×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Fransa Erasmus Vizesi

Fransa Erasmus Vizesi Hakkında

Erasmus, Avrupa’da bulunan ülkeler arasında üniversite ve yükseköğretim kurumlarının birbiriyle iş birliği yapmasına olanak sağlayan bir programdır. Bu program öğrencilerin ve personelleri kısa süreliğine değişimini sağlayabilir. Her üniversite Erasmus başvuru ve sınav tarihlerini kendi isteklerine göre düzenler.

Fransa Erasmus Vizesi 2022

Fransa’ya Erasmus Programı kapsamına gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenci Fransa Konsolosluğu tarafından belirlenen Fransa Erasmus vize için gerekli belgeleri Fransa Konsolosluğuna sunmalıdırlar. Fransa Konsoloslukları tarafından belirlenmiş bu evrakların güncel olmasına dikkat edilmeli. Bazı belgelerin orijinal olması zorunlulukları vardır. Fransa vize için gerekli belgeler, Fransa'ya gidiş amaçlarına uygun hazırlanıp Fransa Konsolosluklarına sunulmalıdır. Tüm evrakların asılları ile 2 adet fotokopi Fransa Konsolosluğu'na sunulmalı. Türkçe evrakların Fransızca dili tercüme edilmiş olarak başvuru belgeleri arasına koyulmalıdır.
Fransa Erasmus Vize için Gerekli Belgeler
1. İkamet izni başvuru formu: Uzun süre vize talep form olarak da bilinir. Fransızca olarak doldurulmuş, Fransa vizesi başvurusu için ibraz edilecek evrak da beyan edeceği bilgiyi destekleyen, başvuru sahipleri tarafından imzalanmış 2 nüsha ikamet izni başvuru form. Başvuru sahibi 18 yaşında küçük ise; kişi tarafında doldurulacak ikamet izin başvuru formunu imza bölümü ebeveynin ikisi de imzalamış olmalıdır.
2. Fotoğraf.
3. Pasaport.
4. Fransa’daki Üniversite, Yüksekokul kabul belgesi.
5. Tam Vukuat Nüfus Kayıt Örnek Ve Nüfus Cüzdan Fotokopisi.
6. Acil tıbbi bakım, hastane tedavi ve sağlık nedeni için hazırlanmış belge.
7. Türkiye’de Üniversiteden alınmış yazı.
8. Noter tasdik Taahhütname.
9. Taahhütname.
10. Sponsor Evrakı.
11. Muvafakatname.
12. Eğitim program sertifikası.
10. Konaklama masrafının karşılanacağa dair teminat.
11. Kurumca düzenlenmiş eğitim bursu belgeleyen teminat.
12. Uçak bileti rezervasyon.

Fransa Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Üniversiteler, diğer ülkelerdeki öğrencileri seçerken Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programı Merkezinin kriterlerine göre belirler. Başvuruların olumlu sonuçlanmasında öğrencilerin üniversite not ortalaması önemli bir ölçüttür. Öğrencinin okumakta olduğu ve gideceği üniversitenin Erasmus kapsamında olması önemli bir şarttır. Erasmus öğrencisi olmaya kazandıktan sonra Türkiye’deki Fransa Konsolosluğuna başvuru yapılması gerekir. 7-10 gün içerisinde vize verilir. 3-12 ay arası öğrenci değişim programından faydalanılabilir. Bu süreyi Fransa ve Türkiye’deki resmî kurumlara başvurarak uzatılabilir. Uzatan kişiler eğitim aldığı okulu değiştiremezler.

Fransa Erasmus Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi

Fransa Erasmus vizesi almak için bazı belgeler ve evraklara ihtiyacınız olur. Bu belgeler sayesinde Fransa Erasmus vizesi almanı mümkün hale gelir.

 • Son 10 yıl içerisinde alınmış pasaport ve fotokopisi
 • Uzun süreli imzalı vize talep formu
 • 2 Adet beyaz fon üzerine çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • 18 yaşından küçükler için velilerinden izin belgesi olan muvafakat name
 • Nüfus Cüzdanı ve onun fotokopisi
 • Eğitim programı sertifikası
 • Eğitim programının masraflarını karşılayabileceğine dair kanıtlar
 • Konaklama masraflarını ve eğitim bursunu gösteren teminatlar
 • Öğrenci belgesi-transkript (kaşeli, imzalı ve güncel olması gerekir.)
 • Uluslararası geçerliliğe sahip Seyahat Sağlık Sigortası
 • Otel ve Uçak bileti rezervasyonu
 • Kişi mezun olması halinde diploması

Sıralanmış olan bu belge ve evrakların eksik olması durumunda Fransa Erasmus vizesi almanız mümkün olmaz. Bu nedenle evrakları eksizsiz olarak tamamlamanız ve daha sonrasında başvuru yapmanız gerekir.

Fransa Vizesi ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

TOP