×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Fransa Şoför Vizesi

Fransa Şoför Vizesi Hakkında

Fransa şoför vizesi, Türkiye Cumhuriyeti’nde kaydı olan araçlarla Fransa'ya uluslararası yolcu ve kargo taşımacılığı yapan şoförlere yönelik bir vizedir. Bu vize türü, kural olarak, 6 aylık bir süre için, yani mevcut Schengen anlaşması çerçevesinde kullanılmak üzere bir multivize şeklinde verilir.

Türkiye ve Avrupa Birliği arasında "Basitleştirilmiş bir vize rejimine ilişkin" anlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonra, Ulusal-Uluslararası Dernekler Birliği'ne başvuran karayolu taşımacılığı sürücüleri veya Türkiye Cumhuriyeti’nde kayıtlı taşımacılıkta Fransa'ya seyahat eden uluslararası şoförler not edilmelidir. Seyahat amacını, süresini ve seyahat sıklığını belirten yazılı bir talep ile Karayolu Taşımacılığı vize ücretinden muaftır.

Fransa Şoför Vizesi Nedir?

İş dünyasının yoğunluğunda vize işlemleriyle vakit kaybı yaşamamak ve sürecin hızla ilerlemesi için Vize firması yanınızda. Firma çalışanınız olunca sürücünün geçmiş Schengen vizelerinde geçerli el izi mevcutsa lüzumlu evrakları hazırlayarak ofisimize elden ya da kargo ile teslim ederek başvurunuzu derhal yapabilirsiniz. Daha ilkin Schengen vizesi nedeni için el izi vermemiş olan sürücünün vize işlemleri için ise evraklarınız elimize ulaşır ulaşmaz vize randevunuz alınmaktadır. Randevu zamanı size telefon ve e-posta yolu ile bildirilmektedir. Biyometrik veri ibrazı ile sürücünün vize randevusunda bizzat kendisi bulunması gerekmektedir.

Asistanlarımız vize randevularınızda sizinle birlikte olup gereken yönlendirmeyi yapmaktadırlar. Şoför vizesi almak için öncelikli yapılması ihtiyaç duyulan geçerli bir pasaportun olmasıdır. Seyahat sonrası minimum 3 ay geçerli, 2 adet boş sayfası bulunan ve son 10 yıl arasında çıkarılmış pasaportun olması gerekmekted. Pasaport ya da vize zamanının uzatma işlemleri Fransa’da yapılmamaktadır. Geçerli geçişlik hazır olduktan sonrasında yukarıda belirtilen vize evraklarını en kısa müddette sağlamanız gerekmektedir. Vize çıkış süresi 7 ile 10 iş günüdür. Seyahate 15 gün kala meydana getirilen başvurularda vizenin seyahat evveliyatına yetişmeme olasılığı bulunduğundan başvurunun gezi geçmişine müsait biçimde bir tarihte yapılması tavsiye edilir. Ayrıca konsolosluğun sık olduğu dönemlerde buluşma işlemlerinde gecikmeler yaşanabilmektedir. 

Fransa'ya şoför vizesi almak için lüzumlu evraklar fotokopileri ve orijinalleriyle beraber ibraz edilmektedir. Şoför vizesi için sunulan belgeler, belgenin niteliğine nazaran 3 aydan daha eski olmamalı, yeni olmalı. Fransa Konsolosluğu standart gerekli belge listesinin haricinde ek evrak talebinde bulunabilir. Şoför vizesi  için ayrıca temini olası olmayan evrakların yerine alternatif evraklar getirmeniz istek edilebilir. Konsolosluk gerekli gördüğü taktirde başvuru sahibini mülakata çağırabilir. Fransa şoför vizesinin vize çıkış süresini uzatabilecek bu şeklinde durumlara karşı alınacak en büyük tedbir evrakları eksiksiz ibraz etmeniz ve güncel uygulamadan haberdar olmanızdır. Şoför vizesi  için hazırlanan eksiksiz evraklarla yapılan başvurular ortalama 7 ila 10 iş günü arasında sonuçlanmaktadır sadece yabancı uyruklu şoförlerin işlemleri daha uzun vakit alabilmektedir.

Fransa Şoför Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa şoför vizesi almak için başvuru sahiplerinin önünde belirli seçenekler bulunmaktadır. Güzergâhın ne olduğuna, tır şoförünün ne kadar süre yurtdışında kalacağına ve kaç sınır geçeceğine bağlı olarak farklı Schengen şoför vizeleri alınmalıdır:

 • tek kullanımlık
 • kısa dönem
 • uzun dönem (tekrar kullanılabilir multi şoför vizesi)

Fransa Şoför Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa’ya kamyon şoförü olarak vize almak isteyenlerin başvuruları yaklaşık 7 ila 10 gün içinde değerlendirilmektedir. Değerlendirme süresi konsolosluğun çalışma saatlerindeki yoğunluğa ve ek belge talep etme durumun göre değişebilmektedir. Fransa şoför vizesinin hızlı bir şekilde çıkmasını istiyorsanız MyVize şoför vizesi başvurularınızı hemen başlatabilir. Lütfen şoför vizesi başvuruları hakkında detaylı bilgi almak için MyVize ile iletişime geçin.

Fransa Konsolosluğu Şoför Vizesi İşlemleri

Fransa'ya şoför vizesi almak için gerekli belgeler orijinali ve fotokopisiyle birlikte ibraz edilmeli.
Talep edilen evraklar yeni olmalı. 90 günden daha eski belgelerle yapılan başvuru kabul edilmemekte.
Fransa Konsolosluğu bu belgelerin haricinde ek belge talep edebilir. Eksik evrakla yapılan başvuru reddedilmekte olup belgelerin eksiksiz ve tam olarak sunulması gerekmekte.

Yabancı uyruklu şoförün Fransa vizesi işlem süresi daha uzun olabilir. Normal şart da 7 ile 10 iş günü içerisinde sonuçlanan vize başvuruları konsolosluk inisiyatifine, yoğunluktan dolayı ya da konsolosluğun kapalı olduğu gün vesilesiyle uzayabilir.

Fransa Konsolosluğu vizesi başvuru sahipleri mülakata çağırmak ve dosya işlem sürecinde ek belge talebinde bulunma hakkını saklı tutar. Fransa şoför vize Türkiye’de kayıtlı (tescil) araçla Fransa’ya yolcu taşıma amacıyla, ticari amaç mal taşıma ve nakliyat amaç seyahate çıkan uzun yol şoförünün alması gereken vize. Fransa şoför vize için aracı kullanacak kişilerin ve bağlı olduğu şirkete ait belgelerin hazırlanması gerekmekte. Aracı kullanacak kişilerin son 10 yıl içerisinde çıkarılmış pasaportun vize bitiş tarihi itibarıyla en az 90 gün geçerli olması gerekmekte. Bu kritere uygun pasaport olan şoför aşağıda yer alan belgeleri hazırlayarak başvuruları yapabilirler. Fransa'ya Şoför Vizesi almak için Gerekli Evraklar Şunlardır:

 • Pasaport
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Fransa vize başvuru formu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Sürücü belgesi
 • C2 belgesi
 • Teminat yazısı
 • Sürücü listesi
 • Sosyal güvenlik evrakları:
 • Firma Ticaret odası kaydı
 • Davet mektubu.

Fransa Şoför Vizesi Başvuru

Fransa şoför vizesi için doldurmanız gereken başvuru formları (Fransızca veya İngilizce) doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından şahsen imzalanmalıdır. Başvuru sahibi tarafından imzalı olmayan başvuru formları değerlendirmeye alınmamaktadır. Vize için gerekli evraklar konsolosluğa teslim edildikten sonra onay için belirli bir süre beklemeniz gerekmektedir.

Fransa'ya şoför vizesi başvurusu yapmak için hazırlamanız gereken evraklar mutlaka bir vize danışmanının rehberliğini gerektirir. Vize danışmanlığı almadan şoför vizesi başvurusu yapan vatandaşların tamamına yakını ret almaktadır.

Bunların dışında Fransa Schengen şoför vizesi başvurusunun iki imzaya sahip olması gerektiğini lütfen unutmayın. Tek imzalı formlar da değerlendirmeye alınmaz.

Fransa Şoför Vizesi Başvuru

Fransa Şoför Vizesi Başvuru İşlemleri

Fransa Şoför Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Fransa şoför vizesi başvuru sahipleri Fransız Konsolosluğu’na aşağıdaki evrakları sunmalıdır (eksik bir evrak dosyasının sunulması Schengen vizesinin reddedilmesine yol açabilir)

 • Tarihli ve 2 imzalı, Fransızca veya İngilizce olarak doldurulmuş kısa süreli Fransa şoför vizesi başvuru formu
 • 2 fotoğraf
 • Bir Fransız şirketinden gelen orijinal davetiye (fotokopili), şunları içermelidir: başvuranın adı, soyadı ve konumu, pasaport numarası; 
 • Yetkili Türkiye Taşımacılar Federasyonu’ndan uluslararası bir karayolu taşıyıcısının durumunu teyit eden, seyahatlerin amacını, süresini ve sıklığını belirten yazılı bir vize talep dilekçesi

Nakliye şirketi, Türkiye Taşımacılar Federasyonu’nun bir şubesi değilse, başvuru sahibi aşağıdaki belgeleri ibraz etmelidir:

 • Bir Fransız ortak şirketten şoför davetiyesi
 • Türkiye Cumhuriyeti’ndeki nakliye şirketi ile Fransız nakliye şirketi arasındaki işbirliği anlaşmasının bir kopyası
 • Türkiye Cumhuriyeti’ndeki nakliye şirketinin tescil belgesinin bir kopyası ve uluslararası nakliye yapma izni
 • Başvuru sahibinin uluslararası sürücü belgesinin bir kopyası
 • Fransa şoför vizesi almak isteyen başvuru sahibinin işe alınma tarihini gösteren işverenin işyerinden alınan bir sertifika (Fransızca veya İngilizce tercümesi ile: resmî olmayan tercüme olabilir, noter tasdikine gerek yoktur)
 • Schengen bölgesinde kalmaya karşılık gelen tüm konşimentoların asılları ;
 • Boş olanlar hariç tüm sayfaların kopyaları ile yabancı pasaport (iki veya daha fazla pasaportu olan vatandaşlar, belgeleri sunarken bunları da ibraz etmelidir)
 • Boş olanlar hariç Türkiye Cumhuriyeti pasaportunun tüm sayfalarının fotokopileri
 • Tüm Schengen ülkeleri arasında geçerli olacak seyahat sağlık sigortası

Fransa Şoför Vizesi Ücreti

Fransa Şoför Vizesi Konsolosluk Ücreti Schengen vizesi
Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları 60 euro
Ukrayna vatandaşları 35 euro
Rusya vatandaşları 35 euro
Gürcistan vatandaşları 35 euro
Moldova Cumhuriyeti Vatandaşları 35 euro

Fransa Şoför Vizesi Reddi

Şoför vizesi başvurunuz reddedilirse, her sürücünün böyle bir kararın nedenlerini açıklamak için Konsoloslukla iletişime geçme ve itiraz hakkı vardır. Bu itiraz yazılı olarak yapılır. Reddetme, belirli evrakların eksikliğinden ya da hazırlanması sırasındaki yanlışlıklardan kaynaklanıyorsa, tespit edilen eksikliklerin giderilmesinde yeniden başvuru yapılmasına izin verilir.

Schengen ülkelerinden birinin vize vermeyi reddetmesi durumu, gelecekte diğer Schengen ülkelerinin Konsoloslukların da vize yasağı getirmesine neden olabilir.

TOP