×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İngiltere Başkonsolosluk Bölümleri

İngiltere Başkonsolosluk Bölümleri Hakkında 

İngiltere Başkonsolosluk bölümlerinde Ticari Ateşe Bölümü, Siyasi Ateşe ve Vize bölümleri bulunmaktadır.

Ticari Ateşe Bölümü

Ticari ateşe bölümünde İngiltere başkonsolosluk bölümleri İngiltere ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasındaki ticari ilişkilerini rapor halinde büyükelçiliğe sunar. İngiltere ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ticari anlaşmaları kontrol eder. Ticari etkileşimleri inceler. İngiltere Başkonsolosluk Ticari Ateşe Bölümü ayrıca ticaret anlaşmaları hazırlar. İki ülke arasındaki çıkarların korunmasında görev yapar.

Siyasi Ateşe Bölümü

İngiltere Başkonsolosluk Siyasi Ateşe Bölümü’nde ise İngiltere ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasındaki siyasal ilişkiler kontrol altına alınır. Siyasi anlaşmalar incelenir ve büyükelçiliğe raporlar sunulur. İngiltere Konsolosluğu Siyasi Ateşe Bölümü’nde özellikle iki ülkenin menfaatleri ön planda tutulur.

Vize Bölümü

Bunun dışında İngiltere Başkonsolosluk’ta vize bölümleri yer almaktadır. İngiltere başkonsolosluk vize bölümlerinde İngiltere’ye gitmek isteyen Türk vatandaşların, vize başvuruları yapılmaktadır. Vize başvuru formların doldurulmasına yardımcı olur. Başvuru işlemlerinde kişilerin evraklarının eksiksiz ve doğru olup olmadığını kontrol eder. Elçiliklere randevu talebinde bulunabilir. Bunun dışında göçmenlik başvurusu yapmak isteyen kişilerin evraklarını kontrol etmektedir. Kişilerin parmak izi taramalarını yapmada rol oynamaktadır. Elçilikler ile temas kurmada görev yapar. İngiltere Vize başvurusu yapacak olan bireylere, randevu günü ve saati belirler. Eğer İngiltere Başkonsolosluk vize bölümünde yoğunluk yaşanıyorsa, randevu tarihlerinde gecikmeler meydana gelebilir. Böyle durumlarda vize bölümü danışmanı kişilerin belirtmiş olduğu güncel telefon numaralarından kişilere ulaşarak, randevu gününü ve saatini ileri bir tarihe almaya çalışır.

Bölümlerine Göre İngiltere Başkonsolosluğu

Her ülkenin ülkemiz ile herhangi bir sorunu sıkıntısı yoksa o zaman kendi ülkelerini temsil etmek üzere ülkemizde konsoloslukları ve büyükelçiliği bulunur. Bu ülkelerden bir tanesi de İngilteredir. İngiltere Hükümetini resmen temsil eden İngiltere Konsolusluğu ülkemizde yer almakta ve işler kendi konsolosluk bölümlerinde yapılmaktadır. Her ülkenin kendi içinde konsolosluk bölümleri arasında ufak tefek farklar olabilmektedir. Bölümlerine göre İngiltere Başkonsolosluğu ise şunlardır:

 • İngiltere Başkonsolosluğu vize bölümü
 • İngiltere Başkonsolusluğu randevu bölümü
 • İngiltere Başkonsolosluğu basın bölümü
 • İngiltere Başkonsolosluğu pasaport bölümü
 • İngiltere Başkonsolosluğu ticaret bölümü
 • İngiltere Başkonsolosluğu yönetim bölümü
 • İngiltere Başkonsolosluğu konsolosluk bölümü

Görüldüğü gibi İngiltere Başkonsolosluğu çok sayıda farklı işler yapan bölümlerden oluşur. Her bir bölümde İngiltere Hükümeti tarafından atanmış alanında uzman, deneyimli personeller çalışır. Her birinin kendince bir yetki alanı vardır.

İngiltere Başkonsolosluğu Vize Bölümü

Öncelikle en çok merak edilen bölümler arasında olan İngiltere Başkonsolosluğu Vize Bölümü hakkında bilgi vermek gerekir ise şu bilgiler verilebilir.  İngiltere Başkonsluğunun vize bölümü vizeden muaf görevliler dışında olan sivil vatandaşlara vize veren bölümdür.  Kurumun vize bölümü İngiliz Hükümeti adına vize vermeye yetkili olan tek mercidir. Önceden randevu alıp evraklarını hazırlayarak bölüme gelen kişilerin vize başvurularını inceler ve karara bağlar.  Kurum bu konuda son derece titizdir. Çalışma saatleri içinde başvuruları alır ve değerlendirir. Her vize başvurusunda istenen evraklar arasında ufak tefekte olsa farklılıklar olduğu için değişik zamanlarda başvuru tamamlanır. Eksik evrak olması durumunda eksiklerin giderilmesi istenir. Bunun yanı sıra yanlış evrak olması durumunda vize bölümünün vize başvurusunu reddetme hakkı vardır. O yüzden bu bölüme başvuru yapar iken en ufak bir hata ya da eksiklik olmamalıdır.

İngiltere Başkonsolosluğu Randevu Bölümü

İngiltere Başkonsolosluğu Randevu Bölümü kurumun bir diğer önemli olan bölümüdür. Yine bu alanda uzman ve deneyimli bir kadro ile hizmet verirler.  Dışarıdan nasıl görünürse görünsün son derece kapsamlı bir biçimde çalışırlar. İşin temelinde konsoloslukta yapılacak tüm işler randevu alınarak yapıldığı ve rastgele olarak İngiltere Başkonsolosluğuna gelinemeyeceği için bu bölümden alınacak olan hizmet ile ilgili olarak randevu alınması gerekir. Yani vize başvurusu için bu bölümden randevu alınır. Benzer bir durum pasaport işlemleri için de söz konusudur.  Eğer kişiler kendilerine verilen randevu saatlerinde gecikme olur ise o zaman yeniden başvuru yaparak randevu almaları gerekir. Kurum bu konuda son derece titiz ve dakik davranır. Yine eğer başvuru için gerekli evrakların süresi dolar ise o zaman yeniden başvuru yaparak süreci başlatmak gerekir.  Acil işlerde süreç hızlandırılmalıdır.

İngiltere Başkonsolosluğu Pasaport Bölümü

İngiltere Başkonsolosluğu Pasaport Bölümü de kurumun kendi içinde en önemli olan bölümlerinden bir tanesidir. Bölümün adından da net bir biçimde anlaşılacağı gibi ülkemizde yaşayan İngiliz vatandaşlarının pasaport işlerinin halledildiği dolayısı ile de sadece İngiliz vatandaşlarına hizmet veren bir bölümdür. Burada bazı hususların altını özellikle çizmek gerekir. Her ne kadar bu bölüm İngiliz vatandaşlarına çalışsa da bu bölümde de alınacak olan hizmetler için önceden randevu alınması gerekir. Randevu alınmadan herhangi bir hizmet alınması pasaport bölümünden mümkün olmaz.  Bu bölümde yapılan temel işler şunlardır.

 • Yeni doğan ve de ve İngiltere vatandaşlığı bulunan bireylere pasaport çıkarma işi
 • İngiltere Pasaport süresi dolan bireylere  İngiltere pasaportu çıkarım işi
 • İngiltere pasaportunu kaybetmiş olan kişilerin İngiltere Pasaportu çıkarım işi
 • İngiltere pasaportu yırtılmış ve/veya yıpranmış bulunan kişilerin yeni pasaporta başvuruları
 • İngiltere’ye gidecek olan şahısların pasaport teslim işlemleri
ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp