×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi Hakkında

İngiltere topraklarında aile bireylerinizden birisi yaşıyorsa ve bu aile bireyini ziyaret etmek istiyorsanız İngiltere aile ziyareti vizesi almalısınız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşları bu vize türünü almak zorundadır. Diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 günü geçmemek şartı ile İngiltere’yi ziyaret edebilmektedir.

İngiltere aile ziyareti vizesi kısa süreli bir İngiltere vizesi türüdür. Ancak kişilerin İngiltere’ye sürekli ve düzenli olarak seyahat etmesi gerekiyorsa 1, 2, 5, 10 yıllık uzun süreli İngiltere vizesi başvurusunda bulunabilmektedir. Ancak bu vize türünde de ülkede maksimum 6 ay kalınmalıdır.

İngiltere aile ziyareti vizesi alan birisi Birleşik Krallık ülkelerine de ziyarette bulunabilir. Vize başvuruları İngiltere Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği tarafından kabul edilmemektedir. Vize başvurularınız ikamet ettiğiniz şehri kapsayan vize başvuru merkezlerine yapabilirsiniz.  Türkiye'de İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adana, Antalya ve Gaziantep olmak üzere 7 vize başvuru merkezi bulunmaktadır. Vize başvuruları ortalama 21 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru için öncelikle online vize başvurusu doldurup, ikametinizi kapsayan vize başvuru merkezine giderek İngiltere aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

İngiltere Aile Ziyaret Vizesi İle İlgili Temel Bilgiler

İngiltere aile vizesi alacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda’da serbest dolaşım hakkı almış olur. Bunun nedeni bu ülkelerin de birleşik krallık ülkesi olmasıdır. Yani İngiltere aile ziyareti vizesi başvurusu yaparken Birleşik Krallık vize başvurusu yapmış olursunuz.

İngiltere aile ziyareti vizesi başvurusu yapacak olan birisi Umuma Mahsus Pasaport, Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaport sahibi ise İngiltere aile vizesi başvurusu yapmalıdır. Diplomatik Pasaport sahipleri ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak ziyaretleri için vize başvurusu yapmalarına gerek yoktur.

Vize başvuruları vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilmektedir. Başvuru için öncelikle İngilizce ve büyük harfler ile Online vize başvuru formu doldurulmalıdır. Daha sonra ise vize başvuru merkezinden İngiltere vize randevusu alınmalıdır. Bu sırada vize ücreti yatırılmalı ve İngiltere aile ziyareti vizesi için gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Sonraki aşama randevu zamanında vize başvuru merkezinde olunmalıdır. Vize başvuru merkezine bizzat gidilmelidir, çünkü burada biyometrik bilgileriniz alınmaktadır. Vize başvurusu yapıldıktan sonra başvuru sonucu posta ile gönderilen bir mektupta yazmaktadır.  

İngiltere Aile Ziyareti Vize Süresi

İngiltere’ye ailesinin yanına ziyarete gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturma izni olan diğer ülke vatandaşları İngiltere aile ziyareti vizesi almalıdır. İngiltere aile ziyareti başvurusunda bulunacak olan vatandaşların aklına en çok takılan sorulardan biriside vize süresidir.

İngiltere aile ziyareti vizesi başvurusundan bulunacak kişiler 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıllık vize başvurusunda bulunabilmektedir. Ancak vize 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık vize başvurularında bir yıl içerisinde en fazla 6 ay İngiltere’de bulunabilmektedir. 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık vizeler İngiltere’deki ailesini sürekli olarak ziyaret etmesi gereken kişilere verilmektedir. Bu vize başvurusu İngiltere’de oturum ve çalışma hakkı tanımamaktadır.

İngiltere aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunacaklar aynı zamanda Birleşik Krallık vize başvurusunda bulunmuş olmaktadır. Vize sahibi böylece Birleşik Krallık ülkeleri olan Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda ve İngiltere’de vize süresi boyunca serbest dolaşabilir. Vize sahibi ayrıca İrlanda Cumhuriyeti topraklarına da girebilir. Ancak bunun için ilk girişin İngiltere’ye yapılması gerekmektedir.

Kısacası tek seferlik İngiltere aile ziyareti vizesi alacak olan başvuru sahibinin vize süresi 6 aydır. Ancak ailesini sürekli ziyaret etmek durumunda olan birisinin vize süresi 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıl olabilmektedir.

Kısacası İngiltere aile ziyareti vizesi başvurusu için belirlenen bir zaman dilimi yoktur. Vize başvuruları planlanan seyahatten en fazla 3 ay önce yapılmalıdır.

İngiltere Aile Ziyaret Vizesi Başvurusu

İngiltere’de bulunan ailesinin ziyaret etmek için İngiltere'ye aile ziyareti vizesi başvurusu yapacak birisi öncelikle vize başvurusunun İngiltere Konsolosluğuna yapılmayacağını bilmelidir. İngiltere Konsolosluğu hiç kimseden vize başvurusu kabul etmemektedir. Bunun yerine vize başvurularınızı İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Türkiye’de Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul ve İzmir’de İngiltere vizesi başvurusu yapabileceğiniz vize başvuru merkezi bulunmaktadır.

İngiltere aile ziyareti vizesi başvurusu için öncelikle online vize başvuru formu doldurulmalıdır. Daha sonra biyometrik verilerin verilmesi için vize başvuru merkezinden randevu alınmalıdır. Bu sırada gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Randevu tarihinde vize başvuru merkezinde olmanız gerekmektedir. Biyometrik verilerinizi verirken belgelerinizi de vize başvuru merkezine teslim etmelisiniz.

Bundan sonra vize başvuru merkezi İngiltere aile ziyareti vizesi başvuru talebinizi belgeler ile beraber İngiltere Konsolosluğuna iletmektedir. Başvuru sahibi bundan sonra başvuru sonucuna kadar beklemelidir. Vize başvurusu başvuru sahibine bir mektup ile birlikte bildirilir. Vize talebi reddedilirse bunun nedeni mektupta detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Vize başvurunuz reddedilirse buna itiraz etme hakkınız bulunmaktadır.

İngiltere Aile Ziyareti Vizeleri İçin Başvurusu Tarihi

İngiltere’ye ailesinin yanına ziyarete gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturma izni olan diğer ülke vatandaşları İngiltere aile ziyareti vizesi almalıdır. Vize başvurusuna bulunacakların kafasına en çok takılan soru ise vize başvuru tarihleridir.

İngiltere aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak için belirli bir zaman dilimi bulunmamaktadır. Yani istediğiniz zaman İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine İngiltere aile ziyareti vizesi başvurunuzu yapabilirsiniz.

Başvuru sahiplerinin aklına takılan bir diğer soru ise vize başvurusuna ne zaman başvurulmalıdır. İngiltere aile ziyareti vizesi alacak birisi vize başvurularını en fazla 3 ay önce yapmalıdır. Vize başvuruları ortalama olarak 21 içerisinde çıkmaktadır. Başvurunun en fazla 3 ay önce yapılmasının nedeni İngiltere Konsolosluğunun vize incelemelerini detaylı bir şekilde yapmasıdır. Yani vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda planladığınız seyahatten önce bir kez daha başvuru yapabilirsiniz. Seyahatinizi zamanında yapmak için vize başvurunuzu 3 en fazla 3 ay önceden yapmanız tavsiye edilmektedir.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesine Başvuru Yapabilecekler

İngiltere’de yaşayan oturum izni sahibinin ya da vatandaşının;

 • Eşi ya da nişanlısı,
 • Evlat edinilen çocuklar da dâhil olmak üzere tüm çocuklar,
 • Reşit olan ancak başvuru sahibine bağlı olan ve Portekiz'de yerleşik bir eğitim kurumuna kayıtlı olan çocuklar,
 • Başvurana bağımlı olan birinci derece akrabalar,

Not: Öğrenci izni, ücretsiz staj veya gönüllü hizmet sahipleri için aile üyeleri yalnızca ilk üç kategori olarak kabul edilir: eş, çocuklar ve evlat edinilen çocuklar.

İngiltere Aile Ziyaret Vize Randevusu

İngiltere’de ailesini ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere'ye giderken aile ziyareti vizesi almalıdır. Başvuru sahipleri öncelikle vize başvurularını İngiltere Konsolosluğuna, İngiltere Başkonsolosluğuna, İngiltere Büyükelçiliğine yapamayacağını bilmelidir. İngiltere Konsoloslukları vize başvurularını doğrudan kabul etmek yerine yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ile kabul etmektedir.

Türkiye’de 7 adet ilde İngiltere vize başvuru merkezi bulunmaktadır. Bu iller Ankara, Adana, Antalya, İzmir, İstanbul, Gaziantep ve Bursa’dır. İngiltere'ye aile ziyareti vizeleri için başvuruda bulunacak kişiler ikamet adresini kapsayan vize başvuru merkezlerinden randevu alabilmektedir.

İngiltere'ye aile ziyareti vizesi başvurusundan önce online vize başvuru formu doldurulmalı ve vize başvuru merkezinden randevu alınmalıdır. Randevu tarihi gelmeden gerekli belgeleri de hazırlamanız gerekmektedir. Randevu tarihinde ve saatinde vize başvuru merkezinde bulunmalısınız. Burada biyometrik verileriniz alınacaktır ve hazırlanan evraklar buraya teslim edilecektir. Vize başvuru merkezi bu aşmadan sonra başvuru sahibinin İngiltere'ye aile ziyareti vizesi başvuru talebini konsolosluğa iletmektedir.

İngiltere Aile Ziyaret Vizesi ile Ziyaret Edilebilen Diğer Ülkeler

İngiltere’ye ailesini ziyaret etmek için gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni olan diğer ülke vatandaşları İngiltere aile ziyareti vizesi almalıdır.

İngiltere aile ziyareti vizesi alan birisi Birleşik Krallık ülkelerinde vizesiz dolaşım hakkı almış olur. Birleşik Krallık İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dır. İngiltere aile bireşim vizesi bu ülkelere giriş hakkı sağlamaktadır. Vize sahibi bu ülkelere doğrudan gidebilir. Ayrıca İrlanda Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen birisi girişini İngiltere üzerinden yapması durumunda İrlanda Cumhuriyeti’ne geçiş yapabilmektedir.

İngiltere aile vizesi başvurusu yapan birisi vizesi çıktıktan sonra diğer Birleşik Krallık ülkelerine girebilir. Ancak bu ülkelerde herhangi bir suç işlerse, sınır ihlali yaparsa veya ülkeden vize sonunda ayrılmaması durumu diğer Birleşik Krallık ülkelerine yapılacak vize başvurularını etkilemektedir. Yani bu ülkelerden herhangi birinde bir suça karışırsanız ya da sınır ihlali yaparsanız sınır dışı edilirsiniz. Sınır dışı edildikten sonra İngiltere’yi o vize süresi içerisinde tekrardan ziyaret edemezsiniz. Bunun nedeni Birleşik Krallık ülkelerinin vize sisteminin birlikte işlemesidir.

İngiltere Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İngiltere Konsoloslukları, İngiltere aile ziyaret vizesi için bazı evraklar istemektedir. Bu evrakların aslının yanında fotokopileri de getirilmelidir. Ayrıca belgelerin İngilizce onaylı fotokopileri de istenmektedir.

İngiltere aile ziyaret vizesi için istenen evraklar şu şekildedir;

 • Pasaport: Pasaportun en az 6 ay geçerliliği ve en az iki sayfasının boş olması gerekmektedir.
 • Finansal Dokümanlar: İngiltere ülkeye seyahat edecek yabancı ülke vatandaşlarının masraflarını karşılayabileceğini görmek istemektedir. Bunu için 6 aylık banka hesap dökümü, 3 aylım maaş bordrosu gibi belgeler istenmektedir.
 • Davetiye: ziyaret edilecek aile bireyi tarafından yazılmış olmalıdır.
 • Ziyaret edilecek kişinin vatandaşlık belgeleri
 • Online İngiltere vize başvuru formu: İngilizce ve büyük harf ile doldurulmalıdır.
 • Başvuru sahibinin üzerine kayıtlı taşınmaz bilgileri
 • Erkekler için askerlik durumu belgesi
 • Gidiş ve Dönüş uçak bileti rezervasyonları
 • İngiltere’de otelde kalınacaksa otel rezervasyonu
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Sabıka kaydı

Belgeler birbiri ile uyuşmalı ve birbirlerini desteklemelidir. İngiltere Konsolosluğu belgeleri detaylı bir şekilde incelemektedir. En ufak bir uyuşmazlıkta ya da vize reddi vermektedir. Ayrıca 10 yıl İngiltere vize reddi alabilirsiniz.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2022

İngiltere aile ziyareti vizesi için büyük önem teşkil eden hazırlıklardan biri de gerekli evrakları beyan etmektir. Buna göre İngiltere aile ziyareti vizesi başvurusu için gerekli evrak listesi şöyle sıralanabilir:

  • Online İngiltere aile ziyareti vize başvuru formu
  • 2 adet fotoğraf
  • Pasaport ve daha önceki vizelerin birer kopyaları (ayrıca pasaportta en az iki boş sayfa)
  • Dönüş bileti için rezervasyon yapıldığına dair bir çıktı
 • İngiltere seyahatinin amacını ve seyahat planını belirten bir dilekçe
 • İngiltere’de ne kadar kalınacağına dair konaklama yerinin ikamet belgesi
 • İngiltere’de kalınacak süre boyunca başvuru sahibinin kendi giderlerini karşılayabileceğine dair kanıtlar (bankada yeterli miktarda para olduğuna dair dökümler, hesap hareketleri)

İngiltere aile ziyareti vizesi için başvuruda bulunacak olanların öncelikle hamili oldukları pasaport ve online vize başvuru formu doldurma konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. İngiltere’ye giderken vize alınması gerektiği için aile ziyareti vizesi başvurusu sırasında istenilen tüm belgelerin ve bilgilerin başvuru dosyasında eksiksiz yer alması gerekir.

Fotokopileri ve asılları bulunması gereken tüm belgelerin birbirleriyle tutarlı bir bütün oluşturması da gerekmektedir. Aile ziyareti vizesi için yapılan başvuru sırasında beyan edilmek üzere hazırlanan tüm evraklarda tamamen gerçeği yansıtan bilgiler yer almalıdır.

Ayrıca İngiltere turist vizesi için gerekli evraklar arasında bulunması zorunlu olan bir diğer belge de finansal durum belirten belgelerdir. Bu belgelerin tamamı ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.

İngiltere Aile Ziyareti Vize Ücretleri

Aile ziyareti vizesine başvuruda bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize harç ücretini yatırmalıdır. Bundan dolayı başvuru sahiplerinin en çok sorduğu soruların başında İngiltere aile ziyareti vize ücretleri gelmektedir.

İngiltere aile ziyareti vizesi 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık süre ile verilmektedir. Vize harç ücreti vize süresine göre farklılık göstermektedir. İngiltere aile ziyareti vize harç bedeli aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Vize Süresi Vize Harç Ücreti
6 Aylık Aile Ziyareti Vizesi 140 Amerikan Doları
2 Yıllık Aile Ziyareti Vizesi 533 Amerikan Doları
5 Yıllık Aile Ziyareti Vizesi 967 Amerikan Doları
10 Yıllık Aile Ziyareti Vizesi 1213 Amerikan Doları

İngiltere'ye vize başvurusu yapacak kişilerin vize başvuru sırasında çıkaracakları evrakların ücretlerini de ödemeleri gerekmektedir. Vize sonucu sonrasında pasaportun gönderilmesi için kargo ücreti (tercihe bağlı), SMS bildirimi gibi ücretlerde çıkmaktadır. Ayrıca vize başvurusu yapacak kişinin profesyonel destek alacaksa ek olarak ücret çıkmaktadır.

İngiltere aile vizesi alacak kişi Birleşik Krallık vizesi almış olur bundan dolayı diğer Birleşik Krallık ülkeleri vize harç ücreti aynıdır.

Başvuru sahibinin randevu zamanında vize başvuru merkezinde olması gerekmektedir. Burada İngiltere'ye aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak kişiden 10 parmak izi alınmaktadır.

İngiltere Aile Ziyareti Vize Reddi

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğa ya da İngiltere Ankara Büyükelçiliği vize reddi ile sonuçla vizesinin harç bedeli geri iade etmemekte. Bu sebeple işleme alınmış dosyanın vize harç bedeli geri iadesi talep edilmez. Ayrıca vize başvurusunda kullanılan evrakın da geri iade söz konusu değildir. Dolayısı ile Aile Ziyareti İngiltere Vizesi yapılan her başvuru için yeni evrak hazırlanması ve yeniden harcı yatırılması gerekli. Ayrıca, daha önce İngiltere Vize almış olmak bu vize tekrar alınabileceği garantisini vermez.
Reddedilmiş bir başvuru var ise kişi istedikleri zaman tekrar vize başvurusunu yapabilir. Yeni bir başvuru yapma için istisnai durum hariç beklenilmesi gereken belirli bir süreler yoktur. Kişilerin İngiltere Vize Başvurusu reddedilmesinde sonra koşulunda herhangi bir önemli değişiklikler yok ise ya da ret için nedeni tespit edilemiyorsa, başvuru yeniden reddedilme olasılıkları yüksektir. Kişi başvuru dosyası da sahte belge kullanmadığı sürece önceki bir reddi, sonraki başvurunun kendiliğinden reddedileceği anlama gelmemekte. Ancak daha öncede alınan reddin sebebi göz önünde bulundurarak ve gerekli düzeltme yapılarak yeniden başvurulma gerekmektedir.
İngiltere'ye seyahat gerçekleştirme isteyen kişi Umuma Mahsus, Husus, Hizmet Pasaport hamili Türk vatandaşları ise İngiltere vizesi tabii tutulmaktadır. İngiltere'ye vize başvurusuna bulunmak isteyen kişiler, seyahat amaçlarına uygun olan vize türü doğru bir şekilde seçerek ilgili vize türlerinin gerekliliklerini yerine getirmeli.

İngiltere Aile Ziyaret Vizeleri Alınırken Profesyonel Vize Hizmetleri Süreci

İngiltere’de bulunan ailesini ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere'ye aile ziyareti vizesi almak zorundadır. Bu vize türünü alanlar Birleşik Krallık ülkelerinde serbest dolaşım izni almış olmaktadır.

İngiltere vize başvuruları İngiltere Konsolosluğuna değil konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Türkiye’de Adana, Ankara, Antalya, Gaziantep, Bursa, İstanbul ve İzmir’de olmak üzere 7 ilde İngiltere'ye aile ziyareti vizesi başvurusu yapabileceğiniz il bulunmaktadır.

İngiltere vize başvurunuzu yaptıktan sonra başvuru talebiniz hazırlanan evraklar ile beraber İngiltere Konsolosluğuna gönderilmektedir. İngiltere Konsolosluğu vize başvurularını büyük titizlik ve dikkat ile kontrol etmektedir. Hiçbir başvuru sahibine imtiyaz ve ayrımcılık tanınmamaktadır. İngiltere Konsolosluğu vize başvurularını en ufak bir hata ve eksiklikte reddetmektedir. Ayrıca bazı durumlarda başvuru sahibine şüphe ile yaklaşmakta ve 10 yıl İngiltere vizelerinden men edebilmektedir.

İngiltere'ye aile ziyareti vizesi için başvurusu yaparken belgelerinizi doğru ve tutarlı hazırlamanız bundan dolayı çok önemlidir. İngiltere vize reddi almak istemeyen başvuru sahipleri için profesyonel destek alınabilmektedir. Profesyonel destek alınırsa vize başvuru esnasında vize başvuru sahibine her türlü destek sağlanmaktadır.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp