×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Fransa Vize Fotoğraf Ölçüsü

Fransa vize işlemlerini başvurusunda fotoğraf ölçüleri oldukça önem taşımaktadır. Fransa vize başvurusunda kullanılacak olan resim profiliniz vize işleyişini daha kolaylaştıracaktır. Fransa vizesi için uygulanması gereken resim ölçülerinde dikkatli davranılmalıdır. Aksi takdirde çektirilen resim vize yetkilileri tarafından kabul edilmez. Bununla birlikte Fransa vizesi için çektirilecek resimlerde nötr bir duruş sergilenmelidir. Arka fon olarak beyaz kullanılması vazgeçilmez bir kuraldır. Fransa’ya vize çıkartmak isteyen birinin vize fotoğraf ölçüleri 35*45 olarak belirlenmiştir. Bu yüzden bu ölçünün haricinde herhangi bir resim boyuna izin verilmemektedir.

Fransa Vizesi Fotoğraf Ölçüsü

Schengen Bölgesi vize sistemine tabi olan tüm ülkelerde olduğu gibi Fransa da aynı koşullara tabidir. Vize işlemleri için istenen biyometrik fotoğraf ölçüsü 35*45mm.'dir. Vize başvurusunda bulunan kişinin istenilen özelliklerdeki fotoğrafı, 10 parmağı ile birlikte biyometrik veri sistemine işlenecektir. Fotoğraf güncel durumu göstermesi gerektiğinden son 3 ay içinde çekilmiş ve daha önceden Fransa Schengen vizesi alırken de kullanılmamış olması gereklidir. Fotoğrafta esas olan yüzün yakın planda çekilmesi olduğundan, çekim yapılırken objektif ile kişi arasında 40 cm. mesafe olmalıdır.

Yüzdeki yara izi, doğum lekesi, ben vb. unsurlar kötü görünüyor gerekçesiyle kamufle edilmemelidir.

Kişinin Fransa vize fotoğrafı çekilirken duruşu düz olmalıdır. Yüzünde nötr bir ifade ve gözler tam açık bir şekilde duruş sergilenmelidir. Kırmızı göz oluşumu, ışık ayarları yapılarak engellenmelidir. Düz beyaz arka zemin üzerinde herhangi bir yansıma, gölge olmamalıdır.

Fotoğraf çekiminden sonra bireyin yüzünün tanınmasını engelleyecek estetik operasyonlardan uzak durması önerilir. Burun estetiği, dudak ve yanaklarda yapılan botoks işlemleri, yüz gerdirme operasyonları vb. işlemler kişinin tanınmasını güçleştirecektir; o nedenle fotoğraf çekiminden sonra tavsiye edilmemektedir.

Fransa vize fotoğrafı çekilirken yüze ve başa hiçbir aksesuar takılmasına izin verilmemektedir. Küpe, kolye, piercing vb. takılar takılmayacaktır. Başa şapka, bere vb. aksesuar takılmaz. Ancak dini sebepler nedeniyle kadınların yanaklar, şakak ve alın olacak şekilde başörtü ve türban kullanmasına izin verilmiştir. Erkekler sakal ve bıyık bırakamaz. 

Fransa Vize Fotoğraf Boyutları

Fransa’ya vize almak için vize fotoğraflarının detayları önemli bir unsurdur. Fransa vize fotoğraf boyutları yüksekliği 45 mm genişliği ise 35 mm olacak şekilde ayarlanmalıdır. Aksi takdirde farklı boyutlarda uygulanan resimler vize işlemleri için kabul edilmeyecektir. Resim profilinde yüzü belirgin olacak şekilde durulmalıdır. Işık yansıması veya yüzün görünmesini engelleyici unsurlar olmamalıdır. Fransa vizesi profil resminiz doğal olacak şekilde çekilmelidir. Gülümseyen bir duruş uygun bulunmayacaktır. Ayrıca teslim edilecek resim altı ayı geçmemesine dikkat edilmelidir.

Fransa, Avrupa Birliği sınırlarında bulunan ve biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bordo (umumi) pasaport sahiplerinden Fransa topraklarına giriş yapabilmek için Fransa vizesi bekleyen bir ülkedir. Fransa vize çeşitleri birçok alt başlıkta toplansa dahi alınan Fransa vizesi pasaporta aracı şirket ve konsolosluk kanalıyla işlendiği için belli standartlara sahiptir. Fransa vize fotoğraf ölçüsü ile ilgili araştırma yapıldığında internette daha eski yıllara ait aramalarla karşılaşılması çok mümkündür. Bu durum da kafa karışıklığına sebebiyet verebilmektedir. Yapılan güncellemeler ışığında Fransa vize fotoğraf ölçüsünde belli değişiklikler olmuştur. Bu değişiklikler şu şekildedir:

 • Fransa vizesi için çekilmiş fotoğraf en fazla 6 ay öncesine ait olmalıdır ve en az 2 adet olarak teslim edilmelidir.
 • Çektirilen Fransa vizesi fotoğrafının ölçüleri 35mm genişliğinde ve 45mm yüksekliğinde olmak zorundadır.
 • Fransa vizesi fotoğrafı çektiren kişinin yüzü tam olarak fotoğraf makinesine dönük olmak zorundadır.
 • Fransa vize fotoğrafı çekilirken fotoğraf başın üst kısmı ile çene altını da kadraja alacak şekilde ayarlanmalıdır.
 • Fransa vize fotoğrafı profesyonel olarak bu hizmeti veren uygun kurumlarda yapılmalıdır.
 • Fransa vizesi için fotoğraf çektirirken yüzde mimi olmamasına çok özen gösterilmelidir ve ağızın tamamen kapalı olması gerekmektedir.
 • Fotoğraf çekimi sırasında dini sebepler dışında baş çevresinde herhangi bir aksesuar bulundurulmamalıdır.
 • Fransa vizesi fotoğrafı için çekim yapılırken arka fonun beyaz olmasına çok dikkat edilmelidir. Farklı renklerde zeminler üzerinde Fransa vize fotoğrafı çekim işlemi gerçekleştirilmemelidir.
 • Fotoğraf çektiren kişi eğer ki gözlük kullanmaktaysa, gözlük camları şeffaf olmalı ve kesinlikle yansıma yapmamalıdır.
 • Fotoğraf çekimi esnasında kullanılan gözlük çerçevesinin yüzü kapatmayacak şekilde ince olması çok önemlidir.
 • Fransa vizesi için fotoğraf çektirirken yukarıdaki maddelere büyük bir özen gösterilmelidir. Aksi takdirde kontrol esnasında sorun yaşayabilir, ülkeye kabul edilmeme durumuyla dahi karşı karşıya kalabilirsiniz.

Fransa Vizeleri için çektirilecek fotoğrafların ebatları Schengen vizesi prosedürlerine göre hazırlanmalıdır. Fransa vizesi için kullanılacak fotoğrafların ebatları şöyledir.

Fransa Vize Fotoğraf Standartları

 • Kişinin güncel hali Fransa schengen vize fotoğrafında olmak zorundadır.
 • En fazla 3 ay öncesine ait olmak zorundadır.
 • Fransa vizesi fotoğrafı pasaport başvurunda kullanılmış veya da önceki vize başvurularında kullanılmamış bir fotoğraf olmak zorundadır.
 • Fransa vize fotoğrafı ölçüleri 3,5 X 4,5 ölçülerinde boyutlandırılmıştır. İlgili ölçünün geçilmemesi ve vize fotoğrafının p-80 oranında kafa ile kaplanması en önemli unsurlar arasındadır. Mutlaka özen gösterilmelidir.
 • Fransa vize Fotoğrafında herhangi bir oynama olmamalıdır.
 • Fotoğrafın konumlandırılması, odak ve kontrast ayarının iyi yapılması, parlaklığının istenen şekilde ayarlanmış olması, arka fonun özenli kullanımı, fotoğraf kalitesinin netliği, yüzde herhangi bir mimik ifadesinin bulunmaması ve kafa pozisyonunun direk olarak karşıya bakması çok önemlidir.
 • Fransa vize fotoğrafı çekimi esnasında gözler ve bakış yönünün düzgün ve diret olarak karşıya bakması çok önem arz etmektedir.
 • Fransa Schengen vize fotoğrafı çekimi sırasında eğer ki kişi gözlük takıyorsa çerçevenin gözü kapatıyor olmamasına, koyu renkli cama sahip gözlüklerin tercih edilmemesine, gözlük üzerinde yansıma olmamasına çok dikkat edilmelidir.
 • Fransa Schengen vizesi fotoğraf çekiminde şapka takılmış, yüzün kapalı olduğu veya yüzde gölgelerin olduğu fotoğraflar kabul edilmemektedir. Dini sebepler gerekçesiyle başörtüsü kullanan hanımların Fransa vize fotoğrafı için başörtülerini istenen ölçülerde takmaları vize reddi almamaları adına önem arz etmektedir.

2021 yılında güncel olarak Fransa Schengen vizesi için fotoğraf çekimi yukarıda sıralanmış maddeler ışığında gerçekleşmektedir. Vize fotoğrafı kişinin Fransa topraklarına giriş yaptığında rahatlıkla tanınabilir olması adına yukarıda sıralanmış özellik ve ebatlara sahip olmak zorundadır. Aksi takdir de kişinin ülke topraklarına giriş yapmasına izin verilmeyebilmektedir. Bu durumlarla karşılaşmamak adına vize fotoğrafı çekimi esnasında azami dikkat verilmelidir.

Fransa, Schengen bölgesi sınırlarında bir ülke olduğundan Türkiye Cumhuriyeti Bordo (Umumi) Pasaport sahibi vatandaşlardan vize istemektedir. Fransa Schengen Vizesi Fotoğraf ölçüleri de en önemli konulardan biridir. Eğer ki ilgili özellikler karşılanmamaktaysa vize istedğ ret ile sonuçlanabilmektedir.

Fransa Schengen Vizesi Fotoğraf Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

 • Fransa vizesi için çektirilen fotoğraflar en fazla 36mm yüksekliğinde olabilmektedir. Fotoğraf çene ile saç bitim noktasını kapsamalıdır.
 • Fransa Schengen vizesi fotoğrafının %70-80’ini kafa tarafından kaplanmalıdır.
 • Fransa vizesi için çektirilen fotoğrafta çene ile saç arasında mesafe en az 32mm olmalıdır. Bu uzunluktan daha kısa fotoğraflar maalesef standart dışarısında kalacaktır.
 • Fransa Schengen Vizesi fotoğrafı çekimi esnasında ne çok yakın ne çok uzak ne de ortalanmamış bir fotoğraf kabul görmemektedir. Profesyonel kişilerce çekimin gerçekleştirilmesi çok önem arz etmektedir.
 • Fransa Schengen Vizesi fotoğrafında kesinlikle net olmak zorundadır. Flu, düşük kontrast ya da çok parlak çekimler kesinlikle kabul görmemektedir. Fotoğraf çektiren kişinin yüz hatları çok net bir şekilde görünmek zorundadır.
 • Fransa Vizesi fotoğrafında parlaklık son derece iyi ayarlanmalı ne çok koyu ne flaş yansıması ne de yüzde gölge oluşturulacak açıdan çekim yapılmamalıdır.
 • Fransa Schengen Vize fotoğrafı için kafa arkasında gölge, karışık arka fon ya da kontrastın olmadığı bir arka fon kullanılmamalıdır. Beyaz, düzgün kontrasta sahip olmak önemlidir.
 • Fransa vize fotoğrafında doğal olmayan renk, lekeli ya da piksel görünüme sahip fotoğraflarda kabul görmeyecektir.
 • Fransa Schengen vize fotoğrafında kafa pozisyonu ve yüz ifadesi çok önemlidir. Ağızın açık olmaması, portre tipi veya kafanın yana yatması gibi çekimler kabul görmemektedir.
 • Vize fotoğrafı çekilirken gözlerin kapalı olmaması , saçların gözleri kapatmaması , uzağa bakılmaması ve düz bir şekilde fotoğraf makinesine bakılması çok önemlidir.

TOP