×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Fransa Vizesi, İstanbul

Fransa vizesi başvuruları Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. İstanbul ve çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye Cumhuriyeti’nde oturma izni olan üçüncü ülke vatandaşları vize başvurularını Fransa İstanbul Vize Başvuru Merkezi’nde yapabilir. Vize başvuruları Fransa İstanbul Vize Başvuru Merkezi aracılığı ile Fransa Konsolosluğuna veya Fransa Ankara Büyükelçiliği’ne iletilir.

İstanbul Fransa Vize Başvuru Merkezi

Avrupa Birliği ülkeleri tarafından karar verilmiş olan vize standartları Fransa için de aynı geçerliliğe sahiptir.  Fransa vize başvurularınız için  kısa süreli başvurularda  Schengen Vize protokolüne bağlı olarak yapılıyor. C Tipi Schengen olarak biliniyor olan  ve 90 güne kadar olan seyahatlerinizi kapsayan vize işlemleriniz konusunda, vize danışmanlık hizmeti veriyor olduğumuz şirketimiz ile iletişime geçebilirsiniz ya da Fransa Vize İşlemleriniz için  uzmanlarımızca hazırlanmış olan sayfamızda vize başvurunuz adına tüm bilgilerin bulunduğu sayfaya ulaşabilirsiniz.

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi Nedir?

Türkiye’de bulunan 2 temsilcilik vardır. Bunlardan biri olan Fransa İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul Avrupa yakasındaki Beyoğlu semtindedir. Tekirdağ, Balıkesir, Çanakkale, Bursa, Edirne, Kocaeli, İstanbul, Kırklareli, Yalova illerinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız ya da  yabancı uyruklu diğer ülke vatandaşıysanız, Fransa konsolosluk işlemleriniz için Fransa İstanbul Başkonsolosluğu'na başvuru yapmanız gerekiyor.

İstanbul Fransa Konsolosluğu Çalışma Saatleri 

Hafta içi: 08.30-10.00
Cumartesi: 10.00-14.00

Fransa Konsolosluğu Vize Başvurusu 

Fransa Schengen Vizesi ile yapacağınız ve 180 gün içinde kullanacak olduğunuz en fazla 90 gün içindeki seyahatleriniz için  Bordo Pasaport sahibiyseniz Fransa vize işlemlerine tabii tutuluyorsunuz . Başka pasaport sahibiyseniz zaman aralıklarınıza bağlı olarak  seyahatinizi gerçekleştirecekseniz vize almanıza gerek olmuyor.

Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliğine yapacağınız vize başvurularınızı aracı kurumlarla yapsanız bile, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi sadece Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliğine aittir.

Fransa İstanbul Vize Başvuru Merkezi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Schengen ülkesi Fransa’dan vize alırsanız bütün Schengen ülkelerine ziyarette bulunabilirsiniz. İstanbul ve çevresinde ikamet ediyorsanız Fransa İstanbul Vize Başvuru Merkezi ile Fransa vize başvurusu yapabilirsiniz. Fransa İstanbul Vize Başvuru Merkezi aracılığı ile yapacağınız vize başvurularını değerlendirme yetkisi Fransa Konsolosluğuna aittir.

Fransa vize başvurusunda bulunmak içi öncelikle seyahat amacınıza göre online vize başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Ardından biyometrik veri randevusu almalısınız. Daha sonra ise bizzat Fransa İstanbul Vize Başvuru Merkezine giderek vize başvurunuzu başlatmalısınız. Başvuruyu yaparken vereceğiniz evraklar güncel ve doğru olmalıdır.

Fransa İstanbul Vize Başvuru Merkezi Tarafından İstenen Belgeler

 • 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 6 ay geçerliliği olan pasaport, en az iki sayfasının boş olması gerekmektedir.
 • Seyahat bilgilerinizin olduğu belgeler; Uçak bileti, otobüs bileti gibi belgeler.
 • Seyahatiniz sürecinde nerede konaklayacağınızı kanıtlayan belgeler.
 • Online vize başvuru formunun çıktısı
 • Gelir durumunuzu gösteren belgeler
 • Banka hesap dökümü
 • Kimlik Fotokopisi
 • Seyahat sonunda ülkenize döneceğinizi kanıtlayan rezervasyon bilgileri
 • Seyahat amacınıza uygun diğer belgeler
 • Vize harcını yatırdığınızı gösteren dekont
 • Seyahat Sağlık Sigortası

Fransa İstanbul Vize Başvuru Merkezi bu belgeleri alır ve sizin adınıza Fransa Konsolosluklarına veya Büyükelçiliğe gönderir. Vize başvuru merkezinin bu başvuruları değerlendirme yetkisi yoktur. Fransa İstanbul Vize Başvuru Merkezi belgelerinizi kabul etmekle yükümlüdür. Karar verme yetkisi Fransa Ankara Büyükelçiliğine ve Fransa Konsolosluklarına aittir. Vize başvurunuz 10-15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ayrıca Fransa konsolosluğu ek belge talep etme ve mülakata çağırma yetkisine sahiptir.

Vize başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa konsolosluk başvuru sahibine bunun nedenlerini açıklayan yazılı bir mektup göndermektedir. Ret durumunda vize başvuru ücretleri geri iade edilmez. Ancak ret cevabına itiraz hakkınız bulunmaktadır.

TOP