×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İngiltere Üniversite Eğitimi

İngiltere üniversite eğitimi programları, her yıl Eylül ayının sonu ile Ekim ayının başı gibi olan tarihlerde başlamaktadır. Bazı üniversitelerin Ocak ya da Şubat başlangıçlı programları da olabilmektedir.

İngiltere’de bulunan üniversitelerin lisans eğitim programları genel olarak 3 yıl olmakla beraber, bazı programların 1 yıllık staj imkanı da bulunmakta ve böylece eğitim 4 yıla kadar sürmektedir. Bu programlara sandviç program adı verilmektedir. Mimarlık, tıp ve diş hekimliği gibi programlar ise bu genellemenin dışında tutulup eğitim süreleri 5 ile 6 yıla kadar uzayan bölümlerden oluşmaktadır.

İngiltere'de eğitim almak isteyen kişilerin uygulaması gereken başvuru koşulları ve temin etmesi gereken belgeler şöyledir:

 • *Lise diploması ve ders not dökümleri Başvurulan bölüme göre 3.5 ve 5.0 arasında değişiklik göstermektedir.
 • *İngilizce dil seviyesini gösteren ve başarılı olunmuş bir bir dil sınavı
 • *Lise öğretmenlerinden alınacak bir akademik referans
 • *Niyet mektubu

Öğrencilerin akademik hedeflerini anlattığı, kendisinden bahsettiği, neden İngiltere’de eğitim görmek istediğine dair sebepleri, mevcut başarıları ve iş ya da staj deneyimlerinden bahsettiği bir başvuru yazısı.

İngiltere’de üniversite eğitimi başvuruları,UCAS adı verilen merkezi bir sistem aracılığı ile yapılmaktadır. UCAS online bir sistemden oluşur ve öğrenciler en fazla 5 adet başvuru yapabilirler. Başvuru yapılacak olan alanlar birbiri ile benzerlik göstermelidir. Bunun sebebi eğitim alınmak istenilen alanların tutarlılığını belirtmesi olarak gösterilebilir. Lise son sınıfın başında yapılan başvurularda, her öğrenci bireysel olarak değerlendirilmektedir. UCAS başvuruları Eylül ayının başından itibaren yapılmaktadır. Ocak ve Haziran aylarında da uluslararası öğrenci başvuru kabulleri sağlanmaktadır. Akademik başarı ön planda olmasına rağmen başvuru tarihi ile başvuru yoğunluğu süreçleri, İngiltere'deki bir üniversiteye kabul alınması için önemli etkenler arasında gelmektedir.

İngiltere Üniversite Eğitimi 2022

İngiltere üniversite eğitimi, birçok ülkeye göre çok daha gelişmiş bir yapıda olmaktadır. Bu eğitimden yararlanmak için İngiltere vizesi şarttır. İngiltere üniversiteleri, akademik açıdan popüler olması ve eğitim süresi ile ilgili birçok avantajı içerisinde barındırır. Bu açıdan da dünya devi eğitim kurumları her zaman İngiltere’de olmuştur. Bir diğer avantajı ise yabancı öğrenci çeşitliliğidir. İngiltere, dünyanın her yerinden öğrenci kabul eden bir ülkedir. Böylece öğrenciler eğitim görürken uluslararası bir çevre edinmiş olur. Bu nedenle de İngiltere’de eğitim almak kişiyi mezuniyet sonrasındaki yaşama dair bir değil birkaç adım önde tutacak demektir. İngiltere üniversiteleri lisans eğitim programları normal zamanda üç sene olması ile beraber bazı eğitimler bir senelik staj imkanı da sunuyor. Bunun sonucunda okul dört seneye dek uzuyor. Mimarlık, tıp ve diş hekimliği gibi bölümler ise beş ila altı sene kadar sürmeye devam eder. Eğitim programlarının her biri her senenin Eylül ayının sonunda ve Ekim ayının da başında başlar. Bazı üniversite okullarında ise Ocak ve Şubat başlangıçlı öğretim programları da sunulmaktadır. İngiltere’deki üniversite eğitimi durumunu konularına göre sınıflandırmak en iyisidir. Şöyle:

Lisans Ana Dalları

 • Bachelor of Arts (BA) Sosyal konularda lisans derecesi
 • Bachelor of Engineering (BEng) Mühendislik konusunda lisans derecesi
 • Bachelor of Science (BSc) Fen konularında lisans derecesi
 • Bachelor of Law (LLB) Hukuk gibi konularda lisans derecesi
 • Bachelor of Architecture (BArch) Mimarlık konusunda lisans derecesi
 • Bachelor of Medicine (MB) Tıp konusunda lisans derecesi
 • Bachelor of Education (BEd) Eğitim konusunda lisans derecesi

İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyen kişiler muhakkak kendilerine bir alan seçmekle yükümlüdür. Aksi takdirde vize başvurusu yapılması dahi manasız hâle gelir. Bu dikkate alınmalıdır.

İngiltere Üniversite Eğitim Vizesi

İngiltere üniversite eğitimi vizesi başvurusu için gerekli olan evraklar vardır. Bu evrakları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Okuldan verilen kabul mektubu
 • Pasaport
 • Vize başvurusu formu
 • Ailesinin ya da kişinin kendisinin maddi durum belgelerinin her biri
 • İngilizce dil eğitimi alındığına dair belgeler
 • Evliler için evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Askerlik durumu belgesi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Tapu ve araç ruhsat fotokopisi
 • Öğrenciler için İngilizce tercümeli olan bir öğrenci belgesi
 • Öğrenci olmayan kişiler için mezun olduğu son okuldan diploma ya da İngilizce tercümeli çıkış belgesi
 • Vukuatlı nüfus kaydı örneği

İngiltere öğrenci vizesi, Birleşik Krallığa lisans, yüksek lisans ve dil eğitimi gibi nedenlerden dolayı gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yakından alakadar eden bir vize çeşidi olarak bilinmektedir. İngiltere öğrenci vizesi iki farklı biçimde hazırlanmış olmaktadır. İngiltere öğrenci vizesinin ilk kısmını Student Visitor Visa oluşturmaktadır. Bahsi geçen bu vize İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesi olarak bilinmektedir. İngiltere Student Visitor Visa, İngiltere’ye gidip dil eğitimi almak isteyen kişiler için düzenlenen bir öğrenci vizesi türüdür. İngilizce düzeyi şartı da aranmaz. İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesi on bir ay ve altı ay biçiminde verilir. İngiltere öğrenci vizesinin ikinci türü ise uzun dönem İngiltere öğrenci vizesidir. Yani bu da Tier-4 General Student Visa oluyor diyebiliriz. İngiltere Tier-4 General Student Visa vizesi alabilmek için intermediate yani orta seviyede İngilizce koşulu vardır. Bu seviye, uluslararası bir sınavla beraber kanıtlanmış olmalıdır. İngiltere uzun süreli öğrenci vizesi ile İngiltere’ye dil eğitimi almak amacı ile giden kişilere çalışma izni verilmez. Foundation lisans ya da yüksek lisans yapmak için giden öğrenciler de haftada yirmi saati geçmeme şartı ile part time bir şekilde çalışabilirler.

İngiltere'de Üniversite Okumak

İngiltere üniversiteleri; modern eğitim anlayışını barındıran ortamı, yüzyıllardır süregelmiş olan eğitim gelenekleri, her daim çağdaş olan eğitim anlayışı, öğrenciye verdiği değer ile yurtdışında üniversite okumak isteyen kişiler için en iyi seçeneklerden biri olmaktadır. İngiltere’de üniversite okumak, akademik bakımdan dünyanın en iyi üniversitelerinden birinde eğitim görmek manasına gelmektedir. İngiltere, araştırma odaklı üniversitelere ev sahipliği yapan bir ülke olmaktadır. Kültürel çeşitlilik bakımından da en zengin ülkeler arasında yer almakta olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında İngiltere’de lisans eğitimi üç senede de tamamlanabilir. Bu aslında daha az maliyet manasına gelmektedir. Genel manada bakıldığı zaman İngiliz eğitim sistemi lisans ve yüksek lisans olarak ikiye ayrılmaktadır. İngiltere bazında lisans eğitimi çoğu zaman üç sene olmaktadır diyebiliriz. Teknik olan bazı üniversite bölümlerinde ise bu zaman dört seneye dek uzayabilmektedir. Ülkede akademik sene çoğu zaman Eylül ya da Ekim ayında başlar. İngiltere’de üç dönemli bir eğitim tipi görülür. Paskalya ve Noel vakitlerindeki tatillerle beraber Ağustos ayının bütünüyle Temmuz ve Eylül aylarının bir bölümünü kapsamakta olan uzun bir yaz tatili olur. Her bir dönem ise on ila on dört hafta kadar sürmektedir. Dönemler genel olarak okullar ve yüksekokullar için çok daha uzun olurken üniversiteler için daha kısadır. İngiliz yüksek öğretim sistemi öğrencilere hem kusursuz bir kariyer planı sunar hem de mesleki niteliği öne çıkan ve kolay iş bulunabilecek eğitimler verir. İngiliz yüksek eğitim sistemi köklü bir geçmişe sahiptir. İleri seviyede yer alan teknolojik alt yapısı ve öğrencilerine sunduğu araştırma seçenekleri, laboratuvar ve kütüphane olanakları, dünya genelinde ünlü olan akademisyen kadrosu ile uluslararası bir şekilde eğitim evreninde özel bir alan yaratmış olur.

İngiltere Üniversite Eğitimi Sistemi

İngiltere'deki üniversiteler, Lisans derecesi, Lisans Profesyoneli ve 3 yıl sürer, Yüksek Lisans dereceleri disipline bağlı olarak yaklaşık 4 yıl sürer ve Doktor derecesi en az 7 yıllık eğitimden sonra verilmektedir. Ücretler bölümden bölüme göre değişiklik göstermekle beraber 15.000€-25.000€ arasıdır. İngiltere'de eğitim süreleri bölüme göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak 4-6 sene arasında sürmektedir. Örneğin, tıp fakültesi eğitimi almak isteyen öğrenci altı yıllık eğitimlere tabi olur. İngiltere  üniversitesine kayıt için herhangi bir sınava girmeye gerek bulunmamaktadır. İngiltere'de üniversite eğitimi almak için lise diplomasının olması yeterli.İngiltere'nin ayrıca YÖK denkliği bulunmaktadır. Yani İngiltere  da almış olduğunuz dil eğitimleri Türkiye’de de geçerli olmaktadır. İngiltere  Devleti ülkesinde üniversite okumayı isteyen kişilere çeşitli destek sağlamaktadır.

İngiltere'de İngilizce Üniversite Eğitimi

İngiltere  üniversiteleri ve akademik eğitimler alanında büyük bir çeşitlilik sahibi olarak tüm dünyada yüksek lisansını yapmak isteyen öğrencinin gözdesi konumundadır. İngiltere  üniversitesi lisans, ön lisans, master, doktor seviyesinde üniversite eğitimini almak isteyen Türk öğrenci içinde bir cazibe merkezidir. Yabancı için İngiltere'de üniversite eğitimi ön koşulu ülkede geçerli olan sınavından geçerli bir puan alabilmekdir. İngiltere'de lisans düzeyi, yüksek eğitimlere başlamak isteyen yabancı uyruklu öğrencide lise ve dengi orta öğretim diplomalarına sahip olmak ve en az B 2 düzeyinde İngilizce bilmek şartını aramaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerekli olan şartları karşıladığı durumda İngiltere'de üniversite eğitimi alabilir. İngiltere  eğitim ve yaşam masrafının ucuz olan bir ülkedir. Bu sebeplerle yurt dışında üniversite eğitimini almak isteyen kişiler İngiltere'ye seyahat etmektedir. İngiltere  Devleti ülkesinde üniversite okumayı isteyen kişilere çeşitli destek sağlamaktadır. Ayrıca bu kişilerin İngiltere  vatandaşı olmasına gerek bulunmamaktadır. Ancak bu destekler sadece İngilizce eğitimi alan kişiler için geçerlidir. İngiltere  Devleti ülkesine diş hekimliği, eczacılk, tıp bölümü okuyan kişilere burs verilmektedir.

İngiltere  Üniversite Eğitimi Almak İçin Nasıl Bir Yer?

İngiltere'de üniversite eğitim almak isteyen kişiler için birçok avantajlar bulunmaktadır. İngiltere'de bir çok seçkin eğitim kurumu bulunmaktadır. İngiltere  İngilizce ile İngilizce dilinde de eğitim vermektedir. İngiltere'de üniversite eğitimini almak isteyen kişiler için yeni bir dil öğrenmek seçeneğini ortaya çıkarmaktadır. Ancak üniversite için dil yeterliliğinin olması ve İngiltere  dil yeterliliği olmayan kişiler bir yıl hazırlık bölümünü okumalıdır. İngiltere'de üniversitelerin yakınında birçok yurtlar, ev, kira odalar ve pansiyonlar bulunmaktadır. Üstelik İngiltere  da konaklama ücretleri oldukça düşükdür. İngiltere  ayrıca güvenli bir ülkedir. Ayrıca İngiltere'de toplu taşımalar ve taksiler de ucuzdur. İngiltere'de üniversite eğitimi alacak olan kişiler eğitim sonrası da İngiltere'de çalışma imkanı bulunabilmektedir. Ayrıca İngiltere'de bulunduğu süreler boyunca hafta da yirmi saate kadar part timee çalışma hakkı bulunmaktadır. Kısaca İngiltere  üniversite okumak için oldukça olanaklı bir ülkedir.

İngiltere'de Üniversite Okumak İçin Gereken Sınavlar

İngiltere ve Türkiye’de ki eğitim sistemindeki farklılık sebebiyle Türkiye’de lise diploma almış öğrenci için başvuru şartı değişken göstermekte. İngiltere üniversite başvuru şartı öğrencinin başvuru yapacağı okula göre değişken gösterse de 3 yıl bir lisans eğitim için genellikle öğrencinin akademik başarı ve İngilizce seviyesinin yeterliliğe bakılmaktadır.
İngiltere üniversite eğitimi başvurusu için öğrencinin lisede ki akademik başarı durum oldukça önemli. Aynı zamanda İngiltere eğitim sistemi bir parçası olan A Level’a denk gelinen IB, AP, SAT ve ACT sonucu da etkili olmakta. Eğer öğrencin lisede ki not ortalama yeteri kadar iyi değil ise ve A Level, AP ve IB gibi uluslararası geçerliliğe olan diplomaya sahip değilse öğrencinin bir yıllık hazırlık eğitim olan Foundation programa dahil olma gerekmekte. Yine aynı biçimde IELTS sınavında da istenilen skor alamayan öğrenci Foundation eğitim almalıdır.
IELTS sınav sonucu İngiltere üniversite kabul şartı arasında yer almakta. İngiliz üniversitesi lisans eğitim için yabancı öğrenciden genel olarak minimum 6.0 IELTS puan alması istemektedir. Minimum IELTS skoru öğrencilerin başvuru yapacağı üniversitesi ve bölüm göre 6.5 ya da 7.0 da olabilmekte. Foundation programa kabul alabilme için ise öğrencinin 4.5 ile 6.0 aralığına bir skor istenmekte.
Aynı zamanda öğrencinin öğretmeni tarafından yazılmış akademi referans mektubu da öğrencinin kabul aşamasın da oldukça etkili bir yere sahiptir. Türk öğrencinin İngiltere’de üniversite başvurusu yapabilmesi için diploması yeterlidir. Öğrencinin Türkiye’de ki üniversite giriş sınavına girmesine gerek yoktur.
İngiltere üniversitesi başvurusunda akademi ve İngilizce bilgisi yeterli olan öğrenciye şartsız kabul verilmekte. Öğrencinin akademi ve İngilizce bilgisinin henüz belli olmadığı ya da net olmadığı durumda öğrenciye şartlı okul kabul verilmektedir.
İngiltere lisans eğitim programına genellikle üniversite direkt olarak ya da 5 üniversite başvuru yapmaya imkân sağlayan UCAS (Universites & Colleges Admisions Service) online başvuru sistemleri üzerinde yapılmakta.

İngiltere Üniversite Eğitimi İçin En İyi Okullar

İngiltere’de yer alan üniversiteler yurt dışında eğitim görmek isteyen kişilerin en sık tercih ettiği eğitim kurumları arasındaki yerini korumaya devam etmektedir. İngiltere’de üniversite öğrenimi görmek isteyen öğrenciler mezun oldukları zaman lise, aldıkları lise diplomasının çeşidi ve direkt başvuru koşullarını sağlamaları doğrultusunda başvurularını gerçekleştirebilmiş oluyorlar. Türkiye genelinde yer alan liselerden mezun olmuş olan ve kendini İngiliz eğitim sistemine akademik ve dil gibi açılardan ötürü hazır hissetmeyen kişiler İngiltere’ye üniversite eğitimi almak için giderken yüksek lisans ve lisans eğitimi başlamadan foundation programları ile hazırlık yılını alıp İngilizce dilindeki eksikliklerini tamamlayabiliyorlar. Eğitim sistemine de daha kolay adapte oluyorlar diyebiliriz. İngiltere’deki en iyi üniversiteler ise şu şekildedir:

 • University of Cambridge
 • University of Oxford
 • University of Bristol
 • University of Edinburgh
 • University of Manchester
 • University College London (UCL)
 • University of Glasgow
 • University of Birmingham
 • Imperial College London
 • University of Nottingham
 • King’s College London
 • University of Leeds
 • Lancaster University
 • London School of Economics and Political Science (LSE)
 • University of Warwick
 • University of Sheffield
 • University of York
 • Durham University
 • Queen Mary University of London
 • University of Southampton
 • University of St. Andrews

Bahsi geçen üniversitelerin hemen hemen hepsinde işletme yönetimi, bilgisayar bilimi, ekonomi, İngilizce çalışmaları, yönetim ve finans, uluslararası pazarlama, matematik gibi birçok bölüm yer alır. Kişi bölümünü direkt olarak kendi isteğine göre seçer ve bu doğrultuda kaliteli bir eğitim almaya başlar. Eğitim süresinin uzamaması ise tamamen öğrencinin başarısına bağlı bir şekilde değişim gösterir diyebiliriz. Her dersi geçen bir birey, hazırlık eğitimi almamışsa ve tıp, iş hekimi gibi bölümlerde eğitim görmüyorsa 3 senede okulunu tamamen düzgün bir biçimde bitirmiş olur.

Hızlı İngiltere Vizesi

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp