×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İngiltere Çalışma Vizesi

İngiltere Çalışma Vizesi 2022

İngiltere çalışma vize kendi içinde çok fazla kategoriye ayrılmakta. Bu sebep ile size İngiltere çalışma vizesi iki başlık durumunda toparladık ve bu siz için aşağıda kısaca açıkladı. Siz de vize türü belirleme için İngiltere vizesi uzmanımız iletişim numaramız ile ulaşarak vize türü ile ilgili gerekli evrak listesi ücretsiz talep edebilmektedir.

Tier 5 Geçici Çalışma Vize (Sanatçı ve Sporcu)
İngiltere’de ki bir organizasyonu sponsorluğuna sınırlı bir süre için çalışma isteyen kişinin başvurması gerekli vize türüdür.

Tier 5 Geçici Çalışma Vize (Hayır İşçisi)
Bazı hayır işinde gönüllü olarak ve herhangi bir ücreti almadan çalışma için İngiltere'ye gitme isteyen kişi içindir. Çalışma doğrudan sponsor kuruluşunu çalışması ile ilişkili olması gereklidir.

Tier 5 Geçici Çalışma Vize (Dini Çalışan)
Dini bir çalışmak, vaaz vermek ya da din bir emir nedeni ile geçici olarak İngiltere’de çalışma isterse başvurmanız gerekli vize türüdür.

Tier 5 Geçici Çalışma Vize (Resmî Din Görevlisi)
Birleşik Krallık’ta bir inanç topluluğa çalışma üzere (örneğin diyanet işi başkan ya da dini bir kurumu üyesi olarak) bir iş teklif aldığınızda başvurması gereken vize türüdür.

Tier 5 Geçici Çalışma Vize (Uluslararası Anlaşma)
Birleşik Krallık’ta uluslararası hukuk kapsamında ki işi için çalışma üzere bir sözleşmek yapmanız durumu da (örneğin hükûmeti için çalışma ya da diplomat bir evde ev hizmetli olarak çalışma gibi) başvurması gereken vize türüdür.

İngiltere Tier 1 Olağanüstü Yetenek Vizesi

İngiltere Tier-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi; yetenek sahibi girişimciler, fen bilimleri, sosyal bilimler, sanat, mühendislik ve dijital teknoloji alanlarının her birinde olağanüstü yetenek sahibi olan kişiler ve İngiltere ülkesinde çalışarak kendi işini kurma amacı edinen bireylerin başvuruda bulunabileceği bir vizedir. İngiltere’de kendi işini kurmayı amaç edinen kişilerin, üniversiteden mezun olmuş girişimcilerin ya da kendi alanıyla alakalı olan bir kurumda üstün niteliklere sahip olduğundan ötürü çalışma olanağı bulan kişilerin, İngiltere’ye girmesi ve yasal bakımdan çalışıyor olmasına izin verilmesi için İngiltere Sınır Dairesi yani UKBA aracılığıyla göçmenlik ve çalışma izni açısından İngiltere Tier-1 vizesi veriliyor. İngiltere vize başvurusu yapacak olan bireyler, konsolosluk vasıtası ile belirlenmiş olan web sitesi aracılığı ile online bir biçimde vize başvuru formunu doldurmak zorundadır. Vize başvuru formu doldurulmazsa ve onay belgesi de temin edilmezse müracaatlar da kabul edilmeyecektir. Başvuru yapan her kişi seyahat gayesine uygun olan vize türünü seçip form aracılığıyla yöneltilen her bir soruyu eksiksiz olarak yanıtlamalıdır, cevaplar doğru olmalıdır. Çünkü her şey belgelerle kanıtlanacak demektir. İngiltere Tier-1 vize başvurusu ile alakalı olan formda verilen yazılı bilgilerin kişinin hazırladığı vize takip dosyası, randevu günü söyleyecekleri ile tutarlı olmalıdır. Aksi halde kişinin vize başvurusu ret alır. Elektronik ortamda doldurulan İngiltere vize başvuru formunun onaylanabilmesi için bireyin aynı sistemden vize harcını yatırması lazımdır. Başvuru harcının ödenmesi sonrasında kişinin seçtiği randevu günü ve saati sistem üzerinden onaylanır. Başvuru yapan her kişi için konsolosluk aracılığıyla outsource edilmiş olan vize başvuru merkezinden ayrı biçimde İngiltere vize randevusu kaydı oluşturmak lazımdır. İngiltere Tier-1 vize türünden başvuru yapacak olan kişiler İngiltere’de bulunan bir şirkette ortak olarak yer almalıdır. Serbest meslek sahipleri ise ülkede kendi işini kurmalıdır.

İngiltere Tier 1 Vizesi Nedir?

  • İngiltere Tier-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi: Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Dijital Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Tıp gibi alanlarda olağanüstü bir yeteneğe sahip olan insanların İngiltere’de çalışması için başvurması şart olan vize türüdür. Puanlama sistemi üzerinden değerlendirilmekte olan bu vize türü için başvuru yapan kişilerin yetmiş beş puan alması zorunlu bir kural olarak her zaman dikkat çeker.
  • İngiltere Tier-1 Yatırımcı Vizesi: Ülkeye belli bir meblağda yani en az 2.000.000£ yatırım yapan ve öteki şartları da üstlenebilen insanların başvurabileceği bir vize türü olmaktadır. İngiltere yatırımcı vizesiyle ülkede çalışan veyahut eğitim gören statüsünde ikamet edebilir. AB ve İsviçre vatandaşları dışındaki her kişi İngiltere yatırımcı vizesi başvurusu gerçekleştirebilir. Puan bazında değerlendirilecek başvurular için yetmiş beş puan almak zorunlu olmaktadır.
  • İngiltere Tier-1 Mezun Girişimci Vizesi: Birleşik Krallık’ta yer alan bir yükseköğrenim kurumundan ya da denkliği olan başka bir okuldan en az lisans düzeyinde mezuniyete sahip olan ve kusursuz bir iş fikri ile İngiltere’de çalışmak isteyen kişilerin başvurabileceği bir vize çeşididir. Puan sistemi doğrultusunda başvuru yapılabilir ve bahsi geçen kişilerin yetmiş beş puan alması zorunludur. Başvuru sahipleri en az B1 seviyesinde İngilizce biliyor olmalıdır.
  • İngiltere Tier-1 Girişimci Vizesi: Başvuru yapan kişinin Tier-1 girişimci vizesine başvurması için İngiltere’de kendi işini kurmuş olması ya da var olan bir işi devralması lazım gelmektedir. Esas olan puan sistemidir. En az yetmiş beş puan almak zorunludur. Fakat hemen hemen her başvurunun puanlama sistemi birbirine göre farklı olabilir. Bu durum dikkate alınmalıdır. Aksi halde çeşitli sorunlar çıkar ve süreç daha da uzamaya başlar.

İngiltere Tier 1 Genel Vizesi Nedir?

İngiltere ülkesi dışından gelen üstün yetenekli üniversite yeni mezunları, yatırımcı olan kişiler, işi gereği profesyonel olanlar, girişimcilerin İngiltere’de çalışmasını sağlamak gayesiyle, İngiltere’ye girerek yasal açıdan çalışma durumuna izin vermek için İngiltere İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan UKBA yani İngiltere Sınır Dairesi onayıyla Tier-1 vizesi verilmeye devam ediyor. Bu vizenin bir diğer adı da İngiltere Çalışma Vizesi olmaktadır. Tier -1 genel vize, Tier-1 girişimci vizesi, Tier-1 yatırımcı vizesi, Tier-1 olağanüstü yetenek vizesi ve Tier-1 üniversite mezunu girişimci vizesi adı altında beş adet farklı vize türü yer almaktadır. Kişi, her zaman İngiltere’ye gitme amacına göre vize türü seçmek ile yükümlü olmaktadır. İngiliz Hükümeti, Göçmenlik Yasalarını göçmenlerle alakalı yeni düzenlemelerin her birine uyumlu bir hale getirebilmek adına yasa değişikliği kararı aldı. Alınmış olan bu kararlar doğrultusunda; İngiltere’nin Göçmen Programı kapsamında açılmış olan Göçmenlik ve Çalışma İzni Tier-1 Genel vizesi için başvuru alım süreci, 6 Nisan 2015 tarihi itibarıyla durdurulmuş olmaktadır. 5 Nisan 2015 tarihine değin İngiltere Konsolosluğu aracılığıyla kabul edilmiş olan Tier-1 Genel Vize müracaatlarının ise yeniden alınabilmesine 6 Nisan 2021 tarihi itibarıyla başlanacağı söylenmiştir diyebiliriz. Bununla beraber İngiltere Konsolosluğu, İngiltere’de Tier-1 vizesi ile yaşam süren kişiler ve ailelerinin vize sürelerinin uzatılması ile alakalı olan işlemlerin de süreceğini bildirmiştir. İngiltere Tier-1 genel vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin her bir belgesini tamamen dürüst bir şekilde ve eksiksiz biçimde doldurması zorunlu bir kural olmaktadır. Aksi bir durumda süreç gitgide uzadıkça uzar ve kişinin işlerini sekteye uğratır. Bu süreci yıpratıcı hale getirmemek tamamen kişinin kendisine bağlıdır. İngiltere Tier-1 genel vizesini alan kişiler ülkeye rahat bir şekilde giriş yapabilir.

İngiltere Tier 1 Olağanüstü Yetenek Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere yönüne vize başvuru yapabilmek için İngiltere Konsolosluğu tarafından outsource edilmiş haldeki vize hizmet merkezinden randevu alınması zorunlu bir kuraldır. İngiltere Konsolosluklarına direkt olarak vize başvurusu yapılamaz. Yetkili başvuru merkezi üzerinden alınmış olan randevu saat ve tarih onayı sonrasında, Tier-1 İngiltere Vize müracaatı açısından hazırlanacak belgelerin bir listesi kişiye sistem tarafından gönderilmektedir. Tier-1 vize işlemleri için gerekli olan online başvurunun tamamlanmasının akabinde sistem işlem ücretinin ödenmesine müsaade edecektir. Tüm online işlem bittiği zaman ise; randevu ve ödeme konfirmasyonu mail adresine gönderilir. İngiltere vize başvuru merkezi ofisleri Antalya, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Gaziantep’te bulunmaktadır. Başvuru sahibi olan kişiler şahsen bu şehirlerden herhangi birine giderek dosyasını teslim etmelidir. Gerekli biyometri prosedürlerini de birer birer yerine getirmelidir. İngiltere Konsolosluğu’na İngiltere’ye gitmeye uygun sunulan İngiltere Tier-1 vize başvuru dosyası içerisinde online VAF-9 vize başvuru formu ve appendix 2 ile alakalı olan çıktı, randevu bildirimi, evrakların orijinal hallerinin örnekleri ve fotokopileri, vize ücretinin ödeme maili hazır edilmelidir. İngiltere vizesi başvurusu yapan kişiler, başvurunun gerçekleşmesi adına biyometrik bilgilerini yani yüz fotoğrafını ve parmak izini ibraz etmekle yükümlüdür. Başvuru sahibi biyometri işlemi açısından parmak izi ve fotoğraf işlemlerinin gerçekleştirileceği merkezlerde bizzat bulunmak zorunda olmaktadır. İngiltere Tier-1 vize başvurusu için randevu günü itibarıyla yasal biçimde vize başvurularının neticelenme süresi üç hafta olmaktadır. Sunulmuş olan her bir evrakın konsolosluk aracılığı ile değerlendirilmesi ve vize kararının kişiye sunulması için her başvuru sahibi bu süreyi beklemek zorundadır. Fakat acil bir biçimde İngiltere Tier-1 vizesi başvurusu yapmak isteyen kişiler, konsolosluk aracılığıyla oluşturulmuş olan outsource edilmiş vize başvuru merkezinin katma değere sahip hizmetlerinden yararlanmalıdır.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp