×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Fransa Vısa De Retour - Geri Dönüş Vizesi - Return Vısa

Fransa Geri Dönüş Vizesi 2022

Fransa oturum belgeniz ya da oturma izni başvuru belgeniz varsa ve bu belgeyi kaybettiyseniz ya da çalındı ise veya ilk kez oturma izni belgesi için başvurmuş iseniz ve vizesiz olarak Fransa’ya dönüş sağlayamıyorsanız Fransa geri dönüş vizesi almanız gerekmektedir.

18 yaş altında iseniz ve Fransa’da yaşıyorsanız, seyahat belgeniz ya da kimlik kartınız yok ise kaybettiyseniz ya da çalındı ise doğrudan Fransız Konsolosluğu’na başvurmalısınız.

Fransa dönüş vizesi başvurusunda bulunacaksanız pasaportunuzun seyahat dönüş tarihinden sonra 3 ay daha geçerli olması, 10 yıldan eski olmaması, yırtık ya da yıpranmamış olmaması ve pasaportun en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir.

Fransa oturum kartınız ya da kimliğiniz kayboldu ya da çalındı ise polis tutanağı, süresi dolan oturum izninin aslı ve fotokopisi, Fransa’dan çıkış tarihlerinizi gösteren pasaportta bulunan çıkış damgaları ve uçak biletleri gerekli olan evraklar arasında bulunmalıdır. Fransa’daki ikametinize ait su, elektrik ya da doğal gaz faturası, kira kontratı ya da ev tapusu gerekli evraklar arasına eklenmelidir.

Fransa Geri Dönüş Vizesi Ne Demek?

Fransa oturum belgesi kaybolmuş, süresi dolmuş, çalınmış olan kişiler ve Fransa’ya geri dönüş sağlayamayan kişiler, Fransa geri dönüş vizesi almalıdır. Fransa geri dönüş vizesi alacak olan kişiler geri dönüş vizesinin ne olduğunu merak etmektedir. Bu yazıda Fransa geri dönüş vizesi alacak olan kişiler için “geri dönüş vizesi ne demek?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Fransa geri dönüş vizesi, Fransa’dan çıktıktan sonra seyahat ettiği ülkede Fransa oturum belgesini kaybetmiş, çaldırmış ya da oturum belgesi süresi dolmuş olan kişilerin Fransa’ya geri dönebilmek için alması gereken yasal izindir.

Fransa geri dönüş vizesi alacak olan kişilerin alması gereken bir yasal izin belgesidir. Bu vize Fransa Konsolosluğu tarafından verilmektedir. Fransa’ya geri dönüş sağlayacak olan kişinin pasaportuna basılmaktadır.

Fransa geri dönüş vizesi, Fransa oturum belgesini kaybetmiş, çaldırmış ya da Fransa geri dönüş vizesi süresi dolmuş olan kişilerin alması gereken zorunlu bir belgedir. Bu belge olmadan Fransa’ya geri dönüş sağlayamazsınız.

Fransa geri dönüş vizesi alacak olan kişiler gerekli olan evrakları hazırlayarak Fransa Konsolosluğu’na teslim etmelidir.

Fransa Geri Dönüş Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa’dan farklı bir ülkeye seyahat etmiş olan ancak Fransa’ya geri dönecek olan ancak Fransa oturum belgesini kaybetmiş, çaldırmış ya da oturum belgesi süresi dolmuş olan kişilerin alması gereken kişiler Fransa’ya dönebilmek için vize almalıdır. Fransa’ya geri dönmek için alınması gereken vize türü Fransa geri dönüş vizesidir. Fransa geri dönüş vizesi alacak olan kişiler vizenin nasıl alınacağını merak etmektedir. Bu yazıda Fransa geri dönüş vizesi alacak olan kişiler için “Fransa geri dönüş vizesi nasıl alınır?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Fransa geri dönüş vizesi alacak olan kişiler, Fransa geri dönüş vizesi başvurusunu bulunduğu ülkedeki Fransa Konsolosluğu’na yapmalıdır. Fransa geri dönüş vizesi alacak olan kişiler Fransa Konsolosluğu’ndan randevu almalıdır. Randevu tarihinde Fransa geri dönüş vizesi ile ilgili evraklar hazırlanmalıdır. Hazırlanan bu evraklar Fransa randevu tarihinde yetkililere teslim edilmelidir. Başvurular incelendikten sonra Fransa geri dönüş vizeniz pasaportunuza basılmaktadır.

Fransa geri dönüş vizesi için gerekli olan şartları karşılamalısınız. Ayrıca Fransa geri dönüş vizesi başvurusu yapacak olan kişiler oturum belgesinin kaybolduğunu, çalındığını ya da süresinin dolduğunu kanıtlamalıdır.

Geri Dönüş Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa’dan farklı bir ülkeye seyahat etmiş ve Fransa oturum belgesini kaybetmiş, çaldırmış ya da süresi geçmiş olan kişilerin Fransa geri dönüş vizesi alması gerekmektedir. Fransa geri dönüş vizesi alacak olan kişiler, Fransa geri dönüş vizesinin ne kadar sürede sonuçlanacağını merak etmektedir. Bu yazıda Fransa geri dönüş vizesi alacak olan kişiler için “geri dönüş vizesi kaç günde çıkar?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Fransa geri dönüş vizesi hangi ülkeye seyahat edildi ise o ülkede bulunan Fransa temsilciliklerine yapılmalıdır. Fransa geri dönüş vizesini inceleme ve sonuçlandırma yetkisi ise başvurunun yapıldığı Fransa temsilciliğine aittir. Fransa temsilciliği Fransa geri dönüş vizesini farklı farklı olarak değerlendirmeye almaktadır. Bu nedenle başvuruların sonuçlanma süresine birçok durum etki etmektedir.

  • Fransa geri dönüş için verilen evrakların eksik ya da hatalı olması,
  • Fransa geri dönüş vizesi başvurusunu inceleyen Fransa konsolosluğunun yoğunluğu
  • Fransa geri dönüş vizesi incelenirken ek belge talep edilmesi gibi durumlar etkilemektedir.

Fransa geri dönüş vizesi genel olarak 1 ile 3 gün arasında sonuçlanmaktadır. Ancak bu süre daha da uzayabilmektedir.

Fransa Geri Dönüş Vize Başvurusu

Fransa oturum belgesi olan ve Fransa’dan ayrılmış olan kişiler, Fransa’ya tekrar dönebilmek için oturum belgesini yanından ayırmamalıdır. Ancak Fransa oturum belgesini kaybetmiş, çaldırmış ya da Fransa oturum belgesi süresi dolmuş olan kişiler Fransa’ya geri dönebilmek için vize almalıdır. Fransa’ya geri dönmek için alınması gereken vize türü Fransa geri dönüş vizesidir. Fransa geri dönüş vizesi alacak olan kişiler için Fransa geri dönüş vize başvurusu hakkında bilgi verilmiştir.

Fransa geri dönüş vizesi seyahat edilen ülkede bulunan Fransa temsilciliklerine yapılmalıdır. Başvuru için aşağıdaki evraklar hazırlanmalıdır.

  • 1 adet dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu
  • Geçerli pasaport: Pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır. Pasaportun içerisinde en az 2 adet boş vize sayfası bulunmalıdır.
  • Sonuç Belgesi: Fransa başvurunuzun hangi dilde incelenmesini istediğinize dair dil seçim belgesi.
  • Standartlara uygun, 6 aydan eski olmayan, 35X45 mm ebatlarında iki adet biyometrik fotoğraf
  • Oturum kartı günü geçmiş ise kimlik veya oturum kartının aslı ve fotokopisi, Kimlik veya oturum kartınız çalınmış ise ya da kaybettiyseniz polisten alınmış tutanak belgesi.
TOP