adına, İngilizce ve Fransızca biçiminde kullanılma olanağı sunan, büyük bir arama motoru oluşturmuştur. Bahsi geçen bu burs arama motoru yardımı ile altı yüz tanenin üzerinde ulusal ve uluslararası burs türü için arama yapılabiliyor. Gerekli olan en önemli şeylerden biri öğrencinin Fransa’da okuyup okumayacağından emin olması ve bu doğrultuda hareket etmesidir. Ücretler Türkiye kuruna göre yüksek görünse de Fransa kuruna bakıldığı zaman normal karşılanabilir. Belli bir birikim ile ve bursla beraber Fransa’da üniversite okumak aslında hiç de zor değil. Fransızca’nızı geliştirdiğiniz sürece kapılar size de her zaman açık olacaktır. Fransa üniversiteleri, her zaman en iyi eğitimi verir ve verdiğiniz meblağın karşılığını fazlasıyla almış olursunuz. Fransa’da eğitim görmek isteyen herkes vize başvurusu, burs başvurusu gibi birçok yoldan geçmelidir. Fakat sonucun sizi ne denli mutlu edeceğini gördüğünüzde bu meşakkatli yol sizi çok da rahatsız etmeyecektir.

Fransa Üniversite Eğitimi Fiyatları 2022

Yukarıda bahsedildiği gibi, devlet Fransız üniversitelerinde eğitim maliyeti çok mütevazıdır ve hem yabancılar hem de ülke sakinleri tüm öğrenciler için yılda 1000 Eurodan daha azdır. Eğitim ücretleri ülkedeki yüksek okullarda ve özel üniversitelerde, 6.000 ila 12.000 Euro arasında değişmektedir.

Fransa’da yaşam maliyeti şehre bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Paris'teki bir öğrenci, mütevazı barınma, yemek ve temel harcamalar için ayda ortalama 1000-1500 Euro harcar. Daha küçük yerleşim yerlerinde aylık ortalama 800 Euro yeterli olabilir.

Fransa’daki En İyi Üniversiteler

Fransa okulları, genel olarak Avrupa’nın entelektüel kısmında önemli bir alana sahiptir. Büyük bir kısmının on ikinci yüzyıla dek uzanan zengin bir geçmişi bulunmaktadır. Ek olarak uzun bir zaman boyunca, Fransız okulları dünyanın en statü ve prestij sahibi kurumları arasında yer almıştır. Durum halen de böyledir. Bu sebeple de yalnızca toplumun üst sınıflarına açık olmuştur. Günümüzde Fransız Eğitim Bakanlığı’nın politikasının yönü liberal bir yöndedir. Fransız eğitimini mümkün olduğu kadar erişilir ve çekici duruma getirmek gaye edinilmektedir. Fransa’da okumak gerçekten de bir başkadır, insana farklı bir vizyon ve hayat görüşü katar. Eğer siz de kafanıza Fransa’da okumayı koyduysanız bu hedefinizden asla vazgeçmemelisiniz. Fransa’da yer alan en iyi üniversiteler ise tam olarak şöyledir:

 • Normal grandes écoles: Akademik alanda uzmanlaşmış kişiler yani profesörler ve bilim insanları yetiştiren bir okuldur. Fransa’da bu türde yer alan birkaç üniversite daha vardır. Bu okulda okuyan herkese çok prestijli bir gözle bakılır. Fakat buraya girmek son derece zor yollardan geçmeniz gerektiğini işaret eder. Bu okul her sene sadece yirmi tane yabancı öğrenci onaylıyor.
 • Engineering grandes écoles: Yalnızca uzman hale gelmiş pratik odaklı eğitim değil, bunun yanı sıra beşeri bilimler, işletme ve sosyal bilimler gibi pek çok alanda da geniş bir eğitim skalası vadetmektedir.
 • École Polytechnique: Fransız mühendislik okulları arasında en iyi olanıdır. Küresel QS adlı önemli derecelendirmede ise altmışıncı sırada bulunmaktadır. Birçok ticaret odasına ya da ticari kuruluşlara ait olmasıyla bilinen Business grandes écoles, Avrupa İşletme Enstitüsü INSEAD, her zaman için işletme okulları arasında dünya genelinde 2. sırada bulunur ve yalnızca Harvard bu okulu geçebilir. Bu her sene için böyle olmaktadır.

Fransa Öğrenci Vizesi İşlemleri

Fransa’da üniversite eğitimi alabilmek için kişilerin eğitim alacakları okullar için Fransa vizesi işlemi yaptırması gerekmektedir. Bu okullarda iyi birer eğitim alabilmek için öncelikle okullara başvuru yapmanız gereklidir. Başvurunuz kabul edildikten sonra vize işlemlerinize başlayabilirsiniz. Vize işlemleri için pasaport, başvuru formu, dilekçe, davetiye gibi evrakları eksiksiz olarak hazırlamanız gereklidir. Bu işlemler sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli detay tüm evrakların güncel olmasıdır.

Güncel evrak listenizi hazırladıktan sonra konsolosluklara teslim etmeniz gereklidir. Burada önemli olan konu davetiyedir. Fransa’da ki üniversiteyi kazandığınızı gösteren davetiyeyi almadan işlemlere başlamamanız gereklidir. Davetiye geldikten sonra gerekirse profesyonel bir firma ile çalışarak öğrenci vizenizi kolaylıkla alabilirsiniz. İşlemlerinizi zamanında tamamlamak için en az bir ay önce işlemleriniz için evrak hazırlamaya başlamanız gereklidir.

Fransa'da dil öğrenin: Fransa Dil Okulu Vizesi

TOP