×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Fransa Erasmus Vizesi

Fransa Erasmus Vizesi Hakkında

Erasmus, Avrupa’da bulunan ülkeler arasında üniversite ve yükseköğretim kurumlarının birbiriyle iş birliği yapmasına olanak sağlayan bir programdır. Bu program öğrencilerin ve personelleri kısa süreliğine değişimini sağlayabilir. Her üniversite Erasmus başvuru ve sınav tarihlerini kendi isteklerine göre düzenler.

Fransa Erasmus Vizesi 2022

Fransa’ya Erasmus Programı kapsamına gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenci Fransa Konsolosluğu tarafından belirlenen Fransa Erasmus vize için gerekli belgeleri Fransa Konsolosluğuna sunmalıdırlar. Fransa Konsoloslukları tarafından belirlenmiş bu evrakların güncel olmasına dikkat edilmeli. Bazı belgelerin orijinal olması zorunlulukları vardır. Fransa vize için gerekli belgeler, Fransa'ya gidiş amaçlarına uygun hazırlanıp Fransa Konsolosluklarına sunulmalıdır. Tüm evrakların asılları ile 2 adet fotokopi Fransa Konsolosluğu'na sunulmalı. Türkçe evrakların Fransızca dili tercüme edilmiş olarak başvuru belgeleri arasına koyulmalıdır.
Fransa Erasmus Vize için Gerekli Belgeler
1. İkamet izni başvuru formu: Uzun süre vize talep form olarak da bilinir. Fransızca olarak doldurulmuş, Fransa vizesi başvurusu için ibraz edilecek evrak da beyan edeceği bilgiyi destekleyen, başvuru sahipleri tarafından imzalanmış 2 nüsha ikamet izni başvuru form. Başvuru sahibi 18 yaşında küçük ise; kişi tarafında doldurulacak ikamet izin başvuru formunu imza bölümü ebeveynin ikisi de imzalamış olmalıdır.
2. Fotoğraf.
3. Pasaport.
4. Fransa’daki Üniversite, Yüksekokul kabul belgesi.
5. Tam Vukuat Nüfus Kayıt Örnek Ve Nüfus Cüzdan Fotokopisi.
6. Acil tıbbi bakım, hastane tedavi ve sağlık nedeni için hazırlanmış belge.
7. Türkiye’de Üniversiteden alınmış yazı.
8. Noter tasdik Taahhütname.
9. Taahhütname.
10. Sponsor Evrakı.
11. Muvafakatname.
12. Eğitim program sertifikası.
10. Konaklama masrafının karşılanacağa dair teminat.
11. Kurumca düzenlenmiş eğitim bursu belgeleyen teminat.
12. Uçak bileti rezervasyon.

Fransa Erasmus Vizesi Nedir?

Fransa Erasmus programına katılacak Türkiye Cumhuriyeti öğrencileri için Fransa konsolosluğu tarafından hazırlanan bir öğrenci vizesidir.  Fransa gibi yurtdışından eğitimi almak isteyen öğrenciler için farklı eğitimi programları hazırlanmaktadır.  Bunlardan en popüleri ve en çok tercih edileni ise Erasmus eğitim programlarıdır. Sizlerde yurtdışında kısa bir süreliğine eğitim almak ve   kendinizi geliştirmek istiyorsanız Erasmus eğitim programı tam size göre bir seçenek olacaktır.  Ancak bu eğitime katılmak ve Fransa’ya seyahat etmek için amacınıza uygun vize almanız gerekmektedir Erasmus eğitim almak için Fransa da kalmanıza imkân tanıyan Fransa Erasmus vizesi   sizi Fransa’ya eğitimi için gitmenizi sağlayacaktır. Fransa Erasmus vizesi başvuru işlemleri ise tamamen öğrencini kendi sorumluluğu altında tutuluyor.  Erasmus kapsamında vize başvurusunda bulunacak öğrencilerin bütün öğrenci evraklarını eksiksiz bir şekilde hazırlayıp dosyalarına koyarak Fransa konsolosluğunun yetkilendirdiği vize işlem merkezlerine teslim etmeleri gerekmektedir.  Fransa Erasmus vize başvuru işlemleri ve öğrencilerden istenene tüm evrakları hazırlanması ve teslimi gibi tüm işlemlerin sırası ile gereğince uygun olarak yapılması vize başvurunuzun onay alması açışınsan kolaylık sağlayacaktır.

Fransa Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Üniversiteler, diğer ülkelerdeki öğrencileri seçerken Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programı Merkezinin kriterlerine göre belirler. Başvuruların olumlu sonuçlanmasında öğrencilerin üniversite not ortalaması önemli bir ölçüttür. Öğrencinin okumakta olduğu ve gideceği üniversitenin Erasmus kapsamında olması önemli bir şarttır. Erasmus öğrencisi olmaya kazandıktan sonra Türkiye’deki Fransa Konsolosluğuna başvuru yapılması gerekir. 7-10 gün içerisinde vize verilir. 3-12 ay arası öğrenci değişim programından faydalanılabilir. Bu süreyi Fransa ve Türkiye’deki resmî kurumlara başvurarak uzatılabilir. Uzatan kişiler eğitim aldığı okulu değiştiremezler.

Fransa Erasmus Vizesi Nereden Alınır?

Fransa Erasmus Vizesi nereden alınır   soru başlığı Fransa’ya Erasmus eğitimine katılmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencileri için çok önemli bir konu olmaktadır. Fransa Erasmus vizesi Fransa konsolosluğu tarafından verilmektedir. Türkiye’den başvuru yapmak isteyen öğrenciler ya da diğer ülke vatandaşları Fransa konsolosluğuna ya da konsolosluğun yetkilendirdiği vize işlem merkezlerine başvurularını yapabilirler.

 Fransa Erasmus vize başvurusu için vize kategorinize uygun bir vize başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. Ülkeye bir eğitim programı için gideceğinizden dolayı sizden bir takım öğrenci belge ve evrakları istenecektir. En önemlisi de Fransa da katılacağınızı eğitimi programından bir davet mektubu almalısınız. Aksi takdirde Fransa Erasmus vize başvurunuz kesinlikle kabul edilmeyecektir. Fransa Erasmus vize başvurusu için dolduracağınız vize başvuru formu ise bilgisayar üzerinden doldurulması gerekir. Sadece Fransa ve İngilizce dil seçeneklerinden birisi ile doldurabilirsiniz. Başvuru formu doldurmak için öncelikle Fransa konsolosluğu ya da konsolosluğun yetkilendirdiği vize işlem merkezlerinin resmi internet sitelerine kaydolmanız ve Fransa Erasmus vize başvuru formu indirmeniz gerekmektedir.  Doldurduğunuz formun referansa numarası ile   randevu almanız gerekir.

Fransa Erasmus Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa Erasmus Vizesi kaç günde çıkar? Seyahat hazırlıkları için oldukça önemli olan bir konu olmaktadır.  Fransa Erasmus vize başvuruları kaç günde sonuçlanır konusu seyahat hazırlarınızı için size büyük kolaylık sağlayacaktır. Herhangi bir problem ya da eksik belge veya evrak olmadığı sürece ve Fransa Erasmus vize başvurularını gerektiğini gibi yapmanız durumunda vize başvurunuz   en geç 30 iş günü arasında sonuçlanmaktadır.

 Fransa Erasmus vize başvurusu 90 Gün Schengen ve 90 gün ulusal vize türleri arasında yer alıyor.  Fransa Erasmus vize başvuru süreci alacağınızı vize kategorisine göre de değişebiliyor Fransa Schengen öğrenci vize başvuruları 10 ile 15 iş günü içerisinde sonuçlanırken, ulusal vize başvuruları ise en az 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Bunun yanı sıra konsolosluğun çalışma yoğunluğu veya başvurularının resmî tatillere denk gelmesi gibi durumlarda başvuru sürecini uzatabilir. Bu nedenle vize başvuru onay sürecinizin seyahat tarihini geçmemesi için   en erken 1,5 ay öncesinde başvuru yapmanızda fayda vardır. Ayrıca Erasmus vizesi almak için Fransa’da eğitim göreceğiniz eğitim kurumunda Erasmus eğitim programı kapsamında   olması gerekmektedir.

Fransa Erasmus Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi

Fransa Erasmus vizesi almak için bazı belgeler ve evraklara ihtiyacınız olur. Bu belgeler sayesinde Fransa Erasmus vizesi almanı mümkün hale gelir.

 • Son 10 yıl içerisinde alınmış pasaport ve fotokopisi
 • Uzun süreli imzalı vize talep formu
 • 2 Adet beyaz fon üzerine çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • 18 yaşından küçükler için velilerinden izin belgesi olan muvafakat name
 • Nüfus Cüzdanı ve onun fotokopisi
 • Eğitim programı sertifikası
 • Eğitim programının masraflarını karşılayabileceğine dair kanıtlar
 • Konaklama masraflarını ve eğitim bursunu gösteren teminatlar
 • Öğrenci belgesi-transkript (kaşeli, imzalı ve güncel olması gerekir.)
 • Uluslararası geçerliliğe sahip Seyahat Sağlık Sigortası
 • Otel ve Uçak bileti rezervasyonu
 • Kişi mezun olması halinde diploması

Sıralanmış olan bu belge ve evrakların eksik olması durumunda Fransa Erasmus vizesi almanız mümkün olmaz. Bu nedenle evrakları eksizsiz olarak tamamlamanız ve daha sonrasında başvuru yapmanız gerekir.

Fransa Vizesi ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

TOP